Karel Rada

8
4
2

Karel Rada (* 2. března 1971) je bývalý český fotbalista. Nejčastěji během své kariéry nastupoval ve středu obrany. Od února 2017 je trenérem ženského týmu reprezentace České republiky.

S ligovým fotbalem začal v dresu Dukly Praha, za kterou odehrál 67 zápasů a dal 6 gólů, poté přestoupil do olomoucké Sigmy, kde si ho všimli i reprezentační trenéři. Za Olomouc nastoupil v 86 ligových utkáních a dal 14 branek. +more V roce 1997 se Rada přestoupil do tureckého klubu Trabzonspor, zde odehrál 41 zápasů a dal jeden gól. Po tomto působení se vrátil na rok a půl domů a hrál za Slavii Praha. Zde odehrál 56 utkání a vsítil dvě branky. Opět přestoupil do zahraničí - do bundesligového Eintrachtu Frankfurt, odehrál 31 ligových utkáních, dal jednu branku, ale zachránit klub od sestupu se mu nepodařilo.

Po jedné sezóně v druhé bundeslize se vrátil natrvalo do Česka, kde ve 109 zápasech, ve kterých dal 6 gólů, oblékal dres Teplic, které opustil až v roce 2006, kdy přestoupil do druholigových Bohemians 1905, se kterými postoupil do první ligy. Za Bohemians 1905 odehrál 27 ligových utkání. +more Po opětovném sestupu klubu do druhé ligy na jaře 2008 ukončil profesionální kariéru.

V A-mužstvu české reprezentace debutoval 13. prosince 1995 v přátelském utkání s Kuvajtem, který ČR vyhrála v Kuwait City 2:1. +more Trenér Dušan Uhrin jej nasadil do základní sestavy a Rada odehrál celé utkání.

Poté se stal nepostradatelnou součástí reprezentační obrany. Za reprezentaci odehrál celkem 43 zápasů a dal v nich 4 góly, všechny zaznamenal v přátelských střetnutích.

Euro 1996

V roce 1996 byl členem českého reprezentačního výběru na Mistrovství Evropy v Anglii, kde mužstvo vybojovalo stříbrné medaile. V základní skupině se neobjevil ani v jednom ze 3 zápasů: s Německem (prohra 0:2), s Itálií (výhra 2:1) a s Ruskem (remíza 3:3). +more Ve čtvrtfinále proti Portugalsku rovněž nenastoupil (výhra 1:0).

Nastoupil v základní sestavě až v semifinále proti Francii (zápas skončil 0:0 po prodloužení) a přispěl v penaltovém rozstřelu proměněným pokutovým kopem k postupu do finále turnaje.

30. června 1996 nastoupil v základní sestavě českého týmu ve finále proti Německu a odehrál celý zápas. +more České reprezentaci se nepodařilo navázat na titul Československa z roku 1976 a souboj s Německem prohrála 1:2 po prodloužení zlatým gólem Olivera Bierhoffa.

Euro 2000

Český tým se na Euro 2000 kvalifikoval deseti výhrami a v žebříčku FIFA se nacházel na druhém místě za Brazílií, přesto nepatřil k favoritům turnaje, octl se totiž v tzv. skupině smrti, kde se utkal s favorizovanými mužstvy Francie a Nizozemí a nevyzpytatelným Dánskem. +more V prvním zápase 11. června 2000 proti Nizozemí odehrál Karel Rada celé utkání, v jehož závěru Frank de Boer proměnil pokutový kop nařízený italským rozhodčím Pierluigim Collinou a ČR prohrála 0:1.

V dalším utkání 16. června s Francií Karel Rada strávil na hřišti rovněž plný počet minut, v 60. +more minutě vstřelil vítězný gól Francie na 2:1 Youri Djorkaeff a rozhodl tak o tom, že český tým nepostoupí do čtvrtfinále. Poslední utkání 21. června 2000 s Dánskem bylo střetnutím dvou týmů, které již neměly šanci postoupit, lépe je zvládl český celek s Karlem Radou v základní sestavě, když vyhrál 2:0.