Grand Prix Argentiny 1975

8
4
2

Grand Prix Argentiny v roce 1975 (XII Gran Premio de la Republica Argentina) se uskutečnila 12. ledna 1975 na okruhu Autódromo Oscar Alfredo Gálvez nedaleko Buenos Aires.

Účastníci

Tým Mclaren, který obhajoval titul, přišel o Denny Hulmeho jenž se rozhodl koncem roku 1974 ukončit kariéru. V týmu k obhájci titulu Fittipaldimu, nasadili Masse. +more Lotus i Tyrrell nastoupil k úvodnímu závodu beze změn. Také tým Brabham v jezdeckém složení nedělal žádné změny, tým získal silného partnera v podobě italského výrobce vermutů Martini. Nejsložitější situace byla v týmu March, který měl finanční potíže a na poslední chvíli získal částečnou výpomoc od výrobce nářadí Beta, který podporoval Vittoria Brambillu. Ferrari přivezlo velice stabilní tým a zařadili se tak mezi největší favority na zisk titulu. Frank Williams opustil vozy Iso a poprvé startoval s vozy vlastní konstrukce, které svěřil již osvědčené dvojici Arturo Merzario a Jacques Laffite. Stejně jako March čí BRM také Surtees nasadil pouze jediný vůz. Emerson Fittipaldi následoval své kolegy Surteese a Hilla a nasadil do závodu vlastní tým s bratrem Wilsonem.

XII Gran Premio de la Republica Argentina

Velkým překvapením byla velká rychlost vozu Shadow DN5, se kterým Jean Pierre Jarier zajel nejrychlejší kolo v kvalifikaci a téměř o půl sekundy porazil druhého Carlose Paceho s Brabhamem. Druhou řadu obsadili Carlos Reutemann na druhém Brabhamu a Niki Lauda s Ferrari. +more Ve třetí řadě stál mistr světa Emerson Fittipaldi a James Hunt, dále je následoval Clay Regazzoni s Ferrari a dva vozy Tyrrell; Patrick Depailler a Jody Scheckter do první desítky se vtěsnal ještě Mario Andretti. Překvapivě stáj Lotus neprokázala své kvality, Ronnie Peterson obsadil 11. místo na startu a Jacky Ickx dokonce až 18. místo.

Jean Pierre Jarier s vozem Shadow nenastoupil do závodu pro poruchu na rozvodech a tak místo na pole position zůstalo opuštěné. Do čela závodu se po startu dostal domácí pilot Carlos Reutemann před týmovým kolegou Pacem. +more Hned v první zatáčce kolidovali Mass a Scheckter a oba vozy musely do boxu. Lauda kroužil na třetí pozici s Huntem těsně za zádí. Hunt v osmém kole předjel Laudovo Ferrari a začal stíhací jízdu na oba vozy Brabham.

Ve 12 kole se nový vůz Fittipaldi dostal mimo kontrolu svého jezdce a narazil do svodidla a začal hořet. Wilson Fittipaldi vystoupil z vozu bez zranění, ale automobil byl zcela zničen. +more O pár kol později se Pace snažil dostat na vedoucí pozici, ale po chybě se propadl až na 7. místo. Mezitím se k vedoucímu Reutemannovi přibližoval Hunt a v 26. kole ho předjel a ujal se vedení. Stejným způsobem si Fittipaldi poradil s Laudou. Carlos Reutemann zažil deprimující situaci, když byl v 26. kole předjetý Huntem a v následujícím kole také Fittipaldim. Fittipaldi poté zaútočil i na vedoucí pozici a ve 35. kole šel před Hunta.

Pozice na čele závodu se již neměnila a tak cílem projel jako vítěz Emerson Fittipaldi před Huntem a Reutemannem. Pace jezdil na čtvrtém místě až do doby než musel odstoupit pro poruchu motoru a přepustil tak místo Regazzonimu na Ferrari. +more Se stejným počtem kol projeli cílem ještě Depailler na Tyrrellu a Lauda s Ferrari.

12. leden 1975 * Okruh Buenos Aires * 53 kol × 5,968 km = 316,304 km * 251. +more Grand Prix * 13. vítězství pro Emersona Fittipaldiho * 13. vítězství pro McLaren.

BrabhamShadow
1'49. +more641'49. 21
2. řada43
Niki LaudaCarlos Reutemann
FerrariBrabham
1'49. 961'49. 80
3. řada65
James HuntEmerson Fittipaldi
HeskethMcLaren
1'50. 261'50. 02
4. řada87
Patrick DepaillerClay Regazzoni
TyrrellFerrari
1'50. 801'50. 71
5. řada109
Mario AndrettiJody Scheckter
ParnelliTyrrell
1'51. 061'50. 82
6. řada1211
Vittorio BrambillaRonnie Peterson
MarchLotus
1'51. 771'51. 44
7. řada1413
Tom PryceJochen Mass
ShadowMcLaren
1'51. 921'51. 82
8. řada1615
Mark DonohueJohn Watson
PenskeSurtees
1'52. 361'52. 13
9. řada1817
Jacky IckxJacques Laffite
LotusWilliams
1'52. 901'52. 88
10. řada2019
Arturo MerzarioRolf Stommelen
WilliamsLola
1'53. 431'53. 12
11. řada2221
Mike WildsGraham Hill
BRMLola
1'54. 481'54. 00
12. řada23
-Wilson Fittipaldi
-Copersucar
-2'00. 22
.

Zajímavosti

První Grand Prix pro značku Copersucar a Williams. * V závodě se poprvé představily vozy Brabham BT44B, Copersucar FD01, Hesketh 308B, Shadow DN3B, Shadow DN5, Williams FW01 a Williams FW02. +more * Vůz se startovním číslem 17 získal poprvé pole positions. * Hesketh poprvé zajel nejrychlejší kolo. * První pole positions pro Jaena Pierra Jariera. * 25. GP pro Maria Andrettiho * Shadow poprvé startoval z pole position * 10. GP pro Toma Pryce * 179. GP pro Grahama Hilla - nový rekord.

Pole positionVítězstvíNej. kolo
+moresvg'>25px25px25px
Jean Pierre JarierEmerson FittipaldiJames Hunt
Shadow DN5McLaren M23Hesketh 308B
1'49. 211:39'26. 291'50. 91