Vuelta a España 1981

8
4
2

Vuelta a España 1981 byla 36. edice cyklistického etapového závodu Vuelta a España. Závod se konal od 21. dubna do 10. května 1981 a trval 20 dní. Celková délka trati byla 3206,1 km. Zúčastnilo se ho 100 jezdců z 10 týmů. Celkovým vítězem se stal Belgičan Freddy Maertens, který závod dokončil za 86:34:37 hodin. Druhé místo obsadil Francouz Gilbert Duclos-Lassalle se ztrátou 2:43 minuty a třetí místo patřilo Švýcarovi Seannovi Kellymu se ztrátou 3:07 minuty. Maertens si tak připsal svou první výhru na Vuelta a España. Závod zahrnoval 20 etap, z nichž sedm bylo vyhrazeno pro sprintery a 13 bylo vysokohorských. První etapu vyhrál španělský jezdec José Recio, který tak v průběžném pořadí závodu získal španělský trikoloru. V dalších etapách se výrazně prosadil Freddy Maertens, který vyhrál čtyři etapy a dosáhl i několika druhých a třetích míst. V klasifikaci bodovací soutěže se stal vítězem opět Maertens, který nasbíral 120 bodů. Kolumbijský jezdec Alfonso Flórez se umístil na druhém místě se 93 body a třetí místo získal Španěl Mariano Canardo se 86 body. V klasifikaci vrchařů zvítězil španělský jezdec José Luis Navarro, který nasbíral 99 bodů. Na druhém místě se umístil Belgičan Pol Verschuere se 87 body a třetí místo obsadil Španěl Faustino Rupérez s 83 body. V soutěži týmů zvítězil španělský tým Zor-Brako s celkovým časem 259:49:47 hodin. Na druhém místě skončil španělský tým Kas s časem 15:43 minuty a třetí místo obsadil belgický tým Splendor s časem 30:06 minuty.

-Datum
StartSantander
CílMadrid
Počet etap19 etap + prolog (zahrnující 2 půlené etapy)
Nejlepší družstvoZor-Helios-Novostil
36. ročník cyklistického závodu Vuelta a España se konal mezi 21. dubnem a 10. květnem 1981. Závod dlouhý 3446 km vyhrál Ital Giovanni Battaglin z týmu Inoxpran. Na druhém a třetím místě se umístili Španělé Pedro Muñoz (Zor-Helios-Novostil) a Vicente Belda (Kelme-Gios).

Régis Clère vyhrál prolog závodu a stal se prvním lídrem celkového pořadí. Svou pozici si udržel až do horské časovky na velmi dlouhém stoupání do Sierry Nevady. +more Tu vyhrál Giovanni Battaglin a stal se novým lídrem závodu. Jedinou hrozbou pro Battaglinovo vedení byl Pedro Muñoz. Ze závodu v průběhu odstoupil celý tým Teka-Campagnolo včetně favoritů na vítězství Marina Lejarrety a Alberta Fernándeze. Battaglin a jeho tým Inoxpran ustálí tlak španělských soupeřů a společně získali první Battaglinovo vítězství na Grand Tours. O tři dny později po Battaglinově vítězství ve Španělsku nastoupil na start Gira d'Italia, které také vyhrál. Stal se tak teprve druhým jezdcem v historii, který v jedné sezóně vyhrál Giro i Vueltu po Eddym Merckxovi.

Týmy

Závodu se zúčastnilo celkem 8 týmů. Každý tým přijel s 10 jezdci, na start úvodního prologu v Santanderu nastoupilo celkem 80 jezdců. +more Do cíle v Madridu dojelo 55 závodníků.