Peking

8
4
2

Giro d'Italia 1909 byl prvním ročníkem tradičního etapového závodu. Měl osm etap a vedl z Milána na jih až do Neapole a zpět. Vítězem se stal Ital Luigi Ganna.

Průběh

Startovalo se 13. +more května 1909 na Rondò di Loreto v Miláně ve 2:53 ráno do první etapy, která vedla z Milána do Boloně. V prvním ročníku na cyklisty čekalo osm etap o celkové délce 2448 km. Mezi etapami byly dny volna, což bylo dané tím, že deník Gazetta dello sport, který závod pořádal, vycházel jen jednou za dva dny.

Závodu se účastnilo 127 borců včetně 20 zahraničních cyklistů. Do cíle dorazilo pouhých 49. +more Všichni účastníci byli před startem vyfotografováni, aby nebylo v cíli pochyb o jejich totožnosti. Klasifikace byla bodována.

Prémie v tomto ročníku činily 25 tisíc lir, z čehož 5325 získal vítěz, Luigi Ganna. Po skončení závodu se druhý v pořadí Carlo Galetti snažil podáním několika protestů sesadit Gannu z prvního místa. +more Namítal například, že Gannovi týmový kolega Danesi poskytl pomoc mimo určený prostor přímo v poslední etapě. Pořadatelé ale protesty odmítli a potvrdili Gannovo vítězství.

Pokud by se závod hodnotil dle dnešních měřítek, vítězem by se stal Giovanni Rossignoli s 23minutovým náskokem před Galettim, zatímco Ganna by se ztrátou 37 minut byl hodnocen až na třetím místě.

3
|| |Celková klasifikace po 1. +more etapě (Růžový trikot) [wiki_table=e89d1f7a] |}.

2. etapa: 16. květen 1909, Bologna - Chieti, 378 km

Výsledky 2. etapy {
CyklistaČas
1
2
3
|| |Celková klasifikace po 2. +more etapě (Růžový trikot) [wiki_table=c0f6a610] |}.

3. etapa: 18. květen 1909, Chieti - Neapol, 242 km

Výsledky 3. etapy {
CyklistaČas
1
2
3
|| |Celková klasifikace po 3. +more etapě (Růžový trikot) [wiki_table=43e5c2f1] |}.

4. etapa: 20. květen 1909, Neapol - Řím, 228 km

Výsledky 4. etapy {
CyklistaČas
1
2
3
|| |Celková klasifikace po 4. +more etapě (Růžový trikot) [wiki_table=ba3a89f6] |}.