4
2

Emile Smith Rowe (*28. července 2000 Croydon) je anglický profesionální fotbalista a mládežnický fotbalista, který hraje jako ofensivní záložník za klub anglické Premier League Arsenal FC.

Arsenal

Smith Rowe nastoupil do akademie Arsenalu v roce 2010 ve věku deseti let. Poprvé se objevil v týmu do 23 let v sezóně 2016/17 ve věku 16 let. +more V sezóně 2017/18 nastoupil do 10 utkání "třiadvacítky", zaznamenal 2 asistence a 1 gól.

Ve věku 17 let se připojil k A-týmu na předsezónní turnaji v Singapuru v červenci 2018. V International Champions Cup 2018 vstřelil jedinou branku Arsenalu v zápase proti Atléticu Madrid. +more Ve stejné soutěži 28. července, v den jeho 18. narozenin, asistoval při výhře 5:1 proti francouzskému PSG.

Smith Rowe podepsal novou dlouhodobou smlouvu s Arsenalem 31. července 2018. Arsenal nezveřejnil délku smlouvy, ale údajně se jednalo o pětileté prodloužení smlouvy.

Smith Rowe debutoval v A-týmu Arsenalu 20. září 2018 v zápase Evropské lize UEFA proti ukrajinskému týmu Vorskle Poltava, když nahradil v druhém poločasu Alexe Iwobiho. +more Stal se tak prvním hráčem Arsenalu hráčem narozeným v roce 2000, který nastoupil do soutěžního zápasu. V následujícím zápase Evropské ligy proti Qarabağu vstřelil branku a stal se nejmladším klubovým střelcem od Alexe Oxlada-Chamberlaina v roce 2011.

RB Leipzig (hostování)

31. ledna 2019 odešel na půlroční hostování do RB Leipzig. Kvůli zranění odehrál během svého působení v týmu jen 28 minut ve třech utkáních.

Huddersfield Town (hostování)

10. ledna 2020 se Smith Rowe připojil k týmu EFL Championship Huddersfield Town na hostování do konce sezóny 2019/20. +more 1. února 2020 vstřelil Smith Rowe svůj první gól v klubu při porážce 2:3 proti Fulhamu.

Ve svém posledním domácím utkání v klubu vstřelil v 86. minutě vítězný gól proti West Bromu, který nakonec pomohl týmu udržet se v EFL Championship.

Sezóna 2020/21

Po svém návratu do Arsenalu v roce 2020 se Smith Rowe potýkal se zraněními, než se na podzim vrátil zpátky do kondice. I přestože skóroval nebo asistoval v každém ze svých zápasů v základní skupině Evropské ligy, v Premier League nenastoupil do žádného zápasu v říjnu ani v listopadu. +more Po nejhorším ligovém startu Arsenalu za poslední desetiletí jej manažer Mikel Arteta vybral do základní sestavy na úkor Williana přes tzv. Boxing Day proti Chelsea. Pomohl k domácímu vítězství 3:1 a ukončit špatnou formu klubu. Ve svých dalších 5 zápasech zaznamenal Smith Rowe 3 asistence a vstřelil gól při výhře proti Newcastlu United 2:0 v FA Cupu. Díky vynikajícím výkonům byl v lednu Smith Rowe zvolen druhým nejlepším klubovým hráčem měsíce. 14. března 2021 odehrál Smith Rowe své první North London Derby; v zápase proti Tottenhamu, při výhře 2:1, získal ocenění pro hráče utkání.

V dubnu 2017 byl Smith Rowe zařazen do týmu pro Mistrovství Evropy do 17 let 2017. Do semifinále proti Turecku nastoupil z lavičky ale nezahrál si ve finále, při porážce Anglie po penaltách proti Španělsku. +more V říjnu 2017 byl součástí týmu, který vyhrál Mistrovství světa do 17 let. Skóroval ve skupinové fázi proti Iráku a asistoval Rhianovi Brewsterovi v semifinále proti Brazílii.

15. března 2021 obdržel Smith Rowe svoji první pozvánku do týmu do 21 let, a to na Mistrovství Evropy do 21 let 2021.

V seniorské anglické reprezentaci debutoval 12. 11. +more 2021 v zápase proti Albánii při výhře Anglie 5:0. Svůj první gól dal o tři dny později (15. 11. 2021) v zápase proti San Marinu.