Roman Bednář

8
4
2

Roman Bednář je bývalý český fotbalista, který hrával na pozici útočníka. Narodil se 9. prosince 1983 v Českých Budějovicích. S fotbalem začínal v mládežnických týmech týmu SK Dynamo České Budějovice. V roce 2001 přestoupil do českého celku Teplice, kde se rychle propracoval mezi nejlepší hráče a stal se důležitou součástí týmu. V roce 2006 přestoupil do anglického klubu Heart of Midlothian FC, kde působil několik let. S týmem se probojoval do finále skotského poháru a získal také individuální ocenění pro nejlepšího zahraničního hráče v týmu. Po angažmá v Heart of Midlothian FC hrál Bednář ještě v několika dalších klubech v Evropě, včetně West Bromwich Albion FC a Ankaraspor. V roce 2015 ukončil profesionální fotbalovou kariéru. Roman Bednář také reprezentoval Českou republiku na mezinárodní úrovni. Hrál za český národní tým na Mistrovství světa 2006 v Německu, kde tým skončil ve čtvrtfinále. Celkem odehrál v národním týmu 25 zápasů a vstřelil 5 gólů. Po skončení kariéry se Roman Bednář stal podnikatelem a v roce 2017 založil vlastní fotbalovou akademii Bednář Soccer Academy, která se zaměřuje na rozvoj mladých talentovaných hráčů.

Roman Bednář (* 26. března 1983, Praha) je bývalý český fotbalový útočník a reprezentant. Mimo ČR působil na klubové úrovni v Litvě, Skotsku, Anglii a Turecku. Hráčskou kariéru ukončil v červnu 2016.

...

V české lize hrál za klub FK Mladá Boleslav, odkud 26. +more července 2005 přestoupil do litevského týmu FBK Kaunas, kterýho ho ihned poslal na hostování do skotského Heart of Midlothian, kde se setkal s krajany Michalem Pospíšilem a Rudolfem Skácelem a se kterým získal v sezóně 2005/06 Skotský pohár. Vedení skotského týmu jej poslalo v létě 2007 na hostování do týmu 2. anglické ligy West Bromwich Albion FC. Ten si jej posléze koupil a s tímto týmem v sezóně 2007/08 postoupil do anglické nejvyšší soutěže.

17. května 2009 byl klubem suspendován poté, co jej bulvární deník News of the World přistihl při nákupu pěti gramů kokainu za £420 a marihuany za £20. +more Dle vyjádření klubu měl být celý případ prošetřen. Bednářův manažer Eliot Bantil uvedl, že si tím český reprezentant pravděpodobně zničil kariéru. K listopadu 2010 si ho ale na hostování povolal do svého týmu Leicester City švédský trenér Sven-Göran Eriksson.

Mimo Leicester City hostoval Bednář ještě v anglickém klubu Blackpool FC a tureckém MKE Ankaragücü. V létě 2012 mu skončila smlouva s West Bromwich Albion a Bednář se domluvil na dvouletém kontraktu s tureckým klubem Sivasspor, i když měl nabídku z Blackpoolu, kde hostoval na jaře 2012. +more V Sivassporu však kvůli zánětu kosti nenastoupil ani k jednomu zápasu.

AC Sparta Praha

V lednu 2013 uspěl na testech v AC Sparta Praha, klub s ním podepsal smlouvu. 4. +more února 2013 se v novém působišti poprvé střelecky prosadil v přípravném utkání během soustředění ve Španělsku proti ruskému klubu FK Krasnodar, jeho gól však nestačil ani na remízu, Sparta prohrála 2:3. První ostrý start absolvoval v úvodním zápase Sparty 14. února 2013 v jarní vyřazovací části Evropské ligy 2012/13 v šestnáctifinále proti anglickému velkoklubu Chelsea FC. Na hřiště se dostal až v 85. minutě, Sparta podlehla doma soupeři 0:1 gólem mladého brazilského fotbalisty Oscara. O týden později nastoupil v závěru zápasu v odvetě na Stamford Bridge, Sparta dlouho vedla 1:0, ale naději na prodloužení neudržela, ve druhé minutě nastaveného času inkasovala vyrovnávací gól na 1:1 z kopačky Edena Hazarda a z Evropské ligy vypadla.

Vydařený zápas absolvoval při svém ligovém debutu 24. února 2013 proti hostujícímu Slovácku, jedním gólem se podílel na výhře Sparty 4:0. +more 23. srpna 2013 nastoupil v 76. minutě do ligového zápasu proti hostující Příbrami a dvěma góly stanovil konečný výsledek 4:0 pro Spartu. Bylo to již poněkolikáté v krátkém období, co se dokázal gólově prosadit jako střídající hráč. V sezóně 2013/14 slavil se Spartou Praha zisk ligového titulu již ve 27. kole 4. května 2014. 17. května 2014 získal se Spartou double po výhře 8:7 v penaltovém rozstřelu ve finále Poháru České pošty proti Viktorii Plzeň. Bednář svůj pokus proměnil.

1. FK Příbram

Koncem ledna 2015 odešel na hostování do 1. +more FK Příbram. Měl zde výborný start, v prvních 3 ligových zápasech skóroval. V červenci 2015 do Příbrami natrvalo přestoupil a podepsal podepsal smlouvu na 3 roky. V červnu 2016 se rozhodl „pověsit kopačky na hřebík“ a ukončit profesionální fotbalovou kariéru.

Reprezentační kariéra

Mládežnické reprezentace

Reprezentoval ČR na Mistrovství světa hráčů do 20 let 2003 ve Spojených arabských emirátech, kde český tým po remízách 1:1 s Austrálií a Brazílií a porážce 0:1 s Kanadou obsadil nepostupové čtvrté místo v základní skupině C.

A-mužstvo

Poprvé byl povolán do reprezentace na v roce 2006, kdy 16. srpna odehrál 21 minut v domácím přátelském zápase proti Srbsku (prohra 1:3). +more Bednář střídal v 70. minutě Marka Jankulovského a v 88. minutě dostal žlutou kartu.

Další možnost dostal až na podzim 2008, kdy v nominaci kvalifikačního utkání o MS 2010 proti San Marinu nahradil zraněného ostravského útočníka Václava Svěrkoše. V tomto zápase hraném 19. +more listopadu v sanmarinském Serravalle střídal v 81. minutě Milana Baroše, gól sice nevstřelil, ale utkání skončilo vítězstvím hostů 3:0.

Svůj první a zatím jediný gól v A-týmu české reprezentace vstřelil 11. srpna 2010 v domácím přátelském utkání proti Lotyšsku, kde nastoupil v základní sestavě a hrál až do 62. +more minuty. Ve 49. minutě dal první gól utkání, které skončilo výhrou českého celku 4:1.

Mimo hřiště

Měl menší hereckou roli v internetovém seriálu Vyšehrad z fotbalového prostředí. Je také členem týmu Real TOP Praha, v jehož dresu se zúčastňuje charitativních zápasů a akcí.

Odkazy

Poznámky

[url=https://web. archive. +moreorg/web/20090620041019/http://www. fotbal. cz/c/nat/players/viewstat. asp. name=BednarRoman]Roman Bednář na stránkách ČMFS[/url] * [url=https://web. archive. org/web/20080307083305/http://www. wba. premiumtv. co. uk/page/ProfilesDetail/0,10366~33884,00. html]Roman Bednář na stránkách West Bromwich Albion[/url] * [url=https://eu-football. info/_player. php. id=1500]Profil hráče - reprezentační statistiky v A-mužstvu[/url], eu-football. info (česky, rusky, anglicky) * [url=http://realtoppraha. cz/hrac/4]hráčský profil Real TOP Praha[/url].

Kategorie:Čeští fotbalisté Kategorie:Fotbaloví útočníci Kategorie:Čeští fotbaloví reprezentanti Kategorie:Vítězové 1. +more české fotbalové ligy Kategorie:Vítězové Českého Superpoháru Kategorie:Fotbalisté FK Mladá Boleslav Kategorie:Fotbalisté Heart of Midlothian Kategorie:Fotbalisté West Bromwich Albion FC Kategorie:Fotbalisté Leicester City FC Kategorie:Fotbalisté Ankaragücü Kategorie:Fotbalisté AC Sparta Praha Kategorie:Fotbalisté Blackpoolu Kategorie:Fotbalisté Sivassporu Kategorie:Fotbalisté 1. FK Příbram Kategorie:Narození 26. března Kategorie:Narození 1983 Kategorie:Narození v Praze Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži.