Vuelta a España 2020

8
4
2

Vuelta a España 2020 byl 75. ročník Vuelty a España, jednoho z nejprestižnějších cyklistických závodů na světě. Závod se konal od 20. října do 8. listopadu 2020, přičemž jeho startovním městem byla Irun a cílem závodu byla Madrid. Celková délka závodu činila 2 892,7 km. Závod se skládal z 18 etap, z nichž nejdelší měřila 230,8 km a vedla z Logrona do Alto de Moncalvillo. Trasa závodu zahrnovala také horské etapy v Pyrenejích a Sierra de Guadarrama, stejně jako individuální časovku. Celkovým vítězem se stal slovinský cyklista Primož Roglič, který tak obhájil své vítězství z předchozího roku. Na druhém místě se umístil Ecudorán Richard Carapaz a třetí příčku obsadil Ir Dan Martin. Roglič se stal prvním Slovenem v historii, který vyhrál Vuelta a España dvakrát. Roglič také ovládl několik etap závodu, včetně horské etapy na Alto de Moncalvillo a individuální časovky. Druhou nejúspěšnější zemí ve Vuelta a España 2020 byla Španělsko, které získalo celkem sedm etapových vítězství. Celkově se jednalo o velmi úspěšný a napínavý závod, který potvrdil Rogličovo postavení jako jednoho z nejlepších cyklistů současnosti.

75. ročník cyklistického závodu Vuelta a España se konal mezi 20. říjnem a 8. listopadem 2020. Vítězem se stal Slovinec Primož Roglič (Team Jumbo-Visma), který obhájil své vítězství z ročníku 2019. Na druhém a třetím místě se umístili Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), vítěz Gira d'Italia 2019, a Hugh Carthy (EF Pro Cycling).

Vítězem bodovací soutěže se druhý rok v řadě stal Primož Roglič, jenž tuto klasifikaci vedl od první do poslední etapy. Guillaume Martin (Cofidis) vyhrál vrchařskou soutěž, zatímco Enric Mas (Movistar Team) se stal nejlepším mladým jezdcem díky svému 5. +more místu v celkovém pořadí. Tým Movistar Team vyhrál potřetí v řadě soutěž týmů.

Závod byl původně naplánován na termín od 14. srpna do 6. +more září 2020. V dubnu 2020 byla přesunuta Tour de France mezi 29. srpen a 20. září kvůli pandemii koronaviru. 15. dubna Mezinárodní cyklistická unie oznámila, že Giro d'Italia a Vuelta a España budou uspořádány na podzim po Mistrovství světa v silniční cyklistice. 5. května Mezinárodní cyklistická unie oznámila, že odložené Giro a Vuelta se budou konat mezi 3. a 25. říjnem a mezi 20. říjnem a 8. listopadem. Poprvé od roku 1985 neměl závod 21 etap; místo toho byla Vuelta uspořádána v omezeném formátu 18 etap.

Týmy

Závodu se zúčastnilo dohromady 22 týmů. Všech 19 UCI WorldTeamů bylo automaticky kvalifikováno, a k tomu byly nominovány tři druholigové UCI ProTeamy na divokou kartu. +more Seznam kvalifikovaných týmů byl oznámen 8. května.

Týmy, které se zúčastnily závodu, byly:

UCI WorldTeamy

UCI ProTeamy * Burgos BH * Caja Rural-Seguros RGA * Total Direct Énergie

Favorité před závodem

Obhájce vítězství Primož Roglič (Team Jumbo-Visma) byl považován za předzávodního favorita, společně se svým týmovým kolegou a vítězem Gira d'Italia 2017 Tomem Dumoulinem. Richard Carapaz (Ineos Grenadiers), vítěz Gira d'Italia 2019, byl považován za hlavního vyzyvatele, společně s Enricem Masem (Movistar Team) a Thibautem Pinotem (Groupama-FDJ). +more Aleksandr Vlasov (Astana) byl také považován za jednoho z kandidátů na vítězství, poté, co nečekaně odstoupil z Gira d'Italia během 2. etapy. Další závodníci považovaní za favority byli například dvojnásobný vítěz Vuelty Chris Froome (Ineos Grenadiers), jeho týmový kolega Iván Sosa, vítěz Vuelty z roku 2009 Alejandro Valverde (Movistar Team), či Američan Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma).