Saíd Abdeválí

8
4
2

Saíd Abdeválí (* 4. listopadu 1989 Ándímešk) je íránský zápasník - klasik, bronzový olympijský medailista z roku 2016.

...

Sportovní kariéra

Zápasení se věnuje od 11 let v rodném Ándímešku. Specializuje se na řecko-římský styl pod vedením Iradže Esfandíjárífára. +more V íránské mužské reprezentaci se pohyboval od roku 2009 ve váze do 66 kg. V roce 2012 startoval jako úřadující mistr světa na olympijských hrách v Londýně, ale nezvládl roli favorita a vypadl ve čtvrtfinále s Francouzem Steeve Guénotem 1:2 na sety.

Od roku 2014 startoval ve vyšší váze do 75 (74) kg. V roce 2016 na olympijských hrách v Riu prohrál v úvodním kole s Dánem Markem Madsenem těsně 1:1 (Dán skóroval jako poslední). +more Madsen ho však svým postupem do finále vytáhl do oprav, ve kterých postoupil do souboje o třetí místo proti Maďaru Péteru Bácsimu. Zápas s Maďarem začal ve velkém tempu, po strhu a dvou vytlačení vedl v desáté sekundě 3:0 na technické body. V závěru první minuty však nechal Maďara snížit zvratem na 3:2 a tímto výsledkem skončil první poločas. Ve druhém poločase navýšil vedení vytlačením na 4:2, poslední bod přidal za druhou Bácsiho pasivitu a zvítězil 5:2 na technické body. Získal bronzovou olympijskou medaili.