Michal Pospíšil

8
4
2

Michal Pospíšil je český tenista, který se narodil 9. září 1985 v Ústí nad Labem. V juniorské kategorii patřil k nejlepším hráčům na světě, když dosáhl na 31. místo žebříčku ITF. V roce 2004 začal profesionální kariéru a postupně se vypracoval na jednoho z nejlepších českých hráčů v mužské dvouhře. Pospíšil pravidelně reprezentoval Českou republiku v Davisově poháru a podílel se na dosažení finálového zápasu v roce 2009. Ve světovém žebříčku dosáhl nejlepšího umístění v roce 2011, kdy se dostal na 58. místo. Během své kariéry se účastnil Grand Slamových turnajů, kde ale nejvíce vynikl ve čtyřhře. Spolu s Radekem Štěpánkem dokázal postoupit do semifinále Australian Open v roce 2007. Pospíšil je známý svým agresivním stylem hry a silným servisem. Během kariéry získal několik titulů na challengerech a největším úspěchem byla výhra na turnaji ATP v dvojicích v roce 2015. V roce 2018 oznámil, že ukončuje profesionální kariéru. Po skončení tenisové kariéry se Pospíšil stal trenérem a působí jako šéf trenérské akademie TC Concord v Ústí nad Labem.

Michal Pospíšil (* 3. května 1979, Praha, Československo) je český fotbalový útočník a bývalý mládežnický reprezentant, mistr Evropy hráčů do 21 let z roku 2002. V současnosti působí v českém klubu FC Přední Kopanina, kam přišel z 1. SK Prostějov.

...

Pospíšil začínal s fotbalem ve Zbraslavi. Pak hrál za Spartu Praha, Chmel Blšany a Viktorii Žižkov. +more S Žižkovem vyhrál český fotbalový pohár. V červnu 2002 se vrátil po úspěšném Mistrovství Evropy hráčů do 21 let (získal s týmem titul) do Sparty, po podzimu byl jejím nejlepším kanonýrem a na konci sezóny slavil zisk ligového titulu. V červenci 2003 byl vyměněn do Liberce za obránce Johanu. Po dvou sezónách odešel do skotského klubu Heart of Midlothian, kde se setkal s krajany Rudolfem Skácelem a Romanem Bednářem. V sezóně 2005/06 se Hearts dostali do finále skotského poháru, které vyhráli až na pokutové kopy nad týmem Gretna FC (1:1 po prodloužení, 4:2 na penalty). Michal Pospíšil svůj penaltový kop v závěrečném rozstřelu proměnil a získal další trofej.

V lednu 2008 přestoupil do belgického klubu K. +more Sint-Truidense VV. Od února 2009 strávil půl roku ve Viktorii Žižkov, na podzim 2009 byl bez angažmá. V lednu 2010 šel do střížkovských Bohemians a začátkem roku 2011 se přesunul na Island do klubu UMF Grindavík. Od ledna 2012 je hráčem divizního českého klubu 1. SK Prostějov. Momentálně hraje za SK Rapid Psáry , okresní přebor Praha-západ.

Michal Pospíšil působil v mládežnickém reprezentačním výběru České republiky do 18 let, za nějž odehrál v letech 1997-1998 celkem 11 zápasů a vstřelil 5 gólů. V roce 2000 nastoupil k jednomu utkání za českou reprezentaci do 20 let, šlo o domácí přátelské střetnutí s Izraelem (výhra 5:1). +more Pospíšil v tomto utkání vstřelil první gól českého týmu. V letech 2000-2002 odehrál za českou reprezentační jedenadvacítku dohromady 21 zápasů a vsítil 5 branek.

Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2002

Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2002 ve Švýcarsku, kde česká reprezentační jedenadvacítka vyhrála svůj premiérový titul, když ve finále porazila Francii na pokutové kopy.

V prvním zápase základní skupiny B 16. května prohrála česká reprezentace s Francií 0:2, trenér Miroslav Beránek nasadil Pospíšila v základní sestavě, ten odehrál plný počet minut. +more 19. května následoval zápas s Belgií konaný v Ženevě, Michal šel na hřiště v 55. minutě za Štěpána Vachouška, zápas skončil výsledkem 1:0 pro ČR. V posledním zápase skupiny proti Řecku se dostal na hřiště až v 78. minutě (opět střídal Vachouška), utkání dospělo k remíze 1:1.

V semifinále 25. května narazil český výběr na tým Itálie a Michal Pospíšil odehrál velký zápas. +more Šel na hřiště v 75. minutě za Štěpána Vachouška a skóroval v 83. minutě. Zajistil tak českému celku slibné vedení 2:0, které ale Italové ještě stihli vymazat a vyrovnali v závěru na 2:2. V 9. minutě prodloužení vstřelil po úniku Libora Žůrka na levém křídle Pospíšil zlatý gól na 3:2 a zajistil svému týmu účast ve finále.

Ve finále 28. května se ČR opět střetla s Francií. +more Tentokrát gól v řádné hrací době ani v prodloužení nepadl a musely rozhodnout pokutové kopy. V nich vynikl Petr Čech, jenž zlikvidoval 3 ze 4 pokusů soupeře. Michal Pospíšil se dostal na hrací plochu v 38. minutě a na konci mohl slavit se spoluhráči titul. Zároveň to bylo poslední vystoupení mladého hráče za reprezentační tým do 21 let.