Rodrigo Hernández Cascante (španělská výslovnost: [roˈðɾiɣo eɾˈnandeθ kasˈkante]; *22. června 1996 Madrid), známý jako Rodri ([ˈroðɾi]) nebo Rodrigo ([roˈðɾiɣo]}), je španělský profesionální fotbalista, který hraje na pozici defenzivního záložníka za klub hrající anglickou Premier League Manchester City a za španělský národní tým.

Je bývalý mládežnický reprezentant a v seniorské reprezentaci debutoval v roce 2018.

...

Villarreal

Rodri se narodil v Madridu a v roce 2007, ve věku 11 let, se připojil do mládežnické akademie Atlética Madrid z týmu CF Rayo Majadahonda. Z klubu byl vyhozen v roce 2013 kvůli údajnému „nedostatku fyzické síly“, následně podepsal smlouvu s Villarrealem CF.

7. února 2015 Rodri debutoval v rezervím týmu, když se na hřiště dostal v závěru utkání proti RCD Espanyol B v Segunda División B. +more V základní sestavě se poprvé objevil o 15 dní později, při vítězství 2:0 nad Realem Zaragoza B.

Rodri debutoval v prvním týmu 17. prosince 2015 při domácím vítězství 2:0 proti SD Huesca v Copě del Rey. +more Jeho první start v La Lize si připsal 17. dubna 2016, kdy nastoupil jako náhradník za Denise Suáreze do druhého poločasu při prohře 2:1 na půdě Raya Vallecano.

4. prosince 2017 prodloužil smlouvu až do roku 2022. +more 18. února 2018 vstřelil svůj první gól ve španělské nejvyšší lize, otevřel skóre v zápase proti RCD Espanyol, který skončil 1:1.

Atlético Madrid

24. května 2018 se Rodri vrátil do Atlética poté, co klub dosáhl dohody s Villarrealem o jeho přestupu, za poplatek ve výši okolo 20 milionů euro. +more S madridským týmem podepsal pětiletou smlouvu. Debutoval 15. srpna v Superpoháru UEFA 2018 v Tallinnu, když odehrál prvních 71 minut výhry 4:2 v prodloužení nad městskými rivaly Realem Madrid.

Manchester City

Sezóna 2019/20

3. července 2019 využil Rodriho výstupní klausule 62,6 milionu liber anglický tým Manchester City. +more Stal se tak předmětem 5. nejdražšího přestupu anglického klubu. Podepsal pětiletou smlouvu.

Rodri debutoval 4. srpna v Community Shield 2019 na stadionu ve Wembley a odehrál celých 90 minut zápasu proti Liverpoolu, který City zvítězilo na penalty po remíze 1:1. +more V Premier League debutoval zápasem proti West Hamu United o šest dní později při výhře 5:0, a svůj první gól vstřelil 14. září při porážce 3:2 proti Norwich City FC.

V říjnu 2019 bylo oznámeno, že bude na měsíc chybět kvůli hamstringovému zranění.

1. března 2020 vyhrálo City potřetí v řadě EFL Cup na stadionu ve Wembley, když ve finále porazilo Aston Villu 2:1. +more Rodri vstřelil vítězný gól City po rohovém kopu.

Sezóna 2020/21

Dne 13. února 2021, proměnil Rodri penaltu, čímž otevřel skóre utkání proti Tottenhamu Hotspur, který City vyhrálo poměrem 3:0.

Reprezentační kariéra

Poté, co reprezentoval Španělsko na úrovních do 16 let, do 19 let a do 21 let, byl Rodri 16. března 2018 poprvé povolán do seniorské reprezentace na dva přátelské zápasy s Německem a Argentinou. +more Debutoval o pět dní později, když v Düsseldorfu vystřídal Thiaga Alcântaru v zápase proti Německu. V listopadu 2020 vstřelil svůj první reprezentační gól při výhře 6:0 proti Německu.