Rallye Velké Británie 2001

8
4
2

Rallye Velké Británie 2001 byla osmnáctým závodem Mistrovství světa v rallye v roce 2001. Konala se od 22. do 25. listopadu 2001 a závod se skládal celkem z dvaceti rychlostních zkoušek. Start a cíl byly umístěny ve městě Cheltenham v Anglii. Vítězem rallye se stal Marcus Grönholm s vozem Peugeot, který dominuje celým závodem. Na druhé a třetí místo se umístili Richard Burns s vozem Subaru a Colin McRae s Fordem. Díky vítězství na Velké Británii se Grönholm dokázal probojovat na druhé místo v celkovém pořadí mistrovství. Rallye Velké Británie 2001 byla také posledním závodem v kariéře několika jezdců, jako například Brunehilda Magala, koji se později přidal k týmu Subaru a Francouze Franck Millassena, který také ukončil svou rallyovou kariéru. Tato rallye je známa také svými náročnými a obtížnými podmínkami, protože se koná na šotolinových a blátivých cestách. Nedostatek přilnavosti a špatná viditelnost činí závod extrémně náročným pro jezdce. Velmi proměnlivé počasí a nevyzpytatelné podmínky na tratích představují další výzvy pro jezdce. Rallye Velké Británie 2001 přinesla vzrušující souboje mezi jezdci a pevnou rivalitu mezi týmy. Byl to závod plný dramatických momentů, včetně havárie a technických poruch. Celkově se jednalo o úspěšný závod, který přilákal mnoho fanoušků rallye. Tato stránka obsahuje podrobnosti o průběhu jednotlivých rychlostních zkoušek, výsledky jednotlivých jezdců a další informace o Rallye Velké Británie roku 2001.

Rallye Velké Británie 2001 byla čtrnáctou a poslední soutěží Mistrovství světa v rallye 2001. Zvítězil zde Marcus Grönholm s vozem Peugeot 206 WRC. Soutěž měřila 1714,77 km a měla 17 rychlostních zkoušek. Startovalo zde 117 posádek a 50 jich dojelo do cíle.

Průběh soutěže

O titul bojovali Colin McRae (42 bodů), Tommi Mäkinen (41 bodů) a Richard Burns (40 bodů). Teoretickou šanci měl i Carlos Sainz, který by ale s 33 body musel vyhrát a ostatní nesměli bodovat. +more Mezi týmy Peugeot Sport a Ford M-Sport byl rozdíl jen 4 body. První a druhý test vyhrál McRae a držel se ve vedení. Za ním byli Grönholm a Didier Auriol s Peugeoty. Mäkinen poškodil zavěšení u svého Mitsubishi Lancer EVO VII WRC. Na čtvrtém testu havaroval McRae. Grönholm se tak posunul do vedení a Burns byl druhý s největší šancí získat titul. Sainz byl až pátý, za ním bylo pořadí Higgins a Armin Schwarz.

V druhé etapě Burns udržoval vedení. Těsně před startem měl drobné technické potíže, ale vůz nakonec přesto vyrazil na trať. +more Klesl až na třetí pozici, když byl druhý Harri Rovanperä. Na jedenáctém testu havaroval Sainz a došlo ke střetu s diváky. Poté tým Ford odvolal obě posádky ze soutěže. Schwarz se posunul na pátou a Bruno Thiry na osmou pozici. Sedmý byl Auriol. Ve třetí etapě Grönholm udržoval náskok před Rovanperou a Burnsem, který tak získal titul.

#Marcus Grönholm, Timo Rautiainen - Peugeot 206 WRC #Harri Rovanperä, Risto Pietiläinen - Peugeot 206 WRC #Richard Burns, Robert Reid - Subaru Impreza WRC #Alister McRae, David Senior - Hyundai Accent WRC #Armin Schwarz, Manfred Hiemer - Škoda Octavia WRC #Kenneth Eriksson, Staffan Parmander - Hyundai Accent WRC #Didier Auriol, Denis Giraudet - Peugeot 206 WRC #Bruno Thiry, Stéphane Prévot - Škoda Octavia WRC #Gregoire de Mevius, Jacques Boyere - Peugeot 206 WRC #Toshihiro Arai, Tony Sircombe - Subaru Impreza WRC