Juraj Kucka

8
4
2

Juraj Kucka (* 26. února 1987, Bojnice) je slovenský fotbalový záložník a reprezentant, od července 2022 hráč slovenského klubu ŠK Slovan Bratislava. Mimo Slovensko působil na klubové úrovni v Česku, Itálii, Turecku a ve Velké Británii (Anglii). Účastník Mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice, EURA 2016 ve Francii a EURA 2020 ve více státech. Stal se historicky prvním reprezentantem Slovenska, který si na dres dal místo příjmení přezdívku (dle pravidel UEFA tzv. shirt name). Od EURA 2016 ve Francii nosí na zádech přezdívku Kuco. Jeho fotbalovým vzorem je bývalý anglický záložník Paul Scholes. Fotbal hráli i jeho otec a dva bratři.

...
...

Svoji fotbalovou kariéru začal v pěti letech v Baníku Prievidza, odkud v žácích přešel nejprve do Junior Radvaň a následně do mužstva FO ŽP ŠPORT Podbrezová. V mládí hrál i lední hokej. +more V ročníku 2004/05 si připsal první starty za "áčko" Podbrezové tehdy působící ve 2. slovenské lize, hrál však nadále také za dorost.

MFK Ružomberok

V lednu 2007 přestoupil do tehdy prvoligového klubu MFK Ružomberok. Ve +more_slovenská_fotbalová_liga'>slovenské nejvyšší lize debutoval za Ružomberok 11. března 2007. V týmu působil dva roky, během kterých dal osm branek ve 48 zápasech.

AC Sparta Praha

Na konci roku 2008 byl na zkoušce v anglickém mužstvu Birmingham City FC, ale nakonec odešel na přestup do Česka a podepsal tříletý kontrakt se Spartou Praha, kam ho doporučil její někdejší kouč Michal Bílek, který Kucku stejně jako několik dalších českých trenérů v Ružomberoku vedl. Ve Spartě hrál na hranici sebeobětování, nevypustil žádný souboj. +more Byl také nejvytíženějším mužem v kádru a postupně se vypracoval mezi největší osobnosti ligy.

Sezóna 2008/09

Svůj první ligový start si zde připsal v 17. kole hraném 22. +more 2. 2009 proti Sigmě Olomouc (výhra 1:0), odehrál celý zápas. Poprvé v lize během této sezony za Spartu skóroval o 14 dní později v souboji s Viktorii Žižkov (výhra 2:1), když ve 31. minutě zvyšoval na 2:0. Svůj druhý ligový gól v sezoně za pražský celek zaznamenal v 22. kole, kdy v domácím zapase se Slovanem Liberec srovnával v 74. minutě krátce po bránce soupeře na konečných 1:1. Následně se střelecky prosadil proti Viktorii Plzeň a pomohl svému zaměstnavateli k výhře 2:0.

Sezóna 2009/10

Se Spartou se na podzim 2009 představil v základní skupině K Evropské ligy UEFA 2009/2010, kde s pražským klubem skončil v konfrontaci s týmy PSV Eindhoven (Nizozemsko), FC Kodaň (Dánsko) a CFR Kluž (Rumunsko) se ziskem sedmi bodů na třetím místě tabulky, což na postup nestačilo. Kucka střelil ve skupinové fázi v pěti utkáních jednu branku, konkrétně v prvním střetnutí s Kluží.

Své první tři góly v lize v sezoně vsítil ve 22. a 23. +more kole, kdy skóroval dvakrát v souboji s mužstvem 1. FC Brno (výhra 3:0) a jednou proti Viktorii Plzeň (remíza 1:1). Počtvrté a popáté v ročníku se trefil ve 14. a v 77. minutě proti Slovanu Liberec při venkovní remíze 2:2. V sezóně 2009/10 získal se Spartou Praha český titul.

Sezóna 2010/11

V létě 2010 porazila Sparta v prvním ročníku Českého Superpohár, tehdejšího vítěze domácího poháru Viktorii Plzeň v poměru 1:0 a získala tak tuto trofej. Kucka sice v utkání nehrál, ale jelikož byl součástí celku, náleží zisk poháru i jemu. +more Se Spartou postoupil v podzimní části ročníku přes lotyšský klub FK Liepājas Metalurgs (výhry 3:0 venku a 2:0 doma), Lech Poznań z Polska (výhra 2x 1:0) do čtvrtého předkola - play-off Ligy mistrů UEFA 2010/2011, kde se spoluhráči nepřešli přes slovenský tým MŠK Žilina po prohrách 0:2 doma a 0:1 venku a museli se spokojit s účastí ve skupinové fázi F Evropské ligy UEFA 2010/2011, kde měli za soupeře: US Città di Palermo (Itálie), PFK CSKA Moskva (Rusko) a FC Lausanne-Sport (Švýcarsko). Kucka se v základní skupině trefil v prosinci 2010 v zápase proti domácímu Palermu, v 62. minutě si naskočil na centrovaný míč z pravé strany a hlavou srovnal stav utkání na konečných 2:2. Tato branka znamenal postup Sparty do jarních vyřazovacích bojů (zajistila si jej v předstihu před posledním utkáním skupiny s PFK CSKA Moskva), kde narazila na anglický klub Liverpool FC. V dvojzápase s tímto protivníkem ale hráč nenastoupil, jelikož v zimě odešel.

FC Janov

V lednu 2011 podepsal Kucka smlouvu s FC Janov na 4,5 roku, o půl roku později si Janov dohodl s Interem Milán na podílu na právech za Kucku a brankáře Emiliana Viviana (Inter). V červnu 2012 se Inter svých práv na Kucku zřekl výměnou za Samuela Longa.

Za janovský klub debutoval 12. ledna 2011 v zápase Coppa Italia proti Interu Milán. +more 6. února byl zvolen fanoušky mužem zápasu po remíze 1:1 s AC Milán. Juraj se dobře začlenil do italského družstva díky výborné fyzičce a fotbalovému myšlení.

Sezóna 2011/12

18. srpna 2011 vstřelil za Janov svůj první gól při výhře 2:1 na hřišti Lazia Řím.

Sezóna 2012/13

Ve druhém kole sezóny 2012/2013 Kucka vstřelil ve 26. minutě úvodní gól proti domácí Catanii, na vítězství to však nestačilo a Janov prohrál 2:3. +more 20. října 2012 v utkání 8. kola otevíral Kucka skóre zápasu proti AS Řím, domácí FC Janov nakonec prohrál výsledkem 2:4.

Sezóna 2013/14

Začátkem listopadu 2013 v 11. ligovém kole Serie A sezóny 2013/14 vstřelil vítězný gól proti Laziu Řím, FC Janov vyhrál venku 2:0. +more Byla to jeho první branka v tomto ligovém ročníku. O týden později se trefil podruhé, když brankou přispěl k vítězství Janova 2:0 nad týmem Hellas Verona. V prosinci 2013 v zápase proti Cagliari Calcio si vážně poranil koleno.

AC Milán

Sezóna 2015/16

V srpnu 2015 podepsal čtyřletou smlouvu s italským klubem AC Milán, ačkoli byl na spadnutí přestup do tureckého Beşiktaşe Istanbul.

Sezóna 2016/17

V prosinci 2016 vyhrál s AC svou první trofej v tomto klubu, Supercoppa italiana 2016 (v katarském Dauhá) proti Juventusu Turín, k triumfu přispěl proměněnou penaltou v penaltovém rozstřelu.

Trabzonspor

V červenci 2017 přestoupil do tureckého klubu Trabzonspor, kde podepsal smlouvu na 3 roky.

Parma Calcio 1913

Watford FC (hostování)

ŠK Slovan Bratislava

Juraj Kucka nastupoval v letech 2007-2008 za slovenskou jedenadvacítku.

A-mužstvo

V A-mužstvu debutoval 19. listopadu 2008 v domácím přátelském utkání na Tehelném poli proti Lichtenštejnsku, jež skončilo vítězstvím Slovenska 4:0. +more Kucka nastoupil do utkání v 53. minutě, střídal na hřišti Branislava Obžeru.

Svůj první gól v seniorském reprezentačním dresu vsítil 10. srpna 2011 v přátelském utkání proti domácímu Rakousku, ve 21. +more minutě otevíral skóre zápasu, které Slovensko u svého souseda vyhrálo 2:1.

6. února 2013 nastoupil v Bruggách proti domácí Belgii. +more Slovensko sahalo po remíze, ale nakonec utkání prohrálo 1:2 gólem z 90. minuty. 22. března 2013 nastoupil v domácím kvalifikačním zápase v Žilině proti Litvě, který skončil remízou 1:1. Juraj měl několik dobrých střeleckých příležitostí, ale vytěžil z nich pouze střelu do tyče. Slovensko si tímto výsledkem značně zkomplikovalo situaci v kvalifikační skupině G na MS 2014 v Brazílii. Neprosadil se ani 26. března 2013 v přátelském utkání proti Švédsku, které skončilo bezbrankovou remízou. V srpnu 2013 jej povolal nový trenér Slovenska Ján Kozák k přátelskému střetnutí s domácím Rumunskem (14. srpna, remíza 1:1). Nastoupil v odvetném kvalifikačním zápase s Bosnou a Hercegovinou 10. září 2013 v Žilině, Slovensko podlehlo svému balkánskému soupeři 1:2 a ztratilo naději alespoň na baráž o Mistrovství světa 2014 v Brazílii. Druhou branku v A-týmu si připsal 15. listopadu 2013 na Městském stadionu ve Vratislavi proti domácímu Polsku, kde vstřelil ve 30. minutě vítězný gól zápasu, který skončil výsledkem 2:0 pro Slovensko.

9. října 2014 vstřelil první gól v kvalifikačním zápase na EURO 2016 proti Španělsku, brankář Iker Casillas nedokázal jeho střelu vyrazit. +more Slovensko vyhrálo 2:1 a po úvodní výhře nad Ukrajinou potvrdilo výborný vstup do kvalifikace. Se slovenskou reprezentací slavil 12. října 2015 postup na EURO 2016 ve Francii (historicky první pro Slovensko v éře samostatnosti). Se Slovenskem po úspěšné baráži (výhry 1:0 po penaltovém rozstřelu nad Irskem a 2:1 po prodloužení se Severním Irskem) postoupil také na Mistrovství Evropy 2020.

Mistrovství světa 2010

Reprezentační trenér Vladimír Weiss jej nominoval pro Mistrovství světa ve fotbale 2010 v Jihoafrické republice, ačkoli Juraj neabsolvoval jediný kvalifikační zápas. Vyplatilo se mu to, Kucka patřil mezi nejlepší hráče ve Weissově výběru.

Slovensko se 15. června utkalo na Mistrovství světa ve svém prvním utkání v základní skupině F s nováčkem šampionátu Novým Zélandem, Kucka nastoupil na hřiště v závěru utkání (91. +more minuta) za stavu 1:0, kdy střídal Vladimíra Weisse ml. , Slovensko vítězství neudrželo, v 93. minutě zařídil konečnou remízu 1:1 hlavičkující Winston Reid.

Ve druhém utkání 20. června 2010 podlehlo Slovensko jihoamerickému mužstvu Paraguaye 0:2, avšak do tohoto zápasu Kucka nezasáhl.

24. června 2010 ve třetím zápase Slovenska v základní skupině proti Itálii nastoupil v základu a podal výborný výkon, pomohl tak reprezentaci k vítězství 3:2 a postupu do osmifinále ze druhého místa na úkor Itálie. +more Slovenský záložník asistoval ve 25. minutě na prvním gólu Róberta Vitteka.

V osmifinále se Slovensko střetlo Nizozemskem, v nastaveném čase (94. minuta) snižoval Vittek z pokutového kopu na konečných 1:2, tento výsledek posunul do čtvrtfinále turnaje pozdějšího vicemistra Nizozemsko. +more Juraj Kucka odehrál opět celý zápas a dostal žlutou kartu.

EURO 2016

Trenér Ján Kozák jej zařadil do 23členné nominace na EURO 2016 ve Francii, kam se Slovensko probojovalo poprvé v éře samostatnosti. V prvním utkání nastoupil proti Walesu, Slovensko prohrálo 1:2. +more Ve druhém zápase proti Rusku byl u výhry 2:1 a v posledním zápase základní skupiny proti Anglii uhrál se spoluhráči remízu 0:0. Slovenští fotbalisté skončili se 4 body na třetím místě tabulky, v osmifinále se představili proti reprezentaci Německa (porážka 0:3, Kucka nastoupil) a s šampionátem se rozloučili.

EURO 2020

Byl součástí slovenského reprezentačního výběru na EURU 2020, kam jej nominoval kouč Štefan Tarkovič. Se slovenskou reprezentací skončil ve skupině po výhře 2:1 nad Polskem a prohrách 0:1 se Švédskem a 0:5 se Španělskem na třetím místě a do osmifinále s ní nepostoupil.

Reprezentační zápasy a góly

Juraj Kucka v reprezentačním dresu (2014) Zápasy Juraje Kucky za A-mužstvo Slovenska