Kurban Kurbanov

8
4
2

Kurban Saidachmedovič Kurbanov (* 21. března 1985) je bývalý ruský zápasník-volnostylař lakecké národnosti, který od roku 2007 reprezentoval Uzbekistán.

Sportovní kariéra

Připravoval se v Machačkale v klubu Gamid Gamidov pod vedením Anvara Magomedgadžijeva. V ruské volnostylařské reprezentaci se neprosazoval a v roce 2007 přijal nabídku reprezentovat Uzbekistán. +more V témže roce se třetím místem na Mistrovství světa v Istanbulu kvalifikoval ve váze do 96 kg na olympijské hry v Pekingu v roce 2008. V Pekingu prohrál ve čtvrtfinále s reprezentantem Ázerbájdžánu Chetagem Gazjumovem jednoznačně 0:2 na sety.

V roce 2012 se vítězstvím na asijské olympijské kvalifikaci v Astaně kvalifikoval na olympijské hry v Londýně. V Londýně prohrál v úvodním kole s Američanem Jakem Varnerem těsně 1:2 na sety. +more Varner ho však svým postupem do finále vytáhl do oprav, ve kterých postoupil do souboje o třetí místo proti Gruzínci Giorgi Gogšelidzemu. Úvodní set vyhrál 1:0 na technické body, když v jeho závěru soupeře vytlačil ze žíněnky. Ve druhém setu prohrával od úvodu 0:3 na technické body a nakonec set prohrál 0:4. Třetí set prohrál těsně 0:1 na technické body a obsadil dělené 5. místo.

Od roku 2013 startoval ve váze do 125 kg. V roce 2015 však upřednostnil práci vysokého politického funkcionáře v Machačkale.