Mistrovství světa ve fotbale 2014 – skupina H

8
4
2

Skupina H Mistrovství světa ve fotbale 2014 byla jednou z osmi základních skupin tohoto šampionátu. Nalosovány do ní byly celky Belgie, Alžírska, Ruska a Jižní Korey.

Týmy

Pozice při losu (nasazení)TýmKvalifikován jakoDatum zajištění účastiPořadí účasti na MSPoslední účastNejlepší umístěníŽebříček FIFA
Říjen 2013Červen 2014
H1vítěz skupiny A UEFA11. října 201312. +more20024. místo (1986)5. 11.
H2vítěz baráže CAF19. listopadu 20134. 2010Základní skupina (1982, 1986, 2010)32. 22.
H3vítěz skupiny F UEFA15. října 201310. 20024. místo (1966)19. 19.
H44. fáze AFC - druhý ze skupiny A18. června 20139. 20104. místo (2002)56. 57.
Poznámka: Žebříček z října 2013 byl použit pro určení nasazení při konečném pořadí losování skupin na Mistrovství světa. Žebříček z června 2014 ukazuje aktuální pořadí mužstva ve světovém žebříčku FIFA.

Tabulka

Legenda
Vítěz skupiny a druhý v pořadí postupující do osmifinále

|} Všechny časy zápasů jsou v SELČ.

Zápasy

Belgie vs Alžírsko

Obě mužstva se spolu utkala v předchozích dvou utkáních a obě tyto utkání byly přátelské. Naposledy se spolu střetly v roce 2003, kdy Belgie vyhrála 3:1.

Favorizovaná Belgie považovaná za černého koně šampionátu 2014 se v prvním zápase s Alžírskem natrápila. Dlouhou dobu prohrávala 0:1 a herně byla nevýrazná. +more Obrat v utkání se zdařil až po vystřídaní Romela Lukaka, který se neprosadil, nahradil jej Marouane Fellaini, hráč Manchesteru United, kde neměl příliš podařenou sezonu 2013/14. V zápase s Alžírskem se dokázal gólově prosadit, jeho branka hlavou načala obrat, který dokonal Dries Mertens.

Marc WilmotsMarc Wilmots
|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=21ecdaad] |} [wiki_table=77da7e8c]

Rusko vs Jižní Korea

Oba týmy se spolu utkaly pouze v jednom utkání a to v přátelském utkání v roce 2013, kdy Rusko gólem Dmitrije Tarasova zvítězilo 2:1.

Zápas Ruska s Jižní Koreou skončil remízou 1:1. Brankář Igor Akinfejev vyrobil minelu, která znamenala vedení soupeře. +more Střelu mířící přímo na něj si srazil do sítě. Rusové stačili pouze vyrovnat.

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=7f224e44] |}

%Muž zápasu: Son Hung-min Asistenti rozhodčího: Hernán Maidana Juan Pablo Belatti Čtvrtý rozhodčí: Roberto Moreno Pátý rozhodčí: Eric Boria

Belgie vs Rusko

Oba týmy se spolu střetly v osmi zápasech (včetně zápasů hraných s dřívějším mužstvem Sovětského svazu), včetně čtyř zápasů na Mistrovství světa. Na MS v roce 1970 porazilo SSSR družstvo Belgie v základní skupině 4:1, v roce 1982 zvítězilo opět mužstvo SSSR, když v druhé fázi skupin zvítězilo 1:0, následující mistrovství v roce 1986 oplatila Belgie porážku Sovětskému týmu a zvítězila v osmifinále 4:3 po prodloužení a konečně v roce 2002 porazila v základní skupině Belgie výběr Ruska 3:2. +more Naposledy se obě mužstva utkala při přátelském zápase v roce 2010, kde dvěma góly rozhodl zápas belgický útočník Romelu Lukaku.

Belgie vyhrála i svůj druhý zápas na turnaji, což jí zajistilo definitivu postupu do osmifinále. Vítězný gól vstřelil mladý reprezentant Divock Origi, který se dostal na hřiště v průběhu druhého poločasu (byla to jeho první branka za belgické A-mužstvo, před mistrovstvím měl na svém kontě navíc pouze dva přípravné zápasy). +more Romelu Lukaku byl stejně jako v prvním zápase proti Alžírsku střídán, aniž by se prosadil.

OB11
|valign="top"| 300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=34592a7c] |} [wiki_table=8e1fbe3d]

Jižní Korea vs Alžírsko

Obě mužstva se spolu utkala pouze v jenom utkání a to v přátelské zápase v roce 1985, kde zápas lépe zvládla Korea a zvítězila 2:0.

Gólově bohaté střetnutí. Alžírsko začalo velmi aktivně a v prvním poločase soupeře výrazně přehrávalo, nasázelo mu tři branky. +more Jihokorejci ožili až ve druhé půli, kdy se dokázali i oni střelecky prosadit.

Hong Mjong-poHong Mjong-po
|valign="top"| 300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=15f30bd8] |} [wiki_table=e31e4ad8]

Jižní Korea vs Belgie

Obě mužstva se spolu utkala v předchozích dvou zápasech, včetně dvou základních skupin Mistrovství světa (1990: Jižní Korea 0:2 Belgie; 1998: Jižní Korea 1:1 Belgie). Jejich poslední střetnutí se uskutečnilo v roce 1999, kde šlo o přátelské utkání, které Belgie zvládla výsledkem 2:1. +more Oba stávající trenéři Marc Wilmots a Hong Mjong-po hráli proti sobě jako hráči na Mistrovství světa 1998.

Před tímto zápasem měli Belgičané jistotu postupu, kouč Wilmots si proto mohl dovolit značně obměnit sestavu, na hřiště se tak poprvé dostalo několik nových hráčů (i když to bylo i částečně vynucené některými zraněními, např. Vermaelena, Kompanyho, Witsela). +more Jižní Korea měla ještě šanci na postup, ale nepříliš velkou. Na konci prvního poločasu skočil Steven Defour oběma nohama na holeň Kim Šin-uka a byl vyloučen, ale hru Belgie to téměř nepoznamenalo, i tak se dostávala do šancí. Utkání rozhodl v 78. minutě Jan Vertonghen, který dorazil do sítě vyraženou střelu Divocka Origiho. Belgie získala poprvé na MS v základní skupině plný počet 9 bodů, Jižní Korea skončila na čtvrtém místě a byla vyřazena.