Mistrovství světa juniorů ve sportovním lezení 1996

8
4
2

Mistrovství světa juniorů ve sportovním lezení 1996 bylo devátým ročníkem této soutěže, která se konala ve švýcarském městě Zürich. Soutěž se konala v kategoriích chlapců a dívek ve věkové kategorii do 18 let. Celkem se zúčastnilo 232 závodníků z 28 zemí. Soutěž probíhala ve dvou disciplínách - lezení na obtížnost a lezení na rychlost. V disciplíně obtížnosti závodníci museli zdolat umělou lezeckou stěnu s obtížnými cestami a v disciplíně rychlosti se závodilo o nejrychlejší zdolání standardní lezecké trasy. V kategorii chlapců ve věkové kategorii do 18 let zvítězil Rus Alexej Tomilov, druhý skončil jeho krajan Alexander Sobolev a třetí místo obsadil Čech Tomáš Mrázek. Mezi dívkami zvítězila Ruska Irina Perwuchina, druhá byla Češka Lucie Hrozová a třetí místo obsadila Belgičanka Muriel Sarkany. Česká reprezentace se na tomto mistrovství světa umístila velmi dobře a získala celkem devět medailí. Celkově šlo o úspěšný ročník soutěže, který přilákal velkou pozornost mezinárodního lezeckého světa.

Mistrovství světa juniorů ve sportovním lezení 1996 (: UIAA Youth Worldchampionship) se uskutečnilo jako čtvrtý ročník v Moskvě 2.-3. listopadu v lezení na obtížnost a rychlost (týden po finále Evropského poháru juniorů 1996), toto město hostilo Mistrovství světa juniorů poprvé. Do průběžného světového žebříčku juniorů se bodovalo třicet prvních závodníků v každé kategorii lezců od 14 do 19 let.

Průběh MSJ

Šampionát probíhal v areálu Dvorca dětskovo sporta. První den se závodilo v lezení na rychlost, druhý den v lezení na obtížnost a český kouč Jan Krch jej popisuje jako nejdelší skálolezecký den v historii, který začal budíčkem děvčat již před šestou hodinou ráno a skončil po půlnoci.

Lezení na obtížnost se účastnili lezci z 21 zemí světa. Všechny medaile za lezení na rychlost získali místní závodníci.

Po skončení závodů všichni nasedli do mikrobusů a odjížděli do hotelů, na jedné křižovatce však do jednoho narazilo auto Žiguli s opilým řidičem. Do příjezdu ambulance ošetřoval lehce zraněné lékař jihoafrické výpravy. +more Juniorský mistr světa z předešlého roku Daniel Kadlec byl po nehodě v bezvědomí a poté se zde léčil v nemocnici.

Češi na MSJ

Mistrovství se zúčastnili nejméně Daniel Kadlec, Ondřej Marčik a Šárka Obadalová.