Zlatá jedenáctka

8
4
2

Zlatá jedenáctka je označení pro fotbalový tým, který se skládá ze 11 nejlepších hráčů v dané soutěži či sezóně. Toto označení je často udělováno hráčům, kteří dosahují vynikajících individuálních výkonů a hrají klíčovou roli ve svém týmu. Zlatá jedenáctka se uděluje na základě hlasování odborné veřejnosti, trenérů, hráčů a novinářů. Hráči, kteří se dostanou do Zlaté jedenáctky, jsou považováni za nejlepší hráče v daném fotbalovém světě. Toto ocenění je velkou poctou a ukazatelem výjimečného talentu a schopností hráče.

Pomník Zlaté jedenáctce v Segedíně Rozestavení Zlaté jedenáctky Zlatá jedenáctka (maďarsky Aranycsapat) byl název maďarské fotbalové reprezentace mezi lety 1950 a 1954. Od 14. května 1950 do 4. července 1954 tato reprezentace neprohrála v nepřerušené řadě celkem 32 zápasů, z toho 28 vyhrála, což je dosud platný světový rekord. Zlatou jedenáctku tvořili Grosics, Buzánszky, Lóránt, Lantos, Bozsik, Zakariás, Budai, Kocsis, Hidegkuti, Puskás (kapitán) a Czibor. Častými náhradníky byli Palotás, Mihály Tóth, Jószef Tóth, Szilágyi a brankář Gellér.

Trenérem týmu byl Gusztáv Sebes. V podmínkách tvrdého státního dozoru nad sportem se mu podařilo soustředit nejlepší hráče ve dvou klubech, vojenském Honvédu a policejním MTK Budapešť (tehdy nesl název Vörös Lobogó, což znamená Rudá zástava), díky tomu mohl provozovat velmi intenzivní tréninkový program. +more Zároveň naordinoval týmu nové fotbalové rozestavení, založené na dynamickém prolínání jednotlivých řad.

Sebesův tým vyhrál olympijský turnaj 1952 bez ztráty bodu a s celkovým skóre 20:2 a Geröův pohár, soutěž reprezentací pěti středoevropských zemí hranou v letech 1948 až 1953. Jako první kontinentální tým porazil Anglii na její půdě, když +more_listopad'>25. listopadu 1953 vyhrál na Wembley Stadium 6:3 (poločas 4:2). V odvetě, hrané v Budapešti 23. května 1954, připravili Maďaři Angličanům nejvyšší porážku v jejich fotbalové historii 7:1 (poločas 3:0).

Na mistrovství světa ve fotbale 1954 jeli Maďaři jako jasní favorité. Ve skupině porazili Jižní Koreu 9:0 a Západní Německo 8:3, ve čtvrtfinále Brazílii 4:2, v semifinále Uruguay 4:2 po prodloužení (byla to vůbec první porážka Uruguayců s evropským soupeřem). +more Ve finále narazili opět na německý tým, kterému překvapivě podlehli 2:3, ačkoli v osmé minutě už vedli 2:0. Zápas je v Německu známý jako Zázrak v Bernu. Maďaři přišli o titul, i když vstřelili rekordních 27 branek v pěti zápasech.

Po šampionátu zaznamenali Maďaři šňůru dalších devatenácti zápasů bez porážky, porazili například 8. +more prosince 1954 Skotsko na Hampden Parku před 134 000 diváky 4:2 a 23. září 1956 SSSR 1:0 v Moskvě, což byla první domácí porážka v historii sovětské sborné. Zlatá jedenáctka se rozpadla v listopadu 1956, kdy hráče Honvédu po utkání PMEZ na půdě klubu Athletic Bilbao zastihla zpráva o tom, že Sovětská armáda násilím potlačila Maďarské povstání. Puskás, Kocsis a Czibor se rozhodli zůstat v emigraci. Oslabený maďarský tým pak na mistrovství světa ve fotbale 1958 nepostoupil ani ze základní skupiny.

Zlatá jedenáctka měla ve svých řadách dva nejlepší kanonýry tehdejší doby, Puskáse a Kocsise. Puskásových 84 reprezentačních branek bylo světovým rekordem do roku 2003, kdy ho překonal Ali Daeí. +more Kocsis drží dosud nepřekonaný průměr 1. 103 gólu na zápas (75 v 68 zápasech). Dalším rekordem Maďarů je 73 zápasů v řadě, v nichž vstřelili alespoň jeden gól. V roce 2016 provedla BBC počítačové srovnání kvality fotbalových mužstev podle dosažených výsledků a vyhlásila Zlatou jedenáctku nejlepším reprezentačním týmem všech dob.

Pétér Tímár natočil o výhře Zlaté jedenáctky nad Anglií filmovou komedii 6:3.