Róbert Boženík (* 18. listopadu 1999) je slovenský profesionální fotbalista, který hraje na pozici útočníka za portugalský klub Boavista a slovenský národní tým.

...

MŠK Žilina

Sezóna 2018/19

Boženík debutoval v profesionální Fortuna Lize za Žilinu +more_červenec'>28. července 2018 proti Nitře. Žilina vyhrála 2:1, a přestože Boženíka v 73. minutě vystřídal Filip Balaj, v 54. minutě vstřelil vítězný gól týmu po asistenci Jakuba Holúbka. Během měsíce od svého debutu skóroval také proti AS Trenčín a iClinic Sereď. Před zimní přestávkou vstřelil 10 gólů, včetně jednoho proti pozdějšímu mistrovi Slovanu Bratislava při porážce 2:5 a další 2 góly proti Nitře, při vítězství 2:0. Byl vyhlášen hráčem měsíce Fortuna Ligy za říjen 2018. Po podzimní části sezóny 2018/19 byl odborníky v médiích i fanoušky korunován jedním z největších talentů ligy. Dne 1. prosince 2018 Žilina oznámila prodloužení smlouvy do června 2022.

V jarní části sezony se Boženík trápil s návratem formy z předchozích měsíců. Přesto v závěrečném kole hlavní části sezóny Fortuna Ligy, v zápase proti ŽP Šport Podbrezová, Boženík v 76. +more minutě vystřídal Filipa Balaje a o necelou minutu později vstřelil vítězný gól na 2:1. Od té doby trvalo Boženíkovi 9 ligových zápasů, než opět skóroval. Dva góly vstřelil ve Slovnaft Cupu, jeden ve druhém utkání semifinále proti Zemplínu Michalovce a druhý v nepovedeném finálovém utkání proti FC Spartak Trnava (Boženík byl také jedním z hráčů, kteří v rozstřelu neproměnili penaltu). V lize skóroval až za 2 a půl měsíce, když v posledním zápase sezóny vstřelil dva góly proti Ružomberoku při výhře 4:2.

Celkově Boženík zakončil sezónu s 15 góly v 39 soutěžních zápasech za Žilinu. S 13 góly ve Fortuna Lize byl druhým nejlepším střelcem sezony za Andražem Šporarem (29 gólů).

Po sezóně, na začátku června, kdy se Boženík připravoval na přátelský dvojzápas s Jordánskem a Ázerbájdžánem, bylo oznámeno, že belgický mistr, KRC Genk, projevil zájem jak o Boženíka, tak o jeho reprezentačního kolegu a záložníka Viktorie Plzeň Patrika Hrošovského. Žilina zřejmě požadovala poplatek za přestup ve výši 4 milionů eur. +more Pro Žilinu by to znamenalo třetí nejdražší odchod a 4. v historii Fortuna ligy, hned za přestupy Bénese, Hancka a Dubovského, ale před hráči jako Nemanja Matić, Tomáš Hubočan nebo druhý nejvytíženější slovenský reprezentant Miroslav Karhan.

Sezóna 2019/20

Na základě výkonů v minulé sezoně se očekávalo, že se Boženík zařadí mezi nejlepší střelce Fortuna Ligy i v nové sezoně. Místo toho Ján Bernát, mladý, tehdy 18letý ofenzivní záložník, hrající také za MŠK Žilina, vedl až do 8. +more kola tabulku nejlepších střelců s 5 góly na kontě. Ve stejném časovém období vstřelil Boženík pouze dva góly Ružomberoku a Senici. Jeho gól proti Senici při výhře 5:0 z 31. srpna 2019 přispěl Žilině k postupu do čela tabulky Fortuna Ligy. Boženík dokázal 21. září skórovat i proti nováčkovi soutěže FK Pohronie a společně s Filipem Kašou zajistili vítězství 2:1. Ukázalo se, že to byl Boženíkův poslední gól v klubu, protože v nadcházejících 7 ligových zápasech neskóroval.

Během této půlsezóny strávené v klubu pod Dubňom zaznamenal 3 góly v 16 ligových zápasech. Ve stejné fázi předchozí sezóny zaznamenal 10 gólů. +more Jednou se objevil také ve Slovnaft Cupu, kde nastoupil jako taktický náhradník, aby se vyhnul nepříjemnému vyřazení, a to v zápase proti Odevě Lipany, která hrála ve 3. lize. Žilina vyhrála těsně 1:0 po gólu Patrika Mysloviče. Během vyloučení za žluté karty se Boženík objevil i v jediném zápase 2. ligy, proti Komárnu (1:1), v rezervním týmu Žiliny, 27. října 2019. Pozdním vyrovnáním zajistil Žilině bod.

Feyenoord

Dne 27. +more ledna 2020 podepsal Boženík smlouvu na 4 a půl roku s nizozemským klubem Feyenoord za poplatek ve výši 4,6 milionu eur. Sportovní ředitel Frank Arnesen popsal Boženíka jako „mladého hráče a velký talent, který zde dostane čas na růst a rozvoj“. Vzhledem k tomu, že jeho dres s číslem 9 oblékl dánský útočník Nicolai Jørgensen, Boženík zvolil číslo 19.

Boženík nezasáhl do utkání KNVB Cupu proti Fortuně Sittard, jež se hrálo již následující den, a debutoval tak v Eredivisi1. +more února 2020 proti Emmenu na De Kuip. Feyenoord vyhrál zápas 3:0 po gólech Oğuzhana Özyakupa, Nicolaie Jørgensena a Luise Sinisterry. Posledního jmenovaného vystřídal v 82. minutě právě Boženík. I přes krátkou herní dobu si Boženík dokázal vytvořit několik málo šancí ke skórování. Svůj první gól za klub vstřelil 16. února 2020, když v 88. minutě ve venkovním zápase proti PEC Zwolle poslal Feyenoord do vedení 3:4 a zajistil mu tři body.

Boavista

Dne 13. +more července 2022 Feyenoord oznámil hostování Boženíka v Boavistě s budoucí opcí na odkup. V této sezóně odehrál 27 zápasů a vstřelil 4 góly ve všech soutěžích. Dne 11. července 2023 Boavista oznámila, že využila opci na koupi, přičemž Boženík zde podepsal tříletou smlouvu. Zprávy naznačovaly, že i když poplatek vložený do původní smlouvy činil 2,5 milionu eur, Boavistě se podařilo vyjednat jeho snížení na 850 000 eur.

Dne 15. +more srpna 2023 vstřelil Boženík 2 góly v domácím vítězném zápase 3:2 proti Benfice v prvním zápase sezóny Primeira Ligy 2023/24.

Dne 18. +more října 2018 na tiskové konferenci, na níž bývalý trenér slovenského národního týmu Ján Kozák vysvětloval své rozhodnutí rezignovat, označil Boženíka za Rohožníka (podle obce v okrese Malacky na západním Slovensku). Kozák tvrdil, že Boženík navzdory svému talentu ještě není připraven na reprezentaci s odkazem na zjevné tlaky žilinských manažerů a zájmových skupin. Boženík na incident opakovaně reagoval velmi klidně, smál se mu jako omylu a deklaroval soustředění na svou hru a výkony. Dokonce tvrdil, že zpočátku nevěděl, že Kozák mluví o něm.

Boženík debutoval za slovenskou reprezentaci 7. +more června 2019 v přátelském utkání proti Jordánsku jako poločasový náhradník za Pavola Šafranka.

Boženík vstřelil svůj první reprezentační gól proti Maďarsku ve vypjatém kvalifikačním derby 9. +more září 2019. Po fyzicky náročném zápase, ve kterém utrpěl řadu zákroků, byl Boženík pochválen médii i fanoušky za vítězný gól a herní projev. Dne 13. října 2019 vstřelil jediný gól Slovenska v přátelském utkání proti Paraguayi. Zápas byl rozlučkovým zápasem pro obránce Martina Škrtela, Tomáše Hubočana a útočníka Adama Nemce. V základní jedenáctce zazářil Nemec, ale zhruba po půlhodině ho vystřídal Boženík. Nejlepší slovenský střelec předchozích let Nemec řekl, že v Boženíkovi vidí velkou budoucnost a možnou náhradu, a dodal, že mladík bude potřebovat řadu podobných zápasů, aby dozrál. Ke vstřelení branky Boženík využil přihrávku od Lászla Bénese, ale Slovensko pouze vyrovnalo na 1:1.