4
2

Lukáš Došek (* 12. září 1978 v Karlových Varech) je český fotbalista, dvojče fotbalisty Tomáše Doška. Jejich sestra Kateřina Došková byla hráčkou Sparty Praha a reprezentantkou ČR v kopané.

...

V mládí hrál za TJ DDM Stará Role a SK Viktoria Plzeň. V roce 1997 si ho půjčil klub TJ Přeštice, ale on se brzy zase vrátil do Plzně a jako středový hráč se rychle zařadil do kmenové sestavy. +more V roce 1999 přestoupil do pražské Slavie a v jejích barvách odehrál 154 ligových zápasů a 41 zápasů v Lize mistrů a Poháru UEFA.

V letech 2005 až 2008 hrál v zahraničí v Německu a Švýcarsku. V září 2008 zamířil do slovenského prvoligového Spartaku Trnava.

Mládežnické reprezentace

Působil v české fotbalové reprezentaci do 21 let Má bilanci 26 zápasů, 15 výher, 4 remízy, 7 proher, 2 vstřelených góly.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2000

V základní skupině A Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2000 konaném na Slovensku se česká reprezentace střetla postupně s celky Španělska, Nizozemska a Chorvatska. Do finále postupoval vítěz skupiny, druhý tým skupiny se kvalifikoval do zápasu o bronz. +more V prvním remízovém zápase se Španělskem (1:1) odehrál kompletní počet minut a vstřelil vedoucí gól. Ve druhém utkání v Trenčíně proti Nizozemsku (výhra ČR 3:1), střídal na hřišti v 69. minutě Jiřího Jarošíka. V posledním utkání skupiny 1. června proti Chorvatsku hrál do 89. minuty, pak jej vystřídal Jan Polák, ještě předtím vstřelil gól na průběžných 1:1. Utkání skončilo výhrou českého družstva 4:3 a postupem do finále proti Itálii.

Ve finále jej trenér Karel Brückner nasadil opět v základní sestavě, český tým nakonec prohrál gólem Andrey Pirla z 81. minuty. +more Lukáš Došek získal s týmem stříbrné medaile.

Letní olympijské hry 2000

Nastoupil i v českém olympijském výběru do 23 let na Letních olympijských hrách v Austrálii v roce 2000. 13. +more září 2000 odehrál plný počet minut v utkání se Spojenými státy americkými, zápas skončil remízou 2:2, ke které Lukáš přispěl proměněným pokutovým kopem (gól na konečných 2:2). 16. září 2000 v Brisbane podlehl český tým Kuvajtu 2:3, v tomto utkání Došek nenastoupil. V posledním zápase českého týmu v základní skupině s Kamerunem hrál do 86. minuty, pak jej vystřídal Martin Vozábal. I v tomto střetnutí zaznamenal Došek gól a český národní tým remizoval 1:1 , na postup to zdaleka nestačilo, národní tým obsadil se 2 body poslední příčku v tabulce skupiny C.

A-mužstvo

V seniorské reprezentaci České republiky odehrál celkem 4 přátelské zápasy (2 výhry, 1 remíza a 1 prohra), aniž by vstřelil gól. Debutoval 16. +more srpna 2000 na Bazalech proti Slovinsku, hrál do 84. minuty. Zápas skončil prohrou ČR 0:1.

Poté se objevil v zápasech s Belgií (25. duben 2001, Letná, remíza 1:1) a Kyprem (13. +more únor 2002, Nikósie, výhra ČR 4:3).

Poslední zápas v reprezentačním dresu odehrál 18. května 2002 na Letné proti Itálii, kde jej trenér Karel Brückner poslal do druhého poločasu. +more V 90. minutě jej stáhl ze hřiště. Česká republika porazila Itálii 1:0 gólem Vladimíra Šmicera.

Reprezentační zápasy a góly

v| Zápasy v české reprezentaci do 21 let {RokZápasyGóly
199870
1999120
200072
Celkem262

|valign="top"| Zápasy v české reprezentaci do 23 let (olympijský výběr)