2

Ricardo Domingos Barbosa Pereira (* 6. října 1993 Lisabon) je portugalský profesionální fotbalista, který hraje na pozici krajního obránce za anglický klub Leicester City FC a za portugalský národní tým.

...

Vitória Guimarães

Pereira, který je kapverdského původu, se narodil v Lisabonu a začal hrát fotbal s v akademii místního klubu CF Benfica. Po šestiletém působení v akademii Sportingu Lisabon přestoupil v roce 2010 do Associação Naval 1º de Maio. +more Po jediném roce se přestěhoval do Guimarãese, kde v klubu Vitória SC prošel až do A-týmu.

Pereira debutoval 1. dubna 2012, když odehrál 12 minut domácího ligového vítězství 3:1 nad Paços de Ferreira. +more V sezóně 2012/13 vstřelil čtyři branky v pěti zápasech portugalského poháru včetně vítězné branky ve finále proti Benfice Lisabon; pomohl tak klubu k historicky prvnímu vítězství v této soutěži.

Porto

Dne 16. dubna 2013, před koncem sezóny, potvrdil Pereira přestup do FC Porto, ke kterému se 1. +more července přesunul za částku okolo 1,6 miliónů euro. V klubu debutoval 18. srpna, když nastoupil na poslední minutu zápasu proti Vitórii FC. Svůj první gól vstřelil v zápase 18. kola Primeira Ligy, když zvyšoval na konečných 3:0 v domácím utkání proti Paços de Ferreira. Během své první sezóny v klubu neustále rotoval mezi A-týmem a rezervou; díky manažeru Paulo Fonsecovi změnil svoji pozici z křídelníka na krajního obránce. Svůj první zápas v Lize mistrů odehrál 26. srpna 2014, když v 84. minutě 4. předkola proti francouzskému Lille OSC vystřídal zraněného Casemira.

Nice (hostování)

V létě 2015, po odehrání 33 utkání v dresu Porta, odešel Pereira na dvouleté hostování do francouzského klubu OGC Nice. V Ligue 1 debutoval 12. +more září, a to když odehrál celých 90 minut domácího utkání proti EA Guingamp. Ve svém druhém ligovém zápase, proti SC Bastia, asistoval na branky Nampalyse Mendyho a Saïda Benrahmy, a hrál tak velkou roli při výhře 3:1.

V dubnu 2016 byl organizací CIES Pereira zvolen nejlepším krajním obráncem francouzské ligy.

Svůj první gól v dresu Les Aiglons vstřelil 2. října 2016, a to když otevřel skóre domácího utkání proti Lorientu. +more Svoji druhou, a zároveň poslední, branku v klubu vstřelil 30. dubna 2017 v zápase proti Paris Saint-Germain, když nejprve asistoval na branku Maria Balotelliho a následně zvýšil na 2:0. Zápas skončil překvapivým vítězstvím Nice 3:1.

Návrat do Porta

Po svém opětovném připojení k portugalskému klubu se stal stabilním členem základní sestavy. V sezóně 2017/18 odehrál 27 ligových utkání, ve kterých vstřelil dvě branky. +more První při domácí výhře 6:1 nad FC Paços de Ferreira a druhou při remíze 1:1 proti Desportivu Aves. Dále také odehrál pět ze šesti zápasů základní skupiny Ligy mistrů a podílel se na postupu mezi nejlepších šestnáct. V osmifinále však bylo Porto, po výsledcích 0:5 a 0:0, vyřazeno anglickým Liverpoolem.

Leicester City

Dne 1. července 2018 odešel Pereira do anglického Leicesteru City za částku ve výši asi 22 milionů euro. +more Debut v Premier League si odbyl 10. srpna, když odehrál celé utkání proti Manchesteru United. Svůj první gól vstřelil v den svých 25. narozenin, když se prosadil při domácí prohře 1:2 s Evertonem. Na konci sezóny byl zvolen nejlepším hráčem sezóny svého týmu podle fanoušků i podle hráčů.

Pereira skóroval ve dvou po sobě jdoucích vítězstvích nad Tottenhamem Hotspur a Newcastlem United v září 2019, oba na King Power Stadium, a 4. března následujícího roku vstřelil jedinou branku zápasu proti Birminghamu City v pátém kole FA Cupu, díky čemuž Foxes postoupili poprvé za osm let do čtvrtfinále soutěže. +more O několik dní později utrpěl zranění předního zkříženého vazu, a musel tak vynechat zbytek sezóny.

Pereira odehrál celkem 35 zápasů v portugalských mládežnických reprezentacích, ve kterých vstřelil 12 gólů. Byl součástí týmu do 21 let, který skončil druhý na Mistrovství Evropy v roce 2015; na turnaji odehrál čtyři zápasy, včetně semifinále, ve kterém gólem a asistencí přispěl k výhře 5:0 nad Německem, a finále, ve kterém Portugalci podlehli Švédsku po penaltovém rozstřelu.

Do seniorské reprezentace byl poprvé povolán v říjnu 2015 na zápas kvalifikace na Mistrovství Evropy proti Srbsku; do zápasu však nezasáhl. V listopadu 2015 byl Pereira nominován do reprezentace podruhé, a to na přátelské zápasy proti Rusku a Lucembursku. +more V zápase proti Rusku debutoval, když v 82. minutě porážky 0:1 vystřídal Gonçala Guedese.

Pereira byl manažerem Fernandem Santosem nominován na závěrečný turnaj Mistrovství světa 2018. Na turnaji debutoval 30. +more června, když v osmifinále odehrál celých 90 minut proti Uruguayi.