Šachový turnaj v Petrohradě v roce 1914

8
4
2

Lasker (sedící vlevo), Aljechin (stojící vlevo), Capablanca, Marshall a Tarrasch (sedící vpravo) Šachový turnaj v Petrohradě v roce 1914 byl mezinárodním šachovým turnajem, konaným mezi 21. dubnem a 22. květnem 1914 v prostorách petrohradského šachového klubu, jehož desáté výročí bylo oslavováno. Předsedou organizačního výboru byl Peter Petrovič Saburov, dalšími členy pak byli Boris Maliutin, Peter Alexandrovič Saburov a O. Sossnitzky.

Cílem bylo pozvat do Petrohradu dvacet tehdejších nejlepších šachistů, včetně mistra světa Emanuela Laskera, jeho vyzyvatele Josého Raúla Capablancy a dalších. Hráči jako Amos Burn, Richard Teichmann a Simon Winawer účast odmítli, a to kvůli pokročilému věku. +more Hráči Oldřich Duras, Géza Maróczy, Karl Schlechter, Rudolf Spielmann, Savielly Tartakower, Milan Vidmar a Max Weiss se nemohli turnaje zúčastnit kvůli probíhajícímu napětí Ruska s Rakouskem-Uherskem. Nakonec se turnaje zúčastnilo jedenáct nejlepších hráčů z Německa, Francie, Velké Británie, Spojených států, Kuby a Ruského impéria. Podle neoficiálních ratingů Chessmetrics byl turnaj (k březnu 2005) 13. nejsilnějším turnajem v dosavadní historii z hlediska účasti nejlepších hráčů.

Turnaj se konal mezi 21. dubnem a 22. +more květnem 1914. Hrálo se v petrohradském šachovém klubu, a to vždy odpoledne a večer (místního času). Časová kontrola byla dvě hodiny po 30 tazích, dále půl hodiny za dalších 22 tahů a na zbytek hry připadla kontrola 15 tahů na hodinu.

Po skončení turnaje udělil účastníkům finále ruský car Mikuláš II. +more titul šachového velmistra. Bylo to poprvé v šachové historii, kdy byl takovýto titul udělen.

...

Turnaj

Kvalifikace

Turnaje se zúčastnilo jedenáct hráčů a pět nejlepších se kvalifikovalo do finále, přičemž se hrálo systémem každý s každým. Kvalifikaci vyhrál José Raul Capablanca, a to s náskokem 1,5 bodů před Emanuelem Laskerem. +more Velkým překvapením pak bylo sedmé místo (a tedy konec v turnaji) Akiby Rubinštejna, jelikož se očekávalo, že se právě tito tři hráči utkají o turnajové prvenství.

Finále

Do finále postoupilo pět hráčů a hrálo se systém každý dvakrát s každým. Vzhledem k tomu, že se výsledky kvalifikace přenesly do finále, Capablanca byl jakožto výherce kvalifikace s náskokem 1,5 bodu považován za hlavního favorita finále. +more V první polovině finále Lasker těsně unikl prohře proti Capablankovi, což by turnaj prakticky rozhodlo a snížil tak Capablancův náskok o polovinu bodu na jeden, skóre pak bylo: Capablanca 11, Lasker 10, Aljechin 8½, Marshall 7, Tarrasch 6½.

V 19. kole vyhrál Lasker proti Capablancovi výměnou variantu Španělské hry, kde v šestém tahu hráči vyměnili královny a Lasker pak v koncovce Capablancu přehrál. +more Luděk Pachman poznamenává, že Laskerova volba byla mistrovským úderem, protože Capablanca měl v úmyslu si partii zjednodušit, aby rychle zremizoval, a Lasker tak schválně zvolil tu variantu, která vyžaduje, aby černý hrál aktivně, využil svou dvojici střelců a hlavně aby nedovolil bílému využít jeho vynikající pěšcovou strukturu. Capablanca se však vyhýbal veškerým komplikacím, hrál příliš pasivně a byl tak Laskerem poražen. V následujícím kole otřesený Capablanca prohrál proti Tarraschovi jako bílý svou skvělou pozici. To umožnilo Laskerovi (který ve finále dosáhl sedmi z osmi bodů) vyhrát o půl bodu celý turnaj.

Lasker vyhrál 1200 rublů, Capablanca 800, Aljechin 500, Tarrasch 300 a Marshall 250. Někteří hráči také dostali odměnu za brilanci. +more Capablanca z něj dostal 125 rublů, a to konkrétně za své vítězství nad Bernštajnem, Tarrasch 75 rublů za své vítězství nad Nimcovičem a Blackburne získal 50, což byla speciální cena za brilanci. Tu získal za svou výhru proti Nimcovičovi. Celý fond turnaje byl pokryt diváky, přičemž v něm bylo 6 000 rublů. Tarrasch o tomto turnaji napsal knihu.