4
2

Kanoepolo Hřiště pro hru

Kanoepolo, méně často i Kajakpolo (anglicky Canoe polo, německy 'Kanupolo'), je kolektivní sport a míčová vodní hra, která se hraje na kajacích. Jde o jednu z oficiálních disciplin Mezinárodní kanoistické federace. +more Spadá pod kanoistiku.

Cílem hry je nastřílet co nejvíce gólů do soupeřovy branky, která je zavěšena 2m nad vodou. V každém týmu hraje maximálně 5 hráčů s možností až 3 střídajících hráčů, kteří musí být v prostoru za zadní brankovou čarou.

...
...

Pravidla

Obdélníkové hřiště je vytvořeno na souvislé vodní ploše a má rozměry od 30 x 20 metrů (velikost hřiště pro vodní pólo) do 35 x 23 metrů, přičemž poměr obou stran musí činit vždy 3:2Dva hráči v souboji o míč. +more * Branky jsou obdélníkové o velikosti 1,5 x 1 metru, které jsou ve svislé poloze zavěšeny 2 metry nad hladinou vody. * V jednom týmů může nastoupit maximálně 8 hráčů - 5 na hřišti a 3 na střídačce, která se nachází za zadní brankovou čarou. * hráči se pohybují na kajacích a musí být vybaveni helmou s mřížkou (obličejový kryt), plovací vestou a pádlem se zesílenými listy, zejména proto aby se předešlo zranění. * Míč, který je obdobný jako ve vodním pólu, se může házet nebo odpalovat pádlem, rukou či paží. * Pokud se jeden hráč snaží hrát míč rukou, soupeř se nesmí snažit hrát v dosahu jeho paží pomocí pádla. * Hráč smí míč držet maximálně 5 sekund a nesmí jej vozit na špricdece lodi (nedovolené držení míče - nepovolená obdoba basketbalových kroků) * Eskymování s míčem je povoleno. * Každá loď musí být opatřena gumovými nárazníky a splňovat další předepsané rozměry dle Mezinárodní kanoistické federace * Hraje se na dva stejné poločasy nejčastěji o délce dvakrát 10 minut s tříminutovou přestávkou mezi poločasy * Zahájení hry se provádí tak, že míč leží uprostřed hrací plochy a oba týmy jsou srovnány na své zadní brankové čáře odkud na povel zahájení hry vyrazí dopředu za míčem. * Zvítězí družstvo, které během hrací doby vstřelí více branek.

Historie

Nejstarší zmínky o hře na kanoích s míčem jsou doloženy z Velké Británie v roce 1875. V roce 1926 prezentovala německá federace "kanupolo" jako nový sport. +more O rok později se odehrálo první Mistrovství Německa. Nejprve se hrálo na mnohem větších hřištích odpovídajících velkostí fotbalovému hřišti a střílelo se na fotbalové branky. Jeden poločas trval až 40 minut.

Moderní kanoepolo

V roce 1987 byla odehrána první ukázková hra, v návaznosti vydala Mezinárodní kanoistická federace první pravidla v roce 1990 - to lze považovat za počátek moderního kanoepola. Tato pravidla s drobnými obměnami a doplňky platí až do dnešních dob. +more První mistrovství světa se odehrálo v roce 1994 v Sheffieldu.

[url=http://www. canoeicf. +morecom/]oficiální stránka Mezinárodní kanoistické federace[/url] * [url=http://www. kanoepolo. cz/]Stránka českého Kanoepola[/url] * (česky) [url=https://www. youtube. com/channel/UCNs6kSn5OW3sqU_zOg-fviA]Youtube kanál české asociace kanoepolo[/url] * [url=http://hn. ihned. cz/c1-16142350-kanoepolo]Článek v Hospodářských novinách[/url].

Kategorie:Kanoistika