4
2

Ferenc Nagy [naď] ( Nagy Ferenc; 25. června 1918 Bratislava - 1957), v Československu uváděný také jako František Nagy, byl maďarský fotbalový útočník.

Hráčská kariéra

Bratislavský rodák hrál v československé lize za I. ČsŠK Bratislava (nynější Slovan) a po druhé světové válce krátce za SK Libeň jako repatriant. +more V I. lize debutoval v neděli 15. srpna 1937 v Bratislavě, kde domácí I. ČsŠK porazil pražskou Slavii 3:2 (poločas 1:1), k čemuž přispěl jedním gólem. V sezoně 1937/38 byl společně s Jozefem Luknárem nejlepším střelcem Bratislavanů s jedenácti brankami. Poslední prvoligové utkání v Československu odehrál v neděli 13. října 1946 v Kladně, kde domácí SK zvítězil nad Libní 3:1 (poločas 1:1).

V maďarské lize hrál za kluby Szolnoki MÁV SE (1939-1942 a 1943-1944), Újpesti TE (1945-1946) a Testvériség SE (1946/47). V Maďarsku dal celkem 45 prvoligových gólů. +more V sezoně 1940/41 vyhrál se Szolnokem maďarský pohár (uzavřel skóre finálového zápasu) a v sezonách 1945 a 1945/46 se stal s Újpesti TE mistrem Maďarska. Během druhé světové války hrál také za OAP Bratislava a Szentlőrinci AC.

Literatura

Jozef Kšiňan: Šesťdesiat rokov Slovana - pamätnica Slovana ChZJD Bratislava (1919-1979) - Šport 1979 * Luboš Jeřábek: Československý fotbal v číslech a faktech − Olympia 1991 * Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu − Libri 1997 * Radovan Jelínek, Miloslav Jenšík a kol.: Atlas českého fotbalu − Radovan Jelínek 2006 * Zdeněk Zikmund: Bican proti Hitlerovi - Prostor 2020

Kategorie:Maďarští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví útočníci Kategorie:Fotbalisté Slovanu Bratislava Kategorie:Fotbalisté OAP Bratislava Kategorie:Fotbalisté Újpest FC Kategorie:Fotbalisté SK Libeň Kategorie:Narození 25. +more června Kategorie:Narození 1918 Kategorie:Narození v Bratislavě Kategorie:Úmrtí 1957 Kategorie:Muži.