Vodní pólo na Letních olympijských hrách 2000

8
4
2

Vodní pólo na Letních olympijských hrách 2000 zahrnovalo turnaje mužů a žen, konané jak v Sydneyském mezinárodním středisku vodních sportů (Sydney International Aquatic Centre) v Olympijském parku v Homebush Bay, tak v Středisku vodních sportů pro volný čas ve čtvrti Ryde (Ryde Aquatic Leisure Centre). To bylo nejpozději dokončeným sportovištěm Her, což souviselo s dodatečným doplněním ženského vodního póla do olympijského programu.

Turnaje mužů se zúčastnilo dvanáct družstev, turnaje žen šest týmů, hrálo se od 16. +more září do posledního dne Her, 1. října 2000.

Průběh soutěží

První turnaj vodních pólistek v historii olympijských her skončil finálovým duelem Austrálie a USA. Ve skupině po dramatickém průběhu vyhrála vzájemný zápas Austrálie 7:6, finálový zápas byl ale ještě dramatičtější. +more V polovině utkání vedly Američanky 2:1, ale ve třetí čtvrtině Austrálie vyrovnala a necelé dvě minuty před koncem Australanky dokonce vedly 3:2. 13 sekund před koncem znovu vyrovnala Brenda Villová. Těsně před koncem s prodloužením na spadnutí rozhodčí odpískali Julii Swailové faul, Yvette Higginsová rychle vystřelila a 1,3 sekundy před koncem dala rozhodující gól. Až vedoucí technické komise mezinárodní federace Gianni Lonzi rozptýlil pochyby o tom, zda byl gól dosažen regulérně. Turnaje se nezúčastnily mistryně světa z roku 1998 Italky.

Ve finále turnaje mužů se střetli neporažení Rusové s Maďarskem. Oba finalisté postoupili po nervy drásajících semifinále, Rusko muselo proti Španělsku podstoupit dokonce dvě prodloužení Maďaři porazili Jugoslávii, která ve skupině Maďarsko porazila 10:9. +more Už v poločase finále ale bylo jasno o úspěchu Maďarů, kteří vedli 8:2 a snadno dovedli zápas k vítězství 13:6. Hlavním tahounem Maďarska byl Tibor Benedek, který až po rozhodnutí Sportovního arbitrážního soudu, který zkrátil jeho trest za doping, dostal možnost v Sydney startovat. Ve finále dal čtyři góly. Pro Maďarsko to bylo už sedmé vítězství v olympijském vodnopólovém turnaji v historii, ale první od roku 1976.