Alexander Wittek

8
4
2

Alexander Wittek, Aleksandar Witek nebo Alexandr Vítek (12. října 1852, Sisak - 11. května 1894, Štýrský Hradec) byl rakouský architekt a první šachový mistr (termín velmistr se v té době ještě nepoužíval).

Život

Jako architekt pracoval Alexander Wittek v Bosně a Hercegovině, tehdejší součásti Rakousko-Uherska. Nejznámějšími stavbami, na kterých se podílel v Sarajevu, jsou tehdejší radnice a nynější Sarajevská knihovna („Gradska Vijećnica“, 1892-1894) a sebilj (veřejná kašna) na Baščaršijském náměstí (1891). +more Obě stavby byly postaveny v pseudomaurském slohu.

Wittek byl také úspěšným šachistou. Na 2. +more turnaji německého šachového svazu v Berlíně v roce 1881 se umístil na 5-6. místě (zvítězil Joseph Henry Blackburne), ve Vídni v roce 1882 byl 9. (zvítězili Wilhelm Steinitz a Simon Winawer). V roce 1882 byl v pořadí 9. na světě. V roce 1877 zvolen viceprezidentem šachového klubu ve Štýrském Hradci.

Alexander Wittek zemřel v léčebně pro duševně nemocné ve Štýrském Hradci v roce 1894, kam byl umístěn s paralytickou duševní chorobou rok předtím. Podle jednoho zdroje spáchal sebevraždu, jiné zmiňují tuberkulózu.

Literatura

Mato Damjanović: Witek pobijedio Čigorina, Vjesnik, 14. svibnja 1994. +more * Stanislav V. Mitrinović: Dopunski podaci o Aleksandru Witeku, Šahovski glasnik, br. 6/1986, str. 82-85. * Slavko Peleh: Kronologija hrvatskog šaha (15), Vjesnik, 4. lipnja 1994.