8
4
2

inline hokejista v akci Inline hokej je sport podobný lednímu hokeji, který se hraje na inline bruslích, s míčkem nebo speciálním pukem, které se posouvají hokejkou.

Inline hokej organizují dvě mezinárodní asociace: Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF) a Mezinárodní federace kolečkových sportů (FIRS). Obě federace pořádají své vlastní mistrovství světa pořádané každý rok. +more Federace se od sebe rovněž drobně liší v pravidlech hry.

V České republice existují dva svazy: Česká asociace inline hokeje (ČAILH) a Česká unie kolečkových bruslí (ČUKB) zastřešující kolečkové sporty.

V roce 1992 byl podobný sport, hokej na kolečkových bruslích, ukázkovým sportem na olympiádě v Barceloně. Česká republika je pro rok 2021 Mistrem Světa v Inline hokeji, když porazila Kanadu.

...

Pravidla

IIHF

hra se hraje na čtyři čtvrtiny po 12 minutách * každé družstvo má 4 hráče a jednoho brankáře, t. j. +more ne více než 5 hráčů na hřišti * hřiště je rozdělené na dvě zóny: útočnou a obrannou - píská se postavení mimo hru na červené čáře (pouze pokud protihráč odehraje puk, tzn. pokud se hráč s pukem posune za červenou, může ve hře pokračovat i nadále) * branka má vnitřní rozměr 183 × 122 cm (Š × V), tj. stejné jako v ledním hokeji * brankoviště je obdélník 30 cm vpravo a vlevo od každého okraje branky a končí metr od branky.

FIRS

hrací doba se hraje na dva poločasy po 20 minutách * každé mužstvo má na hřišti maximálně 5 hráčů, tj. 4 hráče a 1 brankáře (stejně jako podle pravidel IIHF) * nepíská se zakázané uvolnění ani postavení mimo hru * branka má menší rozměry než v ledním hokeji: 170 × 105 cm * při současném vyloučení dvou hráčů jednoho mužstva se hraje přesilovka 4 na 2