Moussa Dembélé

8
4
2

Moussa Dembélé je francouzský fotbalový útočník, který momentálně působí ve španělském klubu Atlético Madrid a francouzské reprezentaci. Narodil se 12. července 1996 v Paříži a začal svou kariéru ve fotbalové akademii Paris Saint-Germain. Poté přestoupil do anglického Fulhamu, kde si vydobyl místo ve základní sestavě a předváděl skvělé výkony. Díky svým schopnostem a gólovému instinktu si Dembélé získal pozornost různých evropských klubů. V roce 2016 přestoupil do skotského Celticu Glasgow, kde se stal jednou z klíčových postav týmu a přispěl k zisku tří mistrovských titulů. V létě 2018 přestoupil do francouzského Lyonu, kde svými výkony opět zaujal a přilákal pozornost špičkových klubů. V lednu 2021 se Dembélé připojil k španělskému Atléticu Madrid, kde pokračuje ve své kariéře. Kromě klubového fotbalu také reprezentuje Francii a zúčastnil se například mistrovství světa v roce 2018 a evropského šampionátu v roce 2021. Moussa Dembélé je považován za talentovaného a perspektivního hráče s výraznými střeleckými schopnostmi. Jeho rychlost, technika a silový projev ho činí nebezpečným útočníkem pro soupeře.

Moussa Sidi Yaya Dembélé (* 16. července 1987 Antverpy) je bývalý belgický fotbalista a reprezentant naposledy hrající za čínský klub Kuang-čou R&F. Dembélého otec pochází z Mali, jeho matka je Belgičanka. Účastník MS 2014 v Brazílii a EURA 2016 ve Francii.

...

Dembélé začal kariéru v belgickém Germinal Beerschot a první zápas odehrál v šestnácti letech. V roce 2005 přestoupil do nizozemského týmu Willem II Tilburg, kde však přetrval jen jednu sezonu. +more Pak přestoupil do jiného nizozemského klubu AZ Alkmaar, kde si ho našel trenér Louis van Gaal. V sezóně 2008/09 vyhrál s AZ Alkmaar nizozemský titul.

Fulham FC

Díky přesvědčivým výkonům přestoupil v roce 2010 za 5 milionů liber do anglického Fulhamu. Za Fulham skóroval už ve svém druhém zápase v Carling Cupu proti Port Vale. +more První ligové dva góly zaznamenal také brzy, když zajistil Fulhamu výhru 2-1 nad Wolverhamptonem. Další gól vstřelil Dembélé v zápase FA Cupu proti Tottenhamu po sólu přes polovinu hřiště a zvýšil vedení na 4-0. Tento gól byl zvolen fanoušky Fulhamu jako nejhezčí ze sezony 2010/11.

Tottenham Hotspur

V srpnu 2012 přestoupil do Tottenhamu za 15 milionů liber. Při svém debutu 1. +more září 2012 zařídil svým gólem remízu 1:1 proti hostujícímu Norwichi. V odvetném zápase šestnáctifinále Evropské ligy 2012/13 21. února 2013 proti Olympique Lyonnais se trefil v 90. minutě a vyrovnával tak na konečných 1:1. Tento gól znamenal postup Tottenhamu do osmifinále (první zápas v Londýně skončil výsledkem 2:1 pro Tottenham). 7. března absolvoval první zápas osmifinále proti italskému klubu Inter Milán, Tottenham vyhrál na domácím stadionu White Hart Lane 3:0. V odvetě 14. března byl účastníkem divokého zápasu v Miláně, který málem stál Tottenham postup. Inter dokázal smazat třígólové manko z prvního utkání, nakonec o postupu anglického klubu do čtvrtfinále rozhodl v prodloužení Emmanuel Adebayor. Tottenhamu k němu nezvykle stačila prohra 1:4. Dembélé odehrál celý zápas. Obdobně ofenzivně laděný byl i první zápas čtvrtfinále proti švýcarskému celku FC Basilej, kde nastoupil také v základní sestavě. Švýcaři vedli v Londýně již 2:0, ale Adebayor a po něm Sigurdsson dokázali pro anglické mužstvo zachránit alespoň remízu 2:2. V odvetném zápase 11. dubna dostal žlutou kartu a v 59. minutě střídal, zápas dospěl do penaltového rozstřelu, v němž byla úspěšnější Basilej v poměru 4:1. Tottenham ze soutěže vypadl.

Mládežnické reprezentace

Dembélé působil v mládežnických reprezentacích Belgie od kategorie do 16 let.

Zúčastnil se také Letních olympijských her v roce 2008, kde odehrál šest zápasů (olympijské výběry jsou do 23 let). V základní skupině C hrála Belgie postupně s Brazílií (prohra 0:1), Čínou (výhra 2:0, Dembélé vstřelil v 8. +more minutě první gól) a Novým Zélandem (výhra 1:0). Ve čtvrtfinále si Belgie poradila s Itálií 3:2 a Démbélé skóroval dvakrát (ve 23. a 79. minutě). V semifinále turnaje přišla porážka s Nigérií 1:4 a v souboji o třetí místo opět prohra znovu s Brazílií 0:3.

A-mužstvo

Za seniorskou reprezentaci si zahrál poprvé v domácím kvalifikačním utkání o EURO 2008 11. října 2006 proti Ázerbájdžánu, přičemž vstřelil jeden ze tří gólů svého týmu. +more Belgie zvítězila v Bruselu 3:0. 22. srpna 2007 přispěl ve stejné kvalifikaci dvěma góly k domácímu vítězství 3:2 nad Srbskem. 17. října 2007 dal svůj čtvrtý gól kvalifikace opět v domácím střetnutí, tentokrát proti Arménii, kterou belgické mužstvo porazilo v Bruselu rozdílem třídy 3:0.

V reprezentačním zápase 5. září 2009 v kvalifikaci na MS 2010 proti domácímu Španělsku byl u prohry 0:5. +more Belgie se neprobojovala na závěrečný turnaj, skončila až čtvrtá ve své kvalifikační skupině.

6. února 2013 nastoupil v základní sestavě v Bruggách proti hostujícímu Slovensku, Belgie zvítězila 2:1 gólem Driese Mertense z 90. +more minuty. Dembélé odehrál kompletní zápas. 22. března 2013 nastoupil v kvalifikačním zápase ve Skopje proti domácí Makedonii, který skončil vítězstvím Belgie 2:0. Absolvoval i domácí kvalifikační utkání na MS 2014 26. března proti stejnému soupeři, Belgie zvítězila 1:0. Dembélé hrál do 56. minuty, pak jej vystřídal Nacer Chadli.

Trenér belgického národního týmu Marc Wilmots jej zařadil na 23člennou soupisku pro Mistrovství světa ve fotbale 2014 v Brazílii. Se šampionátem se Belgie rozloučila čtvrtfinálovou porážkou 0:1 s Argentinou.

Marc Wilmots jej nominoval na EURO 2016 ve Francii, kde byli Belgičané vyřazeni ve čtvrtfinále Walesem po porážce 1:3. Nastoupil v jediném z pěti zápasů svého mužstva na šampionátu (v základní skupině E proti Irsku).

Reprezentační góly

Góly Moussy Dembélého v belgickém reprezentačním A-mužstvu

DatumStadionSoupeřSkóre (min)VýsledekSoutěž
111. 10. +more 2006Constant Vanden Stock Stadion, Brusel, BelgieÁzerbájdžán3:0(82. )3:0kvalifikace na EURO 2008
222. 8. 2007Stadion krále Baudouina, Brusel, BelgieSrbsko1:0(10. )3:2kvalifikace na EURO 2008
417. 10. 2007Stadion krále Baudouina, Brusel, BelgieArménie2:0(69. )3:0kvalifikace na EURO 2008
528. 3. 2009Cristal Arena, Genk, BelgieBosna a Hercegovina1:1(66. )2:4kvalifikace na MS 2010
.

AZ Alkmaar * 1× vítěz Eredivisie: 2008/09 * 1× vítěz nizozemského Superpoháru: 2009

Poznámky

[url=http://www. transfermarkt. +morecom/moussa-dembele/profil/spieler/19368]Profil hráče[/url] na Transfermarkt. com * [url=http://www. national-football-teams. com/v2/player. php. id=15172]Profil hráče[/url] na national-football-teams. com * [url=http://static. belgianfootball. be/project/publiek/jrinteren/speler_PH_5138. htm#itop]Profil hráče - reprezentační statistiky[/url] na belgianfootball. be * [url=http://eu-football. info/_player. php. id=25579]Profil hráče - reprezentační statistiky v A-mužstvu[/url], eu-football. info.

Kategorie:Belgičtí fotbalisté Kategorie:Fotbalisté Willem II Tilburg Kategorie:Fotbalisté AZ Alkmaar Kategorie:Fotbalisté Fulhamu Kategorie:Fotbalisté Beerschot AC Kategorie:Fotbaloví útočníci Kategorie:Narození 16. +more července Kategorie:Narození 1987 Kategorie:Žijící lidé Kategorie:Muži Kategorie:Fotbalisté Kuang-čou R&F FC.