2

James Alan Tarkowski (* 19. listopadu 1992 Manchester) je anglický profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního obránce za anglický klub Everton FC a za anglický národní tým.

...

Oldham Athletic

Tarkowski se připojil do akademie třetiligového Oldhamu Athletic v květnu 2009. Svého debutu v A-týmu se dočkal 22. +more ledna 2011, když odehrál posledních 10 minut zápasu proti Brentfordu. V květnu 2011 podepsal svoji první profesionální smlouvu, a to na dva roky.

Tarkowski se stal pravidelným členem základní sestavy na začátku sezóny 2012/13, když vytvořil stoperskou dvojici s Jeanem-Yvesem Mvotem. Tarkowski byl jedním z nejdůležitějších hráčů týmu, kteří dovedli Oldham až do pátého kola FA Cupu, ve kterém vypadli s prvoligovým Evertonem. +more V létě 2013 podepsal nový dvouletý kontrakt.

V sezóně 2013/14 po jeho boku nejčastěji nastupoval Jonathan Grounds. V zápase třetího kola FA Cupu proti Liverpoolu na Anfieldu vstřelil v 82. +more minutě vlastní gól; Oldham zápas prohrál 0:2. Tarkowskému byla nabídnuta v lednu 2014 nová smlouva, která by ho udržela v klubu až do léta 2017, ale manchesterský rodák tuto nabídku odmítl.

Brentford

Dne 31. ledna 2014 přestoupil Tarkowski do třetiligového Brentfordu, kde podepsal smlouvu do léta 2017. +more V dresu Brentfordu debutoval 1. března, když odehrál utkání proti Carlisle United. Svůj první gól v novém působišti vstřelil o 10 dní později při výhře 2:0 nad Tranmere Rovers. V první sezóně v klubu odehrál 13 utkání a vstřelil dvě branky; pomohl tak Brentfordu k postupu do Championship.

Tarkowski, už jako pravidelný člen základní sestavy, debutoval v druhé nejvyšší anglické soutěži 9. srpna 2014, a to při remíze 1:1 proti Charltonu Athletic.

Poté, co odmítl nastoupit 15. ledna do zápasu proti Burnley, byl údajně interně potrestán a za své chování se později fanouškům omluvil. +more V dresu Brentfordu již od té doby nenastoupil a 1. února z klubu odešel.

Burnley

Dne 1. února 2016 přestoupil Tarkowski do druholigového Burnley, ve kterém podepsal smlouvu do léta 2019. +more Tarkowski v klubu debutoval 20. února, když v zápase proti Rotherhamu United musel být v první půli vystřídán Michael Keane kvůli zranění hlavy. Tarkowski nahradil Keanea i v následujících dvou zápasech, a to při výhrách nad Nottinghamem Forest a Boltonem Wanderers. Trenér Sean Dyche však po zbytek sezóny preferoval stoperskou dvojici Michael Keane-Ben Mee, a tak Tarkowski stihl odehrát ve zbylých zápasech pouze jedinou minutu. Burnely ovládlo Championship a postoupilo do Premier League.

Tarkowski debutoval v Premier League 27. srpna, a to při prohře 0:3 proti londýnské Chelsea. +more Do základní sestavy se probojoval až v 35. kole (díky zranění Bena Meeho z předešlého zápasu proti Manchesteru United) při výhře 2:0 nad Crystal Palace.

V létě 2017 přestoupil Michael Keane do Evertonu a uvolnil tak Tarkowskému cestu do základní sestavy.

Tarkowski měl možnost reprezentovat Polsko prostřednictvím svých prarodičů, ale před Polskem upřednostnil rodnou Anglii. Do anglické reprezentace byl poprvé povolán v březnu 2018. +more Svého reprezentačního debutu se dočkal 27. března, když odehrál celé přátelské utkání proti Itálii veWembley.