2

Karol Grzegorz Świderski (* 23. ledna 1997) je polský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za italský klub Hellas Verona FC, kde je zapůjčen z Charlotte FC, a za polský národní tým.

...

Jagiellonia Białystok

Świderski začal svou kariéru v mládežnické akademii Rawia Rawicz. V letech 20122014 působil ve sportovní škole UKS SMS Łódź. +more V roce 2014 pak hrál za tým Ekstraklasa Jagiellonia Białystok, kde hrál nejprve v třetiligovém týmu a v jeho mládežnické akademii. Nakonec začal hrát výhradně v jejich prvním týmu v sezóně 2016/17.

Świderskému bylo pouhých 17 let, když 23. +more srpna 2014 debutoval v dresu Jagiellonie při prohře 1:3 se Śląsk Wrocław. Dne 3. června 2015 ve venkovním zápase vstřelil svůj první profesionální gól, a to proti Pogońu Szczecin v 80. minutě při výhře 3:1.

Świderski debutoval v soutěžích UEFA 2. +more července 2015, kdy skóroval a vyhrál zápas za Jagiellonii při výhře 1:0 nad Kruoja Pakruojis. Hrál i v odvetném utkání, které Jagellonie vyhrála 8:0 a skóroval ve 4. minutě.

PAOK

Dne 20. +more ledna 2019 PAOK Soluň potvrdil podpis smlouvy s polským útočníkem na 3,5 roku za přestupovou částku 2 miliony eur. Za klub hráč debutoval 27. ledna 2019, kdy v 81. minutě vystřídal Omara Kadúrího. Dne 30. ledna 2019 vstřelil Świderski svůj první gól v 87. minutě poté, co přišel z lavičky za Dimitrise Limnia. Dne 18. února skóroval jako střídající hráč při venkovní výhře 5:1 nad Apollonem Smyrni. Dne 10. března 2019 skóroval při domácí výhře 3:0 nad Atromitosem. Dne 21. dubna 2019 vstřelil poslední gól při výhře 5:0 nad Levadiakosem, která potvrdila první ligový titul PAOKU po 34 letech.

Dne 25. +more srpna 2019 vstřelil svůj první gól v sezóně 2019/20 hlavičkou a otevřel skóre v domácím vítězném zápase 2:1 proti Panetolikosu a o týden později skóroval znovu při domácí výhře 2:1 proti Panionios. Dne 29. srpna skóroval po asistenci Rodriga Soarese, když PAOK porazil ŠK Slovan Bratislava ve druhém utkání play-off Evropské ligy, ale po celkovém výsledku 3:3 byl kvůli pravidlu venkovních gólů vyřazen. Dne 29. září 2019 vstřelil oba góly PAOKU při remíze 2:2 s rivalem AEK Athény. Dne 4. ledna 2020 polský útočník vstřelil gól poté, co Julián Cuesta nešikovně tečoval střelu Dimitrise Pelkase, a otevřel skóre při venkovní prohře 4:2 s rivalem Arisem Soluň. PAOK byl po 51 zápasech v Superlize konečně poražen. Dne 12. února 2020 dostal Świderski nádhernou přihrávku od Dimitrise Pelkase a polský útočník následně přesným pokusem překonal Sokratise Dioudise, čímž pomohl úřadujícím vítězům řeckého poháru PAOKU prosvištět do semifinále Řeckého poháru, kde v Athénách porazil Panathinaikos 1:0 a zkompletoval celkový triumf 3:0.

Dne 4. +more října 2020 vstřelil branku 3 minuty před koncem zápasu a zpečetil tak triumfální domácí výhru 3:0 nad OFI Kréta. Dne 31. ledna 2021 vstřelil branku při domácí výhře 5:0 nad Panetolikosem.

Dne 19. +more ledna 2022 přijal PAOK nabídku za Świderskiho od klubu MLS Charlotte FC ve výši 5 milionů eur. Świderski v této sezóně odehrál 28 zápasů, ve kterých vstřelil 4 góly a přidal 3 asistence. Ve svém posledním zápase s klubem nastoupil polský reprezentační útočník do zápasu jako pozdní náhradník, a to v derby v řeckém poháru proti AEK Athény.

Charlotte

Dne 26. +more ledna 2022 Charlotte FC oznámilo podpis smlouvy s Świderskim do roku 2025 s opcí na rok 2026.

Hostování v Hellasu Verona

Dne 1. +more února 2024 se Świderski vrátil do Evropy, aby se připojil ke klubu Serie A Hellas Verona na hostování do konce roku s opcí na trvalý přestup.

U18

Świderski byl vybrán v březnu 2015 trenérem polské reprezentace do 18 let Rafałem Janasem, aby hrál v Poháru federace LFF U-18. Debutoval ve vítězném zápase proti Gruzii, který Polsko vyhrálo 1:0. +more Świderski v dalším zápase opět hrál a vstřelil svůj první gól v 9. minutě proti Lotyšsku, kdy Polsko remizovalo 1:1.

U19

Świderski debutoval za národní tým U19 5. +more září 2015 v přátelském utkání proti Walesu, které skončilo remízou 1:1. Proti Slovinsku odehrál dvě přátelská utkání a v prvním zápase, který skončil remízou 2:2, vstřelil oba góly. Byl úspěšný v kvalifikaci na Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 19 let na Kypru proti Bulharsku, Kypru a Lucembursku, kde vstřelil tři góly.

Seniorská reprezentace

Dne 15. +more března 2021 byl Świderski poprvé povolán do národního týmu, aby si zahrál v kvalifikaci na Mistrovství světa ve fotbale 2022. Debutoval v zápase proti Andoře, když v 63. minutě nahradil Roberta Lewandowského. Ve stejném zápase také vstřelil svůj první gól za svou zemi v 88. minutě. Později byl zařazen do polských týmů pro Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 a Mistrovství světa ve fotbale 2022.