Domagoj Vida

8
4
2

Domagoj Vida (29. dubna 1989 Osijek) je chorvatský fotbalový obránce. Vida je stříbrným medailistou z Mistrovství světa 2018.

...

Vida s fotbalem začínal u chorvatského celku NK Osijek, odkud v roce 2010 přestoupil do německého týmu Bayer Leverkusen. Za Leverkusen debutoval +more_září'>16. září 2010 v zápase Evropské ligy na půdě norského týmu Rosenborg BK jako střídající hráč, když v 78. minutě nahradil Gonzala Castra na levém kraji obrany. V Leverkusenu si místo v základní sestavě nevybojoval, v domácí lize nastoupil jen do 1 zápasu na hřišti Wolfsburgu.

Následně působil dva roky v chorvatském Dinamu Záhřeb, odkud v roce 2013 přestoupil na Ukrajinu do Dynama Kyjev. V lednu 2018 přestoupil do týmu Besiktas Istanbul, kde podepsal kontrakt na 4,5 roku.

Vida byl členem chorvatského národního týmu do 21 let. Reprezentuje Chorvatsko na MS a na ME.

MS 2018

Domagoj Vida byl vybrán do konečné nominace Chorvatů na mistrovství světa v Rusku. Ve skupině Chorvati vyhráli všechny tři zápasy, v prvním zápase proti Nigérii (2:0) a ve druhém zápase proti Argentině (3:0) odehrál Domagoj Vida celých 90 minut. +more Do třetího zápasu proti Islandu nezasáhl, Chorvati měli postup jistý, přesto zvítězili (2:1). Vida se vrátil do sestavy v zápase osmifinále proti Dánsku, které Chorvatsko zvládlo v prodloužení 2:1. Opět zahrál na pozici středního obránce vedle Dejana Lovrena. Na stejné pozici nastoupil i v čtvrtfinálovém utkání proti domácímu Rusku. Tento zápas vyhrál 3:2 na penalty. Vida vstřelil gól v prodloužení. Po zápase s Ruskem vzbudil kontroverze, když věnoval vítězství Ukrajině a Dynamu Kyjev, za což dostal napomenutí od FIFA. Později se v rozhovoru pro ruskou televizní stanici Russia 24 za svá slova omluvil. Celých 120 minut odehrál i v semifinálovém utkání s Anglií (2:1 po prodloužení). Zahrál si i ve finále, ve kterém Chorvatsko prohrálo s Francií 2:4.