Gásem Rezáí

8
4
2

Gásem Golámrezá Rezáí (* 18. srpna 1985 Ámol) je bývalý íránský zápasník - klasik, olympijský vítěz z roku 2012.

...

Sportovní kariéra

Zápasení se věnoval od útlého dětství v rodném Ámolu. Na řecko-římský styl se specializoval v 16 letech pod vedením trenéra Saída Šírzadeho. +more V íránské mužské reprezentaci se prosazoval od roku 2005 ve váze do 84 kg a od roku 2007 ve váze do 96 kg. V roce 2008 startoval jako úřadující mistr Asie na olympijských hrách v Pekingu, kde nečekaně vypadl v úvodním kole s Litevcem Mindaugasem Ežerskim 1:2 na sety.

Od roku 2009 dostával v reprezentaci přednost kontroverzní Amír Alíakbarí. Po jeho dopingovém prohřešku se na post reprezentační jedničky vrátil v roce 2011. +more Na mistrovství světa v Istanbulu se však zařadil na početný seznam sportovců, kteří nenastoupili k zápasu s reprezentantem Izraele. V roce 2012 se kvalifikoval na olympijské hry v Londýně. V úvodním kole porazil 2:1 na sety Turka Cenka İldema a ve čtvrtfinále mladého Arména Artura Aleksanjan 2:0 na sety. V semifinále porazil vítěze panamerických her Kubánce Yuniora Estradu a postoupil do finále proti Rustamu Totrovi z Ruska. V úvodním setu poslal rozhodčí půl minuty před koncem za nerozhodného stavu jeho soupeře do parteru, čehož využil a vyhrál 2:0 na technické body. Druhý set měl identický průběh, s Totrovem se přetahoval v boji o úchop a čekal na nařízený parter půl minuty před koncem. V parteru se Totrovovi ubránil a set vyhrál 1:0 na technické body. Získal zlatou olympijskou medaili.

V roce 2016 startoval na svých třetích olympijských hrách v Riu. Ve čtvrtfinále olympijského turnaje prohrál 0:4 na technické body s Kubáncem Yasmany Lugem. +more Přes opravy se probojoval do souboje o třetí místo, ve kterém porazil poslední bodovanou technikou 4:4 na technické body Švéda Fredrika Schöna a získal bronzovou olympijskou medaili. Vzápětí ukončil sportovní kariéru.