Zlatý set

8
4
2

Zlatý set je v tenisové terminologii označení setu, v němž vítěz získal všechny body a soupeři nedovolil uhrát ani jednu vítěznou výměnu během sady. Výsledný poměr her 6-0 je tak dosažen minimálním možným počtem 24 bodů, když každý game vrcholil stavem 40:0. Na nejvyšší úrovni byl v historii tenisu zahrán pouze sedmkrát.

Pokud vítěz takto získá celý zápas, hovoří se o zlatém zápasu.

Přehled

Na vrcholné úrovni dosáhli zlatého setu čtyři ženy a dva muži. Poprvé se tak stalo na washingtonském turnaji v roce 1910, kdy čtyřnásobná grandslamová vítězka z dvouhry Američanka Hazel Wightmanová porazila krajanku Huiskampovou dokonce dvěma zlatými sety v zápase.

RokVítězTurnajMístoPoraženýVýsledekZdroj
1910Hazel WightmanováWashington State Champ's+more'>Washington, D. C. Huiskampová6-0, 6-0
1943Pauline BetzováTri-State tournamentCincinnatiCatherine Wolfová6-0, 6-2
1983Bill ScanlonWCT Gold Coast ClassicDelray BeachMarcos Hocevar6-2, 6-0
1995Tine Scheuer-Larseneuroafrická zóna Fed CupuNairobiMmaphala Letsatleová6-0, 6-0
2012Jaroslava ŠvedovováWimbledonLondýnSara Erraniová6-0, 6-4
2013Julian Reisterkvalifikace US OpenNew YorkTim Pütz6-7(3-7), 6-4, 6-0
.

Blízko zlatému setu

Poté, co Jaroslava Švedovová uštědřila zlatý set Saře Erraniové ve Wimbledonu 2012, doplnil Ed McGrogan příběh otištěný v médiu Tennis. com. +more Uvedl v něm, že se Švedovová, tehdy jako kvalifikantka, přiblížila zlatému setu již v zápase druhého kola memphiského Regions Morgan Keegan Championships 2006 proti sedmé nasazené Američance Amy Frazierové. V rozhodujícím momentu za stavu 5-0 a 40:0 - jeden míč od zisku zlaté sady -, ovšem zahrála dvojchybu. Statistiky však ukázaly nepravdivost tohoto tvrzení. Kazaška vyhrála „pouhých“ prvních 19 bodů úvodního setu, tedy pět míčů jí scházelo do zlatého setu. Sama však následně utržila dva kanáry, když zápas prohrála divokým výsledkem 6-1, 0-6 a 0-6.