Dex Elmont

8
4
2

Daxenos Richard René "Dex" Elmont, (* 10. ledna 1984 v Rotterdamu, Nizozemsko) je nizozemský zápasník - judista surinamského původu.

Sportovní kariéra

S judem začal ve 4 letech v přilehlé části Amsterdamu zvané Amsterdam-Zuidoost společně se svým bratrem Guillaumem a pod vedením svého otce Ricarda, bývalého reprezentanta Surinamu v judu. V roce 2000 následoval svého bratra do Haarlemu, kde se v klubu Kenamju připravoval pod vedením Cora van der Geesta a později Maartena Arense. +more V nizozemské seniorské reprezentaci se pohybuje od roku 2004 a v roce 2005 nahradil v pololehké váze Bryan van Dijka na pozici reprezentační jedničky. V roce 2008 si vybojoval účast na olympijských hrách v Pekingu, ale protaktizoval svůj druhý zápas proti Američanu Tayloru Takatovi a prohrál na šido. Od roku 2009 zápasí v lehké váze, ve které se zařadil mezi absolutní světovou špičku.

V roce 2012 se kvalifikoval na olympijské hry v Londýně. V úvodním kole porazil technikou seoi-nage na ippon Ghaňana Emmanuela Narteye a v dalším kole si v boji o úchop vychutnal Brazilce Bruno Mendonçu. +more Ve čtvrtfinále se utkal s Francouzem Ugo Legrandem a výborném taktickém výkonu dokázal svého soupeře hodit začátkem druhé minuty prodloužení na ippon technikou aši-guruma. V semifinále se utkal s Japoncem Rikim Nakajou. V repete posledního finále mistrovství světa v polovině hrací doby přežil Nakajův pokus o páčení. Vzápětí však krásně zaútočil kombinací o-uči-gari+kučiki-taoši, kterou Japonec s problémy ustál. V regulérní hrací době zápas skončil nerozhodně. V prodloužení se postupně začala projevovat jeho horší fyzická kondice. V závěrečné minutě jen s problémy odrážel Nakajovy útoky. Při hantei (praporky) padla volba na jeho soupeře v poměru 0:3. V boji o třetí místo se utkal s Mongolem Ňamočirem a začátkem čtvrté minuty obdržel druhé šido za pasivitu potom co prohrál boj úchop. V poslední minutě několikrát nebezpečně zahrozil levým o-uči-gari, ale Mongol si vítězství vzít nenechal. Obsadil 5. místo.

V roce 2016 se kvalifikoval na své třetí olympijské hry v Riu. V úvodním kole si vychutnal technikou seoi-nage Uzbeka Mirali Sharipova na ippon a v dalším kole narazil na Maďara Miklóse Ungváriho. +more V takticky vedeném zápase dvou veteránů dostal v polovině třetí minuty přísné šido za bránění v úchopu. V poslední minutě si svým levým aši-waza vzal šido zpátky, ale vzápětí polevil v koncentraci a deset sekund před koncem se po hrubé chybě nechal hodit technikou seoi-nage na ippon.

Dex Elmont je primárně levoruký judista, jeho osobní technikou je seoi-nage a o-uči-gari. Jeho velkou výhodou je umění provádět techniky na obě strany.

Vítězství

2006 - 1x světový pohár (Rotterdam) * 2007 - 2x světový pohár (Moskva, Bukurešť) * 2011 - 2x světový pohár (Moskva, Amsterdam) * 2014 - 2x světový pohár (Záhřeb, Abú Zabí)

Turnaj20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016
1617181920212223242526272829303132
pololehká váhalehká váha
Olympijské hry--úč. 5. +moreúč.
Mistrovství světa--7. úč. úč. 2. 2. 3. úč. úč.
Evropské hry5.
Mistrovství Evropy------úč. 5. 5. 2. úč. 7. 3. úč. 1. 5. úč.
MS juniorů-úč.
ME juniorů--3. 1.
ME dorostencůúč.
.

[url=http://www. judoinside. +morecom/judoka/view/9348/]Výsledky a novinky Dexe Elmonta na judoinside. com[/url] * [url=https://www. judobase. org/#/competitor/profile/277/basic_info]Výsledky a novinky Dexe Elmonta na judobase. org[/url].

Kategorie:Nizozemští judisté Kategorie:Nizozemští olympionici Kategorie:Narození v roce 1984 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození v Rotterdamu Kategorie:Narození 10. +more ledna.