Letní olympijské hry 1912

8
4
2

Letní olympijské hry v roce 1912 se konaly ve švédském Stockholmu. Bylo to již páté vydání letních her a poprvé se konaly ve Švédsku. Hry se uskutečnily mezi 5. květnem a 22. červencem a zúčastnilo se jich více než 2 400 sportovců z 28 zemí. Nejúspěšnější zemí se stali sportovci USA, kteří získali 25 zlatých medailí. Na těchto hrách se poprvé objevil známý olympijský oheň, který hořel na stadionu po celou dobu her. Mnoho atletů se také účastnilo Paříže – Stockholmu automobilového závodu, který byl předcházející letní olympiádou. Hry v roce 1912 přinesly několik novinek, jako byla organizace sportovního maratonu na oficiální trati 42,195 km, která se dodnes používá. Během her bylo také uznáno ženské plavání jako olympijská disciplína. Pro České země (tehdy součást Rakouska-Uherska) byly tyto hry průlomové. Zúčastnili se jich čeští sportovci ze 13 klubů, kteří získali celkem 14 medailí. Nejúspěšnějším českým sportovcem byl plavec Otto Fahr, který získal dvě stříbrné medaile. Dalšími úspěšnými sportovci byli gymnasté Josef Cada (stříbro) a Václav Pechanec (bronz). Letní olympijské hry 1912 byly velkým sportovním a organizačním úspěchem. Závody se konaly na moderních stadionech a diváci byli nadšeni. Hry také přinesly mnoho nových atletických rekordů a ukázaly, jak důležitou roli hraje sport ve světě.

Zahajovací ceremoniál Hry V. letní olympiády se konaly od 5. května do 27. července 1912 ve švédském Stockholmu. Hry oficiálně zahájil král Gustav V. Z celkového počtu 2547 závodníků bylo 57 žen.

Soutěžilo se celkem ve 14 sportech: atletice, plavání, fotbalu, gymnastice, jachtingu, jezdectví, moderním pětiboji, cyklistice, přetahování lanem, střelbě, šermu, tenisu, veslování, zápase.

...

Zajímavosti her

Na těchto hrách poprvé startovaly ženy v plaveckých soutěžích.

Poprvé se her zúčastňují zástupci všech kontinentů.

Poprvé jsou použity moderní technologie: používá se veřejný rozhlas, čas je měřen elektronicky, v atletice se používá cílová fotografie.

Mimo rámec sportovních soutěží probíhají umělecké soutěže. Hodnotí se díla se sportovní tematikou v architektuře, literatuře, hudbě, malbě a sochařství. +more Vítězem v literatuře se stal Pierre de Coubertin (Óda na sport), soutěžil však pod pseudonymy Georges Hohrod a M. Eschbach.

V šermu získává spolu s rakouským týmem zlatou medaili Otto Herschmann, který je zároveň předsedou rakouského olympijského výboru (jediný úřadující předseda národního olympijského výboru, který v historii her získal zlatou medaili v olympijské soutěži).

Nejvíce medailí na těchto hrách získal švédský střelec Vilhelm Carlberg - 3 zlaté a 2 stříbrné.

Jedním ze tří oficiálních fotografů her byl Švéd Axel Malmström.

Česká účast

Český olympijský výbor vyslal 45 českých sportovců a největší zastoupení měli šermíři (14) atleti (11) a tenisté (9). Po protestech vídeňské vlády česká výprava při zahajovacím ceremoniálu kráčela za vlajkou s rakousko-uherským orlem a tabulkou Autriche-Tchéques, ale pod praporem s českým lvem. +more Žádný ze sportovců však nedosáhl na stupně vítězů, čtvrté místo získalo družstvo šavlistů, v tenise pak na trávě Ladislav Žemla v dvouhře a spolu s Jaroslavem Justem i ve čtyřhře.