8
4
2

Michal Sadílek (* 31. května 1999 Uherské Hradiště) je český profesionální fotbalista, který hraje na pozici středního záložníka či levého obránce za nizozemský klub PSV Eindhoven, odkud je od roku 2021 na ročním hostování v klubu FC Twente.

Je vnukem Antonína Juráska jehož bratranec Antonína Juráska byl prvoligovým brankářem. Jeho bratr Lukáš Sadílek je rovněž profesionálním fotbalistou.

...

Fotbalové začátky má spjaté s týmem FK Ostrožská Nová Ves a poté 1. +more FC Slovácko. Během léta v roce 2015 zaujal skauty PSV Eindhoven, kam ve svých 16 letech zamířil na roční hostování. Na jaře 2016 PSV uplatnilo opci a se Sadílkem podepsalo tříletou smlouvu.

V ročníku 2016/17 nastupoval za tým fotbalistů do 19 let, se kterým si zahrál mládežnickou Ligu mistrů (UEFA Youth League) proti stejné starým hráčům například Rostova, Bayernu Mnichov, Atlética Madrid. PSV neuspělo v osmifinále proti Benfice (za tu hrál i např. +more João Félix), přičemž Sadílek odehrál celé utkání včetně nerozhodnutého prodloužení. V penaltovém rozstřelu vyrovnal na 3:3, ale PSV nakonec vypadlo. V několika případech trénoval také s „A“ týmem.

Během ročníku 2017/18 mu byla trenérem „devatenáctky“ Markem van Bommelem svěřena role kapitána. V říjnu 2017 podepsal novou smlouvu prodlužující spolupráci do roku 2020. +more Po zisku superpoháru hned v úvodu sezóny se stal v květnu 2018 mistrem nizozemské mládežnické ligy. Pro PSV to byl vůbec první titul v této soutěži.

Za A-mužstvo debutoval 26. září 2018 v utkání nizozemského poháru proti Excelsioru Maassluis ze třetí ligy. +more Sadílek odehrál celých 90 minut a k tomu si připsal asistenci na druhém gólu. PSV vyhrálo 4:0.

Začátkem prosince si poprvé zahrál nizozemskou Eredivisii, na hřišti pobyl 12 minut v závěru utkání proti Excelsioru, PSV zvítězilo 6:0. Následně poprvé okusil Ligu mistrů UEFA, na stadionu San Siro Interu Milán si zahrál od 65. +more minuty, jeho mužstvo v Itálii remizovalo 1:1, ve skupině ale skončilo poslední. Druhé ligové utkání odehrál 22. prosince 2018 doma proti AZ Alkmaar, kdy ještě v první půli šel do hry jako střídající hráč za Gastóna Pereira. Krátce po startu druhého poločasu vstřelil gól na 2:1, nakonec vítězný. PSV otočilo utkání z 0:1 a nakonec vyhrálo 3:1.

Ve 14 letech se poprvé ukázal v mládežnické reprezentaci hráčů do 16 let. Účastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 17 let, které pořádalo roku 2015 Bulharsko.

V první polovině července 2017 hrál na Mistrovství Evropy hráčů do 19 let v Gruzii. Ve třetím utkání proti domácí Gruzii zásoboval centry své spoluhráče, čehož těsně před poločasovou přestávkou využil kapitán Šašinka. +more V 70. minutě kopal Sadílek další roh a tentokrát toho využil Libor Holík, který pozměnil skóre na konečných 2:0 pro Česko. Dorostenci tak postoupili do prvního semifinále „devatenáctek“ od roku 2011. Proti Anglii ale prohráli 0:1, která nakonec na turnaji zvítězila.

Začátkem května 2019 jej trenér seniorské reprezentace Jaroslav Šilhavý poprvé nominoval. Kvalifikační zápasy na Euro 2020 proti Bulharsku a Černé Hoře dopadly vítězně, Sadílek byl nevyužitým náhradníkem.

V květnu 2021 byl oznámen jako jedna ze čtyř možností na dodatečnou nominaci na nadcházející EURO, kdyby Ondřej Kúdela neuspěl s odvoláním proti desetizápasovému trestu od UEFA za údajnou rasistickou urážku. Sadílek nakonec dostal přednost před Lukášem Kalvachem, Patriziem Stronatim i Davidem Pavelkou a zaplnil poslední volné místo v nominaci.

;Klubové PSV Eindhoven U19 * nizozemská liga U19 ** 1. místo: 2017/18 * nizozemský superpohár U19 ** 1. místo: 2017/18

Individuální * nejlepší český mladší dorostenec (2014, 2015) * nejlepší český starší dorostenec (2016, 2017)

[url=https://www. transfermarkt. +morecom/michal-sadilek/profil/spieler/321204]Profil hráče[/url] na Transfermarktu * [url=https://www. eurofotbal. cz/hraci/michal-sadilek-61360]Profil hráče[/url] na Eurofotbal. cz * [url=https://repre. fotbal. cz/hrac/hraci/4106]Profil hráče[/url] na repre. fotbal. cz.

Kategorie:Čeští fotbaloví reprezentanti Kategorie:Fotbaloví záložníci Kategorie:Fotbalisté 1. +more FC Slovácko Kategorie:Fotbalisté PSV Eindhoven Kategorie:Narození 31. května Kategorie:Narození v roce 1999 Kategorie:Narození v Uherském Hradišti Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Hráči Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 Kategorie:Fotbalisté FC Slovan Liberec Kategorie:Fotbalisté FC Twente.