Volejbal na Letních olympijských hrách 2000

8
4
2

Volejbalu na Letních olympijských hrách 2000 patřila dvě sportoviště - Sydney Entertainment Centre v Darling Harbouru a Pavilón 4 v Olympijském parku v Homebush Bay. Soutěže mužů a žen měly stejný formát pro šestnáct družstev. Soutěže zaplnily celý program her zahájení do zakončení. Volejbalové soutěže rozšířily i turnaje v plážovém volejbalu.

Průběh soutěží

V základní skupině turnaje mužů sice Jugoslávci prohráli první dva zápasy s Ruskem a Itálií, ale pak se dostali na vítěznou vlnu a došli si i pro zlato. Překonali i bojovné Nizozemce, kteří ve čtvrtém setu čtvrtfinále vyhráli 32:30 a v tie-breaku donutili Jugoslávii bojovat až do stavu 17:15. +more Další dva zápasy o medaile už Jugoslávci zvládli ve vítězné euforii bez ztráty jediné sady, finále vyhráli jen za hodinu a osm minut a poprvé v historii získali olympijské zlato. Pro Rusko to přesto znamenalo návrat na medailové stupně po dvou zklamáních ze sedmého místa na olympiádě v Barceloně a čtvrtého o čtyři roky později v Atlantě.

Kubánky skončily druhé ve skupině B ženského turnaje, když v souboji o první místo podlehly Rusku 2:3, navzdory vedení 2:1 na sety. V semifinále už prohrávaly 1:2 na sety, ale otočily zápas s Brazílií a postoupily do finále, ve kterém znovu narazily na Rusko, které rovněž po pětisetové bitvě vyřadilo Spojené státy americké. +more Rusky pod vedením legendárního kouče Nikolaje Karpola vyhrály první dva sety v dramatických koncovkách finále, druhý z nich po 30minutové bitvě 34:32. Potom se ale obraz hry radikálně změnil a zbylé tři sety připadly poměrně jednoznačně Kubánkám. Kuba tak dovršila zlatý olympijský hattrick a udržela neporazitelnost na velkých soutěžích počínající od olympiády v Barceloně. Na všech třech zlatých medailích se podílelo sedm hráček (Regla Bellová, Marlenis Costová, Ana Fernandesová, Idalmis Gatová, Lilia Izquierdová, Alejandrina Luisová a Regla Torresová).