Matheus Cunha

8
4
2

Matheus Cunha je brazilský fotbalový útočník, který momentálně hraje za německý klub Hertha BSC. Narodil se 27. května 1999 v João Pessoa v Brazílii. Cunha začal svou profesionální kariéru v brazilském klubu Coritiba, kde strávil své mládežnické roky. V roce 2018 přestoupil do švýcarského klubu FC Sion, kde se prosadil a získal pozornost evropských klubů. V lednu 2020 přestoupil do Herthy BSC za částku přibližně 18 milionů eur, což byl nejdražší přestup v historii klubu. Cunha se také stal členem brazilské reprezentace, když debutoval v listopadu 2019 v přátelském zápase proti Argentině. Byl také součástí brazilského týmu na Letních olympijských hrách v roce 2021, kde získal zlatou medaili. Cunha je považován za talentovaného a perspektivního hráče. Jeho rychlost, technika a schopnost zakončování ho řadí mezi nejlepší mladé hráče ve světě. S přestupem do Evropy se stal známým ve fotbalové komunitě a jeho výkony ho etablovaly jako jednoho z nejzajímavějších talentů současnosti.

Matheus Santos Carneiro da Cunha (* 27. května 1999 João Pessoa), známý jako Matheus Cunha, je brazilský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka či křídelníka za anglický klub Wolverhampton Wanderers FC a za brazilský národní tým.

...

Cunha, který se narodil ve městě João Pessoa v Paraíbě, je odchovancem brazilského klubu Coritiba Foot Ball Club.

FC Sion

Cunha přestoupil do švýcarského klubu FC Sion z Coritiby v roce 2017 za nezveřejněný poplatek. V klubu debutoval 27. +more července 2017, když se objevil v základní sestavě utkání třetího předkola Evropské ligy proti litevskému klubu FK Sūduva. V nejvyšší švýcarské soutěži odehrál své první utkání 10. srpna; odehrál celé utkání proti FC Zürich, které skončilo porážkou 0:2. Svoji první branku v dresu Sionu vstřelil hned v následujícím ligovém utkání; 27. srpna nastoupil do druhého poločasu utkání proti Basileji a ve 47. minutě vyrovnal na konečných 1:1. V posledním ligovém kole vstřelil hattrick proti FC Thun, rozhodl tak utkání, které skončilo vítězstvím 4:1. Ve své první sezóně v klubu vstřelil v 29 ligových zápasech 10 gólů.

RB Leipzig

Dne 24. června 2018 přestoupil Cunha do německého klubu RB Leipzig za částku okolo 15 miliónů euro; v bundesligovém celku podepsal pětiletou smlouvu. +more V týmu debutoval v zápase 2. předkola Evropské ligy proti švédskému Häckenu. K výhře 4:0 přispěl vstřeleným gólem a asistencí na branku Jeana-Kévina Augustina. Ve následujících předkolech narazilo Lipsko na rumunský klub Universitatea Craiova a ukrajinskou Zorju Luhansk, k postupu přes oba soupeře pomohl Cunha vstřelenou brankou v domácích zápasech. V Bundeslize debutoval 26. srpna v úvodním kole proti Borussii Dortmund, když v 72. minutě vystřádal Augustina. V základní sestavě ligového zápasu se objevil 3. listopadu v 10. kole proti Herthě a kouči Ralfu Rangnickovi se odměnil vstřelenou brankou při výhře 3:0. V osmifinále DFB-Pokalu proti VfL Wolfsburg vstřelil jediný gól zápasu, a pomohl tak k postupu do čtvrtfinále. Lipsko se dostalo až do finále domácího poháru, ve kterém však nestačilo na Bayern Mnichov. V sezóně přidal ještě jeden ligový gól, a to 6. dubna 2019 v zápase proti Bayeru Leverkusen. Na branku na konečných 4:2 pro Lipsko mu asistoval Timo Werner.

V první polovině sezóny 2019/20 odehrál Cunha, po příchodu útočníka Patrika Schicka z AS Řím, jen 10 ligových zápasů, ve kterých se střelecky neprosadil, a tak byl Lipskem zařazen na přestupovou listinu.

Hertha BSC

Dne 31. ledna 2020 Cunhu koupila německá Hertha BSC za 18 miliónů euro, kde podepsal smlouvu na čtyři a půl roku. +more V klubu debutoval 15. února, ligové utkání proti SC Paderborn začal v základní sestavě a v 83. minutě byl vystřídán Vedadem Ibiševićem; utkání skončilo výhrou Herthou 2:1. První branku za klub vstřelil 28. února při remíze 3:3 proti Fortuně Düsseldorf. Odstartoval tak sérii 4 ligových zápasů v řadě, ve kterých se střelecky prosadil. Ve své první polovině sezóny v klubu odehrál 11 utkání, ve kterých dal 5 branek.

Dne 11. září vstřelil Cunha branku a na další dvě přihrál v zápase prvního kola DFB-Pokalu proti +more_německá_fotbalová_Bundesliga'>druholigovému Eintrachtu Braunschweig. Zápas však vyhrál druholigový celkem 5:4. Začátek sezóny 2020/21 se mu střelecky povedl, na rozdíl od formy klubu, který byl na konci listopadu až na 13. příčce v ligové tabulce. 21. listopadu vstřelil Cunha dvě branky v zápase 8. kola proti Dortmundu, které však skončilo vítězstvím Borussie 5:2, když čtyři branky vstřelil Nor Erling Haaland. Jednalo se již o 5. a 6. ligovou branku brazilského útočníka v sezóně. Ve zbytku sezóny však Cunha přidal jen jediný gól, a to 21. března 2021 v zápase proti Bayeru Leverkusen. Hertha se v nejvyšší německé soutěži nakonec udržela s dvoubodovým náskokem před 1. FC Köln, který musel o setrvání v Bundeslize bojovat v baráži.

V sezóně 2021/22 odehrál v dresu Herthy Berlín jediné soutěžní utkání, a to když odehrál 65 minut prvního ligového kola proti 1. +more FC Köln. Při prohře 1:3 asistoval na gól Stevana Jovetiće.

Atlético Madrid

Dne 25. srpna 2021 opustil Cunha Herthu a přestoupil do Atlética Madrid za 30 miliónů euro. Se španělským mistrem uzavřel pětiletý kontrakt.

S brazilskou reprezentací do 23 let byl Cunha nejlepším střelcem turnaje v Toulonu v roce 2019, přičemž pomohl celý turnaj Brazílii vyhrát. 17. +more června 2021 byl nominován do týmu na Letní olympijské hry 2020. 28. července Cunha vstřelil svůj 19. gól za výběr do 23 let při výhře 3:1 v základní skupině nad Saúdskou Arábií, čímž překonal Ronaldinhův rekord. V čtvrtfinále turnaje dal v 37. minutě, po asistenci Richarlisona, jedinou branku utkání proti Egyptu. V 54. minutě byl kvůli zranění vystřídán a musel tak vynechat semifinále proti Mexiku. To Brazilčané, i bez svého nejlepšího střelce, zvládli, když zvítězili po penaltovém rozstřelu. Ve finále se střetli se Španělskem. V nastavení prvního poločasu otevřel Cunha skóre, po hodině hry Španělsko srovnalo. Do prodloužení již Cunha nenastoupil, jelikož byl vystřídán Malcomem. Ten v prodloužení vstřelil branku, na kterou španělský výběr nedokázal zareagovat.