Tenis na Athénských olympijských mezihrách

8
4
2

Tenis na Athénských olympijských mezihrách 1906 v Athénách měl na programu čtyři soutěže, když se představily mužská dvouhra a čtyřhra, ženská dvouhra a smíšená čtyřhra. Turnaj se hrál v období od 23. do 28. dubna 1906 na otevřených antukových dvorcích Athénského tenisového klubu.

V době konání se jednalo o řádný olympijský turnaj. Mezinárodní olympijský výbor však později celé hry prohlásil za neoficiální, tzv. +more mezihry, a výsledky z nich včetně tenisu neuznal.

Olympijský turnaj

Athénský tenisový klub, kde se turnaj odehrál, byl původně založen v roce 1895 pro první obnovené olympijské hry v roce 1896. Antukové dvorce tak v posledním dubnovém týdnu 1906 zažily druhou událost pod pěti olympijskými kruhy.

Světová tenisová špička v Athénách chyběla. Nejlépe postaveným mužským hráčem se stal Francouz Max Décugis, stříbrný deblový medailista z roku 1900, jenž potvrdil svou dominanci a vybojoval tři zlaté kovy. +more Hostující Řecko dosáhlo nejvyššího počtu - šesti - medailí a pořadí národu vyhrála Francie.

Stříbrné a bronzové medaile v mužské dvouhře a smíšené čtyřhře byly uděleny olympijskou komisí na základě kvality výkonů hráčů proti vítězům a finalistům během všech kol příslušné soutěže. Neuplatnil se tak standardní model předávání medailí vítězům, finalistům a lepšímu z utkání poražených semifinalistů.

Bronzový kov z mužského singlu připadl českému tenistovi Zdeňku Žemlovi, ačkoli v soutěži nevyhrál žádný zápas. Po volném losu odebral ve druhém kole set pozdějšímu finalistovi a stříbrnému medailistovi Maurici Germotovi z Francie, což bylo ohodnoceno jako třetí nejkvalitnější výkon turnaje.

Ve smíšené čtyřhře si stříbro odvezl řecký pár Sophia Marinouová a Georgios Simiriotis, když dokázal v semifinále uhrát devět gamů na vítěznou francouzskou dvojici manželů Maxe a Marie Decugisových. Poražení finalisté Sophia Marinouová s Georgiem Simiriotisem získali bronz.

Nejmladším účastníkem olympijského turnaje se stal, ve věku 17 let a 310 dní, Nizozemec Guus Kessler. Naopak nejstarším hráčem byl ve věku 33 let a 195 dní Řek Dimitrios Kasdaglis.