Stefan Bradl

8
4
2

Stefan Bradl (* 29. listopadu 1989, Augsburg) je německý závodník v Mistrovství světa silničních motocyklů, syn bývalého motocyklového vicemistra světa Helmuta Bradla. Dostal se do povědomí veřejnosti v roce 2005. Dostal příležitost startovat za tým Red Bull KTM juniors ve třech velkých cenách na divokou kartu. Jeho prvním závodem byla Velká cena Katalánska a v České republice dokonce získal svůj první bod v Mistrovství světa. V tom samém roce dokázal ovládnout německý šampionát a na další sezónu s ním KTM počítala jako se stálým jezdcem.

Mladý Stefan sbíral zkušenosti v Mistrovství světa, ale sezónu předčasně ukončila zlomenina nohy v tréninku na Velkou cenu Malajsie, když se mu stal osudným náraz od jiného jezdce. Bradl pro rok 2007 přešel k tovární Hondě, nicméně se zúčastnil pouze pár testů a od plánu startovat s japonskou továrnou ustoupil z osobních důvodů. +more Nové působiště nalezl u týmu Blusens Aprilia ve španělském šampionátu, v němž si vedl výborně a vyhrál titul pět bodů před talentovaným Scottem Reddingem. Tým mu dal příležitost také v Mistrovství světa, když na divokou kartu startoval v několika závodech. Hned v Barceloně se mu podařilo dojet jako devátý. Šéfa týmu přesvědčil natolik, že ho od Velké ceny Portugalska nechal dokončit sezónu místo nevýrazného van den Berga. Na konci sezóny měl Němec 39 bodů a obsadil 18. místo. Čtyřikrát pronikl mezi nejlepších deset.

Pro rok 2008 se Stefan Bradl rozhodl přestoupit do německého týmu Grizzly Gas Kiefer Racing ve kterém přišly první velké úspěchy. Hned v úvodní Velké ceně Kataru stanul poprvé na pódiu a v prvních sedmi závodech se pokaždé umístil do desítky. +more Dokonce se mu podařilo i poprvé vyhrát v Brně, na okruhu, kde před patnácti lety vyhrál jeho otec Helmut. Na "bednu" se postavil také ve Spojených státech, Japonsku a Austrálii. Celkově se v úspěšné sezóně umístil na čtvrtém místě se ziskem 187 bodů.

Jako favorit na titul vstupoval do ročníku 2009, ovšem ani na stupně vítězů se zatím nepodíval, přestože v japonském Motegi k nim měl blízko. V polovině sezóny mu patří až dvanáctá pozice a pouhých 44 bodů.

Kompletní výsledky Stefana Bradla v Mistrovství světa

RokTřídaTýmTovárna1234567891011121314151617BodyUmístění
2005125ccRed Bull KTM JuniorsKTMCAT RetGER 16CZE 15135. místo
2006125ccRed Bull KTM JuniorsKTMQAT 26TUR 19CHN 20FRA 18ITA 16NED 31GBR RetGER 18CZE 12MAL426. +more místo
2007125ccBlusens ApriliaApriliaCAT 9NED 10GER 13RSM 7POR 6JPN 15AUS RetMAL 13VAL Ret3918. místo
2008125ccGrizzly Gas Kiefer RacingApriliaQAT 3SPA 4POR 8CHN 5FRA 6ITA 10CAT 4GBR RetNED 12GER 2CZE 1RSM RetINP 3JPN 1AUS 2MAL RetVAL Ret1874. místo
2009125ccViessmann Kiefer RacingApriliaQAT 8JPN 4SPA RetFRA RetITA 8CAT 7NED 6GER RetGBR RetCZE 7INP 7RSM 6PORAUSMALVAL729. místo