2

Nuno Alexandre Tavares Mendes (* 19. června 2002 Lisabon) je portugalský profesionální fotbalista, který hraje na pozici levého obránce za francouzský klub Paris Saint-Germain FC a za portugalský národní tým.

...

Sporting CP

Mendes se narodil v Lisabonu. Fotbal začal hrát v místním klubu Despertar. Ve věku deseti let se přesunul do akademie Sportingu Lisabon.

V A-týmu Sportingu debutoval 12. června 2020 při ligové výhře 1:0 nad Paços de Ferreira.

Na začátku sezóny 2020/21 se Mendes stal, ve věku osmnácti let, stabilním členem základní sestavy. 4. +more října vstřelil svůj první profesionální gól, a to při výhře 2:0 nad Portimonense.

Mendes prodloužil 19. prosince 2020 svoji smlouvu. +more Součástí smlouvy byla i výkupní klausule ve výši 70 milionu euro. V sezóně 2020/21 odehrál ligových zápasů a pomohl klubu k vítězství v Primeira Lize a v Taça da Liga. Za své výkony byl odměněn zařazením do nejlepší jedenáctky ligové soutěže.

Dne 31. července 2021 asistoval na branku Jovaneho Cabrala při výhře 2:1 nad Bragou v portugalském superpoháru.

Paris Saint-Germain

Dne 31. srpna 2021 odešel Mendes na roční hostování s opcí do francouzského klubu Paris Saint-Germain. +more V Ligue 1 debutoval 11. září, když v 85. minutě utkání proti Clermontu vystřídal Juliana Draxlera. V Lize mistrů Mendes debutoval o čtyři dny později, když 15 minut před koncem utkání základní skupiny proti Clubu Brugge vystřídal Abdoua Dialla. V základní sestavě PSG se poprvé objevil při výhře 2:1 nad Lyonem, a to 19. září. V 53. minutě 21. ligového kola asistoval na branku Thila Kehrera při ligové výhře 2:0 nad Stade Brestois 29. V sezóně 2021/22 odehrál Mendes 37 utkání za Paris Saint-Germain a pronikl do základní sestavy, jejíž se stal pravidelným členem.

V létě 2022 bylo oznámeno, že Paris Saint-Germain využije opce na trvalý přestup Mendese, která byla stanovena na 40 milionů euro.

V březnu 2021 byl Mendes poprvé povolán do seniorské reprezentace trenérem Santosem na zápasy kvalifikace na Mistrovství světa. Svůj reprezentační debut si odbyl 24. +more března 2021, když odehrál celé utkání proti Ázerbájdžánu.

Mendes byl nominován na závěrečný turnaj Euro 2020, nicméně nenastoupil do žádného utkání kvůli zranění.