8
4
2

Cyklistika je využívání jízdních kol (dříve též velociped) pro dopravu, rekreaci, cvičení nebo sport. Lidé zabývající se cyklistikou jsou cyklisté (dříve velocipedisté). Do cyklistiky se zahrnuje nejen jízda na jednostopých jízdních kolech, ale i na jednokolkách, tříkolkách, čtyřkolkách, lehokolech a podobných vozidlech na lidský pohon (HPV).

Jízdní kola vznikla v 19. století a jejich počet nyní celosvětově činí přibližně jednu miliardu. Jsou hlavním dopravním prostředkem v mnoha částech světa.

...
...
...
...
+more images (1)

Historie

Jednotlivé etapy principiálního zlepšování jízdního kola jsou následující: * Karl Drais vynalezl roku 1816 tzv. draisinu, předchůdce dnešního jízdního kola. +more Jde o vozidlo se dvěma koly za sebou. Jezdec uvádí stroj do pohybu odrážením nohou o zem. Svůj vynález představil v Paříži 5. dubna 1818. * Francouz Pierre Michaud začal v roce 1861 vyrábět první velocipedy opatřené na předním kole otočnými pedály. * Dalším vylepšením bylo vysoké kolo Angličana Jamese Starleyho, který zahájil v 70. letech 19. století průmyslovou výrobu tohoto typu velocipédu, u kterého též nahradil dřevěné loukotě drátěným výpletem. Velké přední kolo umožňovalo dosažení větší rychlost, řízení a jízda však byly obtížnější a nebezpečnější. (Uvádí se, že první vysoké kolo s drátěnými výplety sestrojil v roce 1869 pařížský mechanik Eugène Meyer. ) * První komerčně úspěšné kolo, u kterého byla síla přenášena řetězem na zadní kolo uvedl do provozu roku 1884 synovec Jamese Starleyho - John Kemp Starley. Tak získalo jízdní kolo základní podobu, která se již u běžných modelů v principu nemění.

Soubor:Bicycle evolution-numbers. svg|Vývoj jízdního kola Soubor:Drais. +morejpeg|Karel Drais na své draisině Soubor:Bicycling-ca1887-bigwheelers. jpg|Henry Sandham: Cyklisté na vysokých kolech (1887) Soubor:Advertentien. Burgers Dames Safety, 1890. jpg|Nízké dámské kolo (1890) Soubor:Ellimans-Universal-Embrocation-Slough-1897-Ad. png|thumb|Žena s nízkým kolem v cyklistickém oblečení (1897).

Historie cyklistiky v českých zemích

Za jednoho z prvních cyklistů je považován básník Ján Kollár (původem ze Slovenska); ten ve své Slávy dceři též oslavil draisinu (zpěv 1, znělka 40), na které údajně roku 1818 putoval z Jeny do Lobdy (správně Lobeda, nyní Jena-Lobeda - městská část Jeny, vzálená od centra asi 5,5 km) za svou milou Mínou.

Průkopníky cyklistiky včetně závodní byla pražská rodina Kohoutů. Otec Jan Kohout byl první výrobce vysokého kola v Rakousko-Uhersku a zakladatel prvního rakousko-uherského klubu velocipedistů. +more Jeho synové František (1860-1918), Josef (1863-1946) a Petr (1867-1920) byli cyklističtí závodníci, sportovní fukcionáři, František a Petr též podnikatelé - výrobci jízdních kol.

Významnými českými cyklistickými závodníky po 2. světové válce byli např. +more vítěz Závodu míru Jan Veselý (1923-2003) nebo olympijský vítěz ve stíhacím závodu jednotlivců Jiří Daler (*1940).

Počet jízdních kol

Celkový počet jízdních kol není znám. Odhaduje se, že po roce 2000 jich ve světě existovala přibližně jedna miliarda. +more Z toho počtu jich v Číně bylo asi 450 milionů, USA se 100 miliony jízdních kol jsou na druhém místě.

Soubor:ChinaTrafficBicycles.jpg|Cyklisté v Šanghaji (2006) Soubor:Copenhagen Cyclists (19200075809).jpg|Cyklisté v Kodani (2007)

Druhy cyklistiky

Jízdní kolo je prostředkem pro následující činnosti:

Závodní cyklistika

Rekreační cyklistika

Rekreační cyklistika se prudce rozvíjela od 80. a 90. +more let 19. století, kdy byla vysoká kola nahrazena nízkými velocipédy s oběma koly stejné velikosti a s řetězovým pohonem (nazývané anglicky safety bicycle, francouzsky bicyclette de sécurité či německy Sicherheitsniederrad).

Bezpečnější konstrukce jízdního kola hrála významnou roli i v ženské emancipaci, když se kolo stalo dostupným dopravním prostředkem pro mnoho žen a hrálo i roli ve změnách ženského oblečení.