Wimbledon 2001

8
4
2

Wimbledon 2001 byl 115. ročník třetího tenisového grandslamu sezóny - nejstaršího a nejslavnějšího turnaje světa, který probíhal od 25. června do 9. července. Událost se tradičně konala na travnatých dvorcích v londýnském All England Lawn Tennis and Croquet Clubu. Grandslam představoval jediný turnaj velké čtyřky hraný na tomto povrchu a patřil do profesionálních okruhů mužů ATP Tour 2001 a žen WTA Tour 2001.

Turnaj organizovala Mezinárodní tenisová federace. Obhájci titulu ve dvouhře byli Pete Sampras a Venus Williamsová ze Spojených států, která obhájila titul.

Překvapením se stalo osmifinálové vyřazení světové jedničky Peta Samprase od devatenáctiletého Švýcara Rogera Federera. Podle expertů to znamenalo konec jedné tenisové éry a začátek nové.

Ve Wimbledonu 2001 byl na Grand Slamy zaveden systém 32členného nasazování namísto 16členného.

Vítězové

První grandslamový titul v mužské dvouhře získal chorvatský tenista Goran Ivanišević, který startoval na divokou kartu, a pro kterého to byl také poslední dvacátý druhý titul na okruhu ATP. Ve finále porazil třetího nasazeného Australana Patricka Raftera. +more Stal se prvním wimbledonským singlistou startujícím na divokou kartu, jenž získal titul.

V ženské dvouhře obhájila titul druhá nasazená Američanka Venus Williamsová, když ve finále zdolala osmou nasazenou belgickou hráčku Justine Heninovou. Pro Williamsovou to tak byl třetí grandslamový titul ve dvouhře.

V mužské čtyřhře zvítězil americký pár Donald Johnson a Jared Palmer, pro které to byl první společný grandslamový titul. Ve finále porazili českou dvojici Jiří Novák a David Rikl.

V ženské čtyřhře dominovaly Lisa Raymondová a Rennae Stubbsová, když ve finále londýnského turnaje zdolaly belgicko-japonský pár Kim Clijstersová a Ai Sugijamová. Pro americko-australský pár to byl druhý společný grandslamový titul.

Smíšenou čtyřhru vyhrála slovensko-česká dvojice Daniela Hantuchová a Leoš Friedl, když se jim ve finále povedlo porazit pár Liezel Huberová a Mike Bryan. Pro oba to byl první grandslamový titul.

Výkony českých hráčů

Maxim českých tenistů v mužské dvouhře bylo 2. kolo, kam se probojoval Jiří Novák, který skončil na raketě Todda Martina a Ctislav Doseděl, který nestačil na pozdějšího finalistu Patricka Raftera. +more V ženské části dvouhry se žádná češka nedostala do 2. kola.

Nejlepším výsledkem v mužské čtyřhře bylo finále českého páru Jiří Novák a David Rikl, který ve finále podlehl americké dvojici Donald Johnson a Jared Palmer. V ženské čtyřhře se žádné české dvojice neprobojovaly do 2. +more kola. Nejlepším výsledkem tak na Wimbledonu bylo vítězství slovensko-českého páru ve smíšené čtyřhře Daniely Hantuchové a Leoše Friedla, když ve finále zdolali jihoafricko-americkou dvojici Liezel Huberovou a Mika Bryana.