Arsen Džulfalakjan

8
4
2

Arsen Džulfalakjan (* 8. května 1987) je arménský zápasník - klasik, stříbrný olympijský medailista z roku 2012.

Sportovní kariéra

Pochází z rodiny slavného arménského zápasníka Levona Džulfalakjana, olympijského vítěze z roku 1988. Zápasení se věnoval od útlého dětství. +more Po vzoru otce se specializoval na řecko-římský styl. V arménské mužské reprezentaci se prosazoval od roku 2007 ve váze do 74 kg. V roce 2008 se kvalifikoval na olympijské hry v Pekingu, kde vypadl ve druhém kole po vyrovnaném zápase s Maďarem Péterem Bácsim 1:2 na sety.

V roce 2012 startoval jako jeden z favoritů na olympijskou medaili na olympijských hrách V Londýně. Od úvodního kola potvrzoval výbornou připravenost, v semifinále porazil rivala z Ázerbájdžánu Emina Ahmadova 2:0 a sety a postoupil do finále proti Romanu Vlasovovi z Ruska. +more Vyrovnané finále rozhodly za nerozhodného stavu dva, podle tehdejších pravidel, nařízené partery půl minuty před koncem setu. V prvním setu se v parteru Vlasovi neubránil a prohrál 0:1 na technické body. Ve druhém setu se role obrátily, ale Vlasov se mu v parteru vysmekl a touto chybou prohrál druhý set 0:1 na technické body. Po prohře 0:2 na sety získal stříbrnou olympijskou medaili. V témže roce byl za tento úspěch vyhlášen arménským sportovcem roku.

V roce 2014, po zisku titulu mistra světa ho trápila vleklá zranění. V roce 2016 se zvládl kvalifikovat na olympijské hry v Riu, ale v úvodním kole nepřešel přes Bulhara Daniela Aleksandrova v poměru 2:3 na technické body.