Volta a Catalunya 2022

8
4
2

101. ročník etapového cyklistického závodu Volta a Catalunya se konal mezi 21. a 27. únorem 2022 ve španělském autonomním společenství Katalánsku a z části ve francouzském departementu Pyrénées-Orientales. Celkovým vítězem se stal Kolumbijec Sergio Higuita z týmu Bora-Hansgrohe. Na druhém a třetím místě se umístili Ekvádorec Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) a Portugalec João Almeida (UAE Team Emirates). Závod byl součástí UCI World Tour 2022 na úrovni 2.UWT a byl sedmým závodem tohoto seriálu.

Týmy

Závodu se zúčastnilo všech 18 UCI WorldTeamů a 6 UCI ProTeamů. Alpecin-Fenix a Arkéa-Samsic dostaly automatické pozvánky jako nejlepší UCI ProTeamy sezóny 2021, první jmenovaný tým však svou pozvánku zamítl. +more Dalších 6 UCI ProTeamů (Burgos BH, Caja Rural-Seguros RGA, Equipo Kern Pharma, Euskaltel-Euskadi, Gazprom-RusVelo a Uno-X Pro Cycling Team) byly vybrány organizátory závodu, Amaury Sport Organisation. 1. března 2022 však UCI oznámila odebrání licencí ruským a běloruským týmům po ruské invazi na Ukrajinu a tým Gazprom-RusVelo se tak závodu nemohl zúčastnit. Všechny týmy přijely se sedmi jezdci kromě týmů Bora-Hansgrohe, Lotto-Soudal a Team Jumbo-Visma se šesti jezdci, celkem se tak na start postavilo 165 závodníků. Do cíle v Barceloně dojelo 94 z nich.

UCI WorldTeamy

UCI ProTeamy

Trasa a etapy

EtapaDatumTrasaVzdálenostTypVítěz
121. březnaSant Feliu de Guíxols - Sant Feliu de Guíxols171,2 km+moresvg'>20pxRovinatá etapa
222. březnaL'Escala - Perpignan (Francie)202,4 km20pxRovinatá etapa
323. březnaPerpignan (Francie) - La Molina161,1 km20pxHorská etapa
424. březnaLa Seu d'Urgell - Boí Taüll166,7 km20pxHorská etapa
525. březnaLa Pobla de Segur - Vilanova i la Geltrú206,3 km20pxRovinatá etapa
626. březnaCosta Daurada (Salou) - Costa Daurada (Cambrils)167,6 km20pxStředně těžká etapa
727. březnaBarcelona - Barcelona138,6 km20pxStředně těžká etapa
Celková délka1213,9 km
.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů 25pxCena bojovnosti 25px
1Michael MatthewsMichael MatthewsMichael MatthewsJonas Iversby HvidebergJonas Iversby HvidebergTeam Bahrain VictoriousJonathan Caicedo
2Kaden GrovesJonas Iversby HvidebergJonas Iversby HvidebergJonas Iversby HvidebergJonas Iversby HvidebergTeam Bahrain VictoriousAdrià Moreno
3Ben O'ConnorBen O'ConnorJonas Iversby HvidebergAnder OkamikaJuan AyusoUAE Team EmiratesMikel Bizkarra
4João AlmeidaNairo QuintanaJonas Iversby HvidebergMikel BizkarraJoão AlmeidaUAE Team EmiratesMarc Soler
5Ethan VernonJoão AlmeidaPhil BauhausMikel BizkarraJoão AlmeidaUAE Team EmiratesUrko Berrade
6Richard CarapazSergio HiguitaRichard CarapazSergio HiguitaSergio HiguitaTeam Bahrain VictoriousRichard Carapaz
7Andrea BagioliSergio HiguitaKaden GrovesSergio HiguitaSergio HiguitaTeam Bahrain VictoriousSteven Kruiswijk
Konečné pořadíSergio HiguitaKaden GrovesSergio HiguitaSergio HiguitaTeam Bahrain Victoriousneuděleno
* Ve 2. etapě nosil Quentin Pacher, jenž byl čtvrtý v bodovací soutěži, modře pruhovaný dres, protože lídr této klasifikace Michael Matthews nosil zeleně pruhovaný dres vedoucího závodníka celkového pořadí, druhý závodník této klasifikace Jonas Iversby Hvideberg nosil červeně pruhovaný dres vedoucího závodníka vrchařské soutěže a třetí závodník této klasifikace Sonny Colbrelli odstoupil před startem etapy. * Ve 2. etapě nosil Andrea Bagioli, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, oranžově pruhovaný dres, protože lídr této klasifikace Jonas Iversby Hvideberg nosil červeně pruhovaný dres vedoucího závodníka vrchařské soutěže. * Ve 3. etapě nosil Michael Matthews, jenž byl druhý v bodovací soutěži, modře pruhovaný dres, protože lídr této klasifikace Jonas Iversby Hvideberg nosil zeleně pruhovaný dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil Joan Bou červeně pruhovaný dres pro lídra vrchařské soutěže a Mattias Skjelmose Jensen oranžově pruhovaný dres pro lídra soutěže mladých jezdců. * V 6. etapě nosil Juan Ayuso, jenž byl třetí v soutěži mladých jezdců, oranžově pruhovaný dres, protože lídr této klasifikace João Almeida nosil zeleně pruhovaný dres vedoucího závodníka celkového pořadí a druhý závodník této klasifikace Sergio Higuita nosil dres kolumbijského národního šampiona. * V 7. etapě nosil Mikel Bizkarra, jenž byl druhý ve vrchařské soutěži, červeně pruhovaný dres, protože lídr této klasifikace Sergio Higuita nosil zeleně pruhovaný dres vedoucího závodníka celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil João Almeida oranžově pruhovaný dres pro lídra soutěže mladých jezdců.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra soutěže mladých jezdců