Mistrovství světa ve fotbale 2022 – skupina C

8
4
2

Skupina C Mistrovství světa ve fotbale 2022 začala 22. listopadu a skončila 30. listopadu 2022. Tvoří ji Argentina, Saúdská Arábie, Mexiko a Polsko. Dva nejlepší týmy postoupí do osmifinále.

Týmy

Výchozí Umístění ve skupiněTýmKošFederaceKvalifikoval se jako:Datum zajištění účastiPořadí účasti na MSPo sobě jdoucí účasti na MSPoslední účastNejlepší umístěníUmístění v žebříčku FIFA
Březen 2022Říjen 2022
C11. CONMEBOL2. +more tým kvalifikace CONMEBOL17. listopadu 202118. 132018Vítězové (1978, 1986)4. 3.
C24. AFCVítěz kvalifikační skupiny B (AFC)24. března 20226. 2. 2018Osmifinále (1994)49. 51.
C32. CONCACAF2. tým třetí fáze CONCACAF30. března 202217. 8. 2018Čtvrtfinále (1970, 1986)9. 13.
C43. UEFAVítěz baráže UEFA29. března 20229. 2. 20183. místo (1974, 1982)26. 26.

Argentina - Saúdská Arábie

Argentina se Saúdskou Arábií si spolu zahrály před tímto duelem již čtyřikrát, naposledy v roce 2012, kdy v přátelském utkání gól nepadl.

Argentina poprvé zahrozila hned po minutě hry. Na hranici pokutového území se ke střele dostal Messi, jeho přízemní střelu k levé tyči ale Muhammad Uvaís vyrazil. +more V 10. minutě přidržel saúdský obránce Saúd Abdulhamíd Argentince Leandra Paredese a rozhodčí po zhlédnutí videa nařídil pokutový kop, jenž argentinská ikona Lionel Messi zkušeně proměnila. Arabský tým pak začal také hrozit, ale nijak nebezpečně. Naopak Argentinci dostali míč do branky Uvaíse hned třikrát, postupně se trefil ještě dvakrát Messi a Lautaro Martínez, jenže ani jedna trefa kvůli ofsajdu neplatila.

Pouze dvě minuty po začátku druhého poločasu se prosadil i tým z Perského zálivu. Přízemní střelou se prosadil Saléh Šehrí. +more Argentina znervózněla, a po čtyřech minutách inkasovala znovu. To se krásně uvolnil Sálim Dávsárí, a nádherným obstřelem překonal Emiliana Martíneze. Argentina poté sice tlačila, ale arabský tým bránil velmi dobře. Největší šanci si vytvořil v 63. minutě Tagliafico, z blízkosti ale Uvaíse nepřekonal. V 84. minutě ještě zahrozil opět Messi, jeho hlavička se ale taky neujala. V nastavení ještě brutálně sestřelil kolenem svého vlastního hráče, Jásira Šahráního, brankář Uvaís. Po jeho dlouhém ošetřováním se hrálo o skoro patnáct minut navíc, ani to ale Jihoameričanům nestačilo k vyrovnání, a jen jeden zápas od vyrovnání rekordu 36 zápasů dlouhá šňůra bez prohry senzačně skončila. Šahrání měl po zákroku zlomenou čelist a otřes mozku a turnaj pro něj skončil.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _arg22h | vzor_těla = _arg22H | vzor_pravé_ruky = _arg22h | vzor_trenýrek = _arg22h | vzor_ponožek = _arg22h2 | levá_ruka = FFFFFF | tělo = FFFFFF | pravá_ruka = FFFFFF | trenýrky = 000000 | ponožky = 000000 | název = Argentina

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=58a86314] |}

Muž zápasu Muhammad Uvaís Asistenti rozhodčího: Tomaž Klančnik Andraž Kovačič Čtvrtý rozhodčí: Maguette N'Diaye Náhradní rozhodčí: El Hadj Malick Samba Videorozhodčí: Pol van Boekel Asistenti videorozhodčího: Bastian Dankert Abdelhak Etchiali Ricardo de Burgos Bengoetxea

Mexiko - Polsko

Střet mezi Mexikem a Polskem se před tímto zápasem hrál sedmkrát, z toho jednou na mistrovství světa, když Polsko v roce 1978 zvítězilo 3:1 v první skupinové fázi.

První poločas příliš zajímavý nebyl a jedinou střelu na bránu vyslal na sklonku první půle Jorge Sánchez. Té ovšem vystavil stopku gólman, a oba celky tak odcházely do kabin za bezbrankového stavu.

Stejně jako v prvním poločase se chopili iniciativy Mexičané, což byla zásluha především Hirvinga Lozana, který se objevil ofenzivních akcí Mexičanů. Nejvážnější situaci zápasu ale obstarala hvězda polského mužstva Robert Lewandowski, jenž byl faulován v pokutovém území. +more Po následném zhlédnutí videa nařídil sudí penaltu. K ní se v 58. minutě nepostavil nikdo jiný než on. Lewandowski ale v klíčovém okamžiku selhal, když jeho velmi nepovedenou střelu k pravé tyči lapil Guillermo Ochoa. Středoamerický celek následně působil jistěji, což se projevilo i na trávníku. Hrozilo dál, spolehlivý Szczesny však změnu skóre nepřipustil a zápas skončil jako druhý po sobě na šampionátu 0:0.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _mex22h | vzor_těla = _mex22H | vzor_pravé_ruky = _mex22h | vzor_trenýrek = _mex22h | vzor_ponožek = _mex22h | levá_ruka = 009F50 | tělo = 009F50 | pravá_ruka = 009F50 | trenýrky = FFFFFF | ponožky = FF0000 | název = Mexiko

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=fc8f4686] |}

Muž zápasu Guillermo Ochoa Asistenti rozhodčího: Anton Shchetinin Ashley Beecham Čtvrtý rozhodčí: Stéphanie Frappartová Náhradní rozhodčí: Neuza Backová Videorozhodčí: Shaun Evans Asistenti videorozhodčího: Nicolás Gallo Martín Soppi Juan Soto

---- 2. kolo

Polsko - Saúdská Arábie

Oba týmy se spolu utkaly čtyřikrát, naposledy v roce 2006, kdy v přátelském utkání zvítězilo Polsko 2:1.

{{Fotbalový dres2 | vzor_levé_ruky = _pol22h | vzor_těla = _pol22H | vzor_pravé_ruky = _pol22h | vzor_trenýrek = _pol22h | vzor_ponožek = | levá_ruka = FFFFFF | tělo = FFFFFF | pravá_ruka = FFFFFF | trenýrky = F40018 | ponožky = FFFFFF | název = Polsko

|valign="top"|300px |valign="top" width="50%"| [wiki_table=8042b9ec] |}

Muž zápasu: Robert Lewandowski Asistenti rozhodčího: Bruno Boschilia Bruno Pires Čtvrtý rozhodčí: Kevin Ortega Náhradní rozhodčí: Michael Orué Videorozhodčí: Drew Fischer Asistenti videorozhodčího: Armando Villarreal Nicolás Taran Leodán González

Argentina - Mexiko

Národní týmy Argentiny a Mexika se na mistrovství světa střetly před tímto duelem třikrát. Nejprve v roce 1930, kdy Argentina zvítězila ve skupinové fázi 6:3, a poté dvoje osmifinálová utkání, v roce 2006 2:1 pro Jihoamerický tým, a v roce 2010 3:1 i do třetice vyhrála Argentina.

Argentina byla celý první poločas dominantnější, a snažila se dostat do hluboké mexické defenzívy. Moc jí to ale nešlo, jedinou vážnější šanci měl v 34. +more minutě Messi, když zkoušel balón zakroutit přímo z rohu do brány, Ochoa byl ale pozorný a s pokusem si poradil. Po jedné šanci mělo také Mexiko, na konci poločasu vyslal zajímavou ránu z přímého kopu Carlos Vega, Martínez ale míč s přehledem chytil. Poločas byl tedy bez branek.

V druhém dějství už byl projev Argentiny o něco lepší a v 64. minutě konečně šli do vedení, když se přízemní střelou prosadil podruhé na šampionátu Lionel Messi. +more Ten se zároveň stal nejlepším jihoamerickým střelcem historie s 93 góly a překonal brazilskou legendu Pelého s 92 góly. Mexiko mělo logicky problém přepnout z urputné defenzívy do útoku a překonávat argentinskou obranu. To se jí nakonec ani zdaleka nepovedlo a naopak dostali gól samy. Mladičký útočník Benfiky Enzo Fernández výbornou střelou na vzdálenější tyč zvýšil na 2:0 a Argentina tedy odčinila blamáž z předchozího zápasu proti Saúdské Arábii.