Světový pohár ve sportovním lezení 1989

8
4
2

Světový pohár ve sportovním lezení 1989 byl druhým ročníkem mezinárodní soutěže v lezení na umělé stěně. Soutěž se konala v italském městě Arco a zúčastnili se jí sportovci z různých zemí. Sobota byla věnována kvalifikaci, během které se soutěžící pokoušeli přelezti co nejvíce cest. Následovaly dvě kvalifikační skupiny, ve kterých se nejlepší závodníci kvalifikovali do finále. V neděli se pak konalo finále, ve kterém se soutěžilo na třech různých trasách. Vítězem se stal italský závodník Rolando Larcher, který předvedl výborný výkon a porazil ostatní soupeře. Celá soutěž byla velmi úspěšná a přilákala mnoho diváků.

Světový pohár ve sportovním lezení 1989 se uskutečnil jako první ročník Světového poháru ve sportovním lezení pod záštitou Mezinárodní horolezecké federace (UIAA), probíhal v sedmi kolech od 20. května do 18. listopadu.

Postupně se v dalších letech konaly také Mistrovství světa, Mistrovství Evropy a mezinárodní juniorské závody. Závodilo se pouze v lezení na obtížnost. +more Až o deset let později se přidalo lezení na rychlost a bouldering.

* Informace a výsledky z prvních závodů dosud nejsou zpětně dostupné na oficiálních stránkách IFSC ani na nejstarším výsledkovém servisu. Lze čerpat ze starších ročníků horolezeckých časopisů.

Češi na SP 1989

Česká reprezentace se účastnila mezinárodních závodů od počátku a již v roce 1989 získal stříbrnou medaili Jindřich Hudeček. První medaili v celkovém hodnocení světového poháru pak však až Tomáš Mrázek, v roce 2001.