Wojciech Szczęsny

8
4
2

Wojciech Tomasz Szczęsny (* 18. dubna 1990 Varšava) je polský fotbalový brankář a reprezentant, který je od roku 2017 hráčem italského klubu Juventus FC. Jeho otcem je Maciej Szczęsny, také bývalý polský fotbalový brankář.

...

V červenci 2015 odešel na hostování z londýnského týmu Arsenal FC do italského prvoligového klubu AS Řím. V červenci 2017 přestoupil z Arsenalu do popředního italského klubu Juventus FC, kde podepsal smlouvu do roku 2021.

Reprezentační kariéra

Szczęsny reprezentoval Polsko již v mládežnických kategoriích.

V A-mužstvu Polska debutoval 18. 11. 2009 v přátelském zápase v Bydhošti proti reprezentaci Kanady (výhra 1:0).

Wojciech Szczęsny zazářil v přátelském utkání proti Německu 6. září 2011. +more Konečný výsledek byl 2:2, ale Szczęsny měl minimálně 8 klíčových zákroků, kterými zabránil dalším gólům ve své síti. Jeho výkon ocenil i Oliver Kahn, německá brankářská legenda.

V zahajovacím utkání Eura 2012 se střetlo domácí Polsko s Řeckem a Szczęsny v 69. minutě za stavu 1:1 fauloval v pokutovém území Dimitrise Salpingidise, aby zabránil druhému gólu. +more Dostal červenou kartu, což znamenalo automatický zákaz startu v dalším zápase s Ruskem. Do polské brány přišel náhradní brankář Przemysław Tytoń a nařízený pokutový kop chytil, stal se tak prvním brankářem v historii evropských šampionátů, kterému se to podařilo poté, co právě přišel na hřiště (utkání skončilo výsledkem 1:1). Szczęsny už se na hřiště nedostal, zbývající dva zápasy odchytal Przemysław Tytoń (remíza 1:1 s Ruskem a prohra 0:1 s Českou republikou), Polsko skončilo se ziskem 2 bodů na posledním místě základní skupiny A.

11. října 2014 se podílel vychytaným čistým kontem na historické výhře 2:0 nad Německem (tehdy úřadující mistr světa) v kvalifikaci na EURO 2016. +more Pro Polsko to byla premiérová výhra, zdařila se až na 19. pokus ve vzájemných zápasech (do té doby bilance 12 proher a 6 remíz). Němci prohráli v některé z kvalifikací po 33 zápasech, naposledy poznali porážku v roce 2007 (0:3 v Mnichově s Českou republikou).

Trenér Adam Nawałka jej zařadil do závěrečné 23členné nominace na EURO 2016 ve Francii.

Představil se na Mistrovství světa 2022, které v listopadu a prosinci toho roku pořádal Katar. V rozhovoru 32letý Szczęsny uvedl, že jde pravděpodobně o jeho poslední mistrovství světa. +more V roli brankářské jedničky se 22. listopadu postavil Mexiku v bezgólovém prvním utkání skupiny. Dne 26. listopadu se podílel na vítězství 2:0 nad Saúdskou Arábií, která Polsku se čtyřmi body přiřkla čelo tabulky. V nastaveném čase před poločasovou přestávkou vychytal penaltu Sálima Davsárího a jednou rukou ještě zabránil dorážce Mohameda Al Buraikana. Ve třetím utkání 30. listopadu Polsko čelilo Argentině. Szczęsny se před přestávkou dostal do kolize s Lionelem Messim, po čemž následovala penalta. Přes chycenou penaltu a nejlepší výkon hráče v polském dresu dvakrát inkasoval. Polsko nakonec navzdory prohře postoupilo, když souběžně hrané utkání Mexika se Saúdskou Arábií dopadlo příznivě.

Klubové

;Arsenal FC * Premier Academy League: 2008-09 (mládež) * FA Youth Cup: 2008-09 (mládež) * FA Cup: 2014, 2015 * FA Community Shield: 2014

Individuální

Premier League Golden Glove - 2013/14 (sdíleno) * 1× nejlepší brankář sezóny italské Serie A - 2019/20

Odkazy

[url=http://www. transfermarkt. +morecom/wojciech-szczesny/profil/spieler/44058]Profil hráče[/url] na Transfermarkt. com * [url=http://www. 90minut. pl/kariera. php. id=8327]Profil hráče[/url] na 90minut. pl * [url=http://eu-football. cz/_player. php. id=26165]Profil hráče - reprezentační statistiky v A-mužstvu[/url], eu-football. info * [url=http://www. arsenal. com/reserves-youth/players/wojciech-szczesny]Profil hráče[/url] na www. arsenal. com.

Kategorie:Polští fotbalisté Kategorie:Fotbalisté Legie Warszawa Kategorie:Fotbalisté Arsenal FC Kategorie:Fotbalisté Brentford FC Kategorie:Fotbalisté AS Řím Kategorie:Fotbalisté Juventusu Turín Kategorie:Narození v roce 1990 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Narození 18. +more dubna Kategorie:Narození ve Varšavě Kategorie:Hráči Mistrovství světa ve fotbale 2022 Kategorie:Hráči Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 Kategorie:Hráči Mistrovství světa ve fotbale 2018 Kategorie:Hráči Mistrovství Evropy ve fotbale 2016 Kategorie:Hráči Mistrovství Evropy ve fotbale 2012.