Artur Aleksanjan

8
4
2

Artur Aleksanjan (* 21. října 1991 Gjumri) je arménský zápasník - klasik, olympijský vítěz z roku 2016.

...

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od útlého dětství v rodném Gjumri. Po vzoru svého otce Gevorga se specialiuje na řecko-římský styl. +more V Arménské mužské reprezentaci se pohybuje od roku 2010 ve váze do 97 (96, 98) kg. V roce 2012 se kvalifikoval na olympijské hry v Londýně. Jako úřadující mistr Evropy prohrál ve čtvrtfinále s Íráncem Gásemem Rezáím 0:2 na sety. V boji o třetí místo porazil Kubánce Yuniora Estradu 2:0 na sety a získal bronzovou olympijskou medaili.

Od roku 2013 patřil k nejlepším zápasníkům světa. Do roku 2017 našel na vrcholném turnaji pouze jednoho přemožitele Rusa Nikitu Melnikova. +more V roce 2016 potvrdil roli favorita postupem do finále olympijských her v Riu proti Kubánci Yasmany Lugovi. Koncem druhé minuty finálového zápasu poslal rozhodčí pasivního Kubánce do parteru, čehož využil a koršunem se ujal vedení 2:0 na technické body. V poslední minutě přidal další bod po třetím napomínání svého soupeře za pasivitu a zvítězil 3:0 na technické body. Získal zlatou olympijskou medaili.