Étoile de Bessèges 2022

8
4
2

Étoile de Bessèges 2022 byla 52. ročník cyklistického závodu Étoile de Bessèges. Jednalo se o pětietapový závod, který se konal ve francouzském regionu Languedoc-Roussillon. Závod se odehrál od 2. do 6. února 2022 a zahrnoval různé typy etap, včetně individuálního časového testu. Celková délka závodu byla 589 kilometrů. Vítězem celkové klasifikace se stal francouzský cyklista Christophe Laporte z týmu Cofidis. Tento úspěch mu přinesl již druhé vítězství v celkové klasifikaci Étoile de Bessèges, přičemž prvního dosáhl v roce 2019. Laporte si zajistil vítězství díky svým výkonům na jednotlivých etapách. Na první etapě vyhrál hromadný dojezd, na druhé etapě skončil druhý a na třetí etapě obsadil třetí místo. Díky tomuto konzistentnímu výkonu si udržel vedení v celkové klasifikaci až do cíle závodu. Dalšími vítězi etap se stali britský cyklista Ethan Hayter, francouzský cyklista Élie Gesbert a australský cyklista Caleb Ewan. Étoile de Bessèges 2022 představovala začátek evropského cyklistického kalendáře a nabídla divákům vzrušující boje na francouzských silnicích.

52. ročník etapového cyklistického závodu Étoile de Bessèges - Tour du Gard se konal mezi 2. a 6. únorem 2022 ve francouzském departementu Gard. Celkovým vítězem se stal Francouz Benjamin Thomas z týmu Cofidis. Na druhém a třetím místě se umístili Ital Alberto Bettiol (EF Education-EasyPost) a Nor Tobias Halland Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team). Závod byl součástí UCI Europe Tour 2022 na úrovni 2.1.

Týmy

Závodu se zúčastnilo 9 z 18 UCI WorldTeamů, 9 UCI ProTeamů a 3 UCI Continental týmy. Každý tým přijel se sedmi jezdci kromě týmů UAE Team Emirates a Team BikeExchange-Jayco se šesti jezdci, na start se tedy postavilo 159 závodníků. +more Do cíle v Alès dojelo 123 z nich.

Průběžné pořadí

EtapaVítězCelkové pořadí 25pxBodovací soutěž +moresvg'>25pxVrchařská soutěž 25pxSoutěž mladých jezdců 25pxSoutěž týmů
1Mads PedersenMads PedersenMads PedersenMatis LouvelArne MaritTeam TotalEnergies
2Bryan CoquardMads PedersenMads PedersenMartí MárquezTobias Halland JohannessenTeam TotalEnergies
3Benjamin ThomasBenjamin ThomasAlberto BettiolJérémy CabotTobias Halland JohannessenTeam TotalEnergies
4Tobias Halland JohannessenBenjamin ThomasTobias Halland JohannessenJérémy CabotTobias Halland JohannessenTeam TotalEnergies
5Filippo GannaBenjamin ThomasMads PedersenJay VineTobias Halland JohannessenTeam TotalEnergies
Konečné pořadíBenjamin ThomasMads PedersenJay VineTobias Halland JohannessenTeam TotalEnergies
* Ve 2. etapě nosil Hugo Hofstetter, jenž byl druhý v bodovací soutěži, žlutý dres pro lídra bodovací soutěže, protože lídr této klasifikace, Mads Pedersen, nosil oranžový dres pro lídra celkového pořadí. Ze stejného důvodu nosil Mathieu Burgaudeau žlutý dres ve 3. etapě. * Po 3. etapě byl Bruno Armirail prohlášen lídrem vrchařské soutěže a objevil se na pódiu v modrém trikotu. Před 4. etapou však byly opraveny výsledky vrchařské prémie na Col de Portes ze 3. etapy, tímpádem se novým lídrem soutěže stal Jérémy Cabot a nosil tak modrý dres ve 4. etapě. * V 5. etapě nosil Pau Miquel, jenž byl druhý v soutěži mladých jezdců, bílý dres pro lídra soutěže mladých jezdců, protože vedoucí závodník této klasifikace, Tobias Halland Johannessen nosil žlutý dres pro lídra bodovací soutěže.

Konečné pořadí

Legenda
20pxOznačuje lídra celkového pořadí+moresvg'>20pxOznačuje lídra vrchařské soutěže