Tenisová sezóna Petry Kvitové 2013

8
4
2

Tenisová sezóna Petry Kvitové 2013 oficiálně začala 30. prosince 2012 se startem WTA Tour 2013. Česká tenistka v ní do konce září vyhrála dva singlové tituly, první na Dubai Tennis Championships, kde porazila Italku Saru Erraniovou poměrem 6-2, 1-6 a 6-1, druhý v Tokiu, kde na ni nestačila německá tenistka Angelique Kerberová. O titul si zahrála také na BNP Paribas Katowice Open, kde nestačila na další italskou hráčku Robertu Vinciovou, a podruhé v řadě také New Haven Open at Yale, kde jí ale přehrála Rumunka Simona Halepová. V rámci Grand Slamu se nejdále probojovala na travnatém Wimbledonu do čtvrtfinále, kde ji vyřadila Belgičanka Kirsten Flipkensová. Na US Open a French Open skončila ve třetím kole, na Australian Open dokonce ve druhém kole.

BNP Paribas Katowice Open

Do nového turnaji v Katovicích vstupovala jako první nasazená tenistka. V prvních dvou kolech ztratila proti Misaki Doiové a Mandy Minellaové celkem 15 her. +more Jistější výhry předvedla ve čtvrtfinále proti Chorvatce Petře Martićové a v semifinále proti rumunské kvalifikantce Alexandře Cadanțuové. Ve finále se potom utkala s druhou nasazenou tenistkou, Italkou Robertou Vinciovou. První set ještě dokázala dotáhnout do zkrácené hry, ve které ale uhrála jen dva body. Druhý set už byl jasný, Češka ho prohrála 1-6.

Fed Cup

Hned další týden plnila roli týmové jedničky v semifinále Fed Cupu proti Italkám na palermské antuce. V sobotní dvouhře znovu po šesti dnech podlehla Robertě Vinciové. +more I když soupeřce pětkrát vzala podání, sama si v zápase nevyhrála ani jedno své podání.

Ve stejné tradici pokračovala i v neděli proti Saře Erraniové až do stavu 5-0 v první sadě, kdy po boji poprvé o víkendu získala své podání. Sadu sice nezachránila, do konce zápasu však ztratila už jenom dvě hry. +more Vydřená výhra sice dala Češkám neději na třetí finále v řadě, ale již nestačila na zvrácení nepříznivého výsledku. Česko po pondělní dohrávce prohrálo v konečném poměru 1:3 na zápasy. Poprvé tak prohrála utkání od semifinále v roce 2010, kdy prohrálo právě s Itálií.

Porsche Tennis Grand Prix

Do Stuttgartu na další halový podnik přijela jako pátá nasazená tenistka. V prvním kole proti domácí divoké kartě Annice Beckové vyhrála první set až 7-5, druhý ale prohrála ve zkrácené hře. +more Třetí set už proběhl v její režii, když ho vyhrála poměrem 6-3. V druhém kole porazila další Němku,nenasazenou Julii Görgesovou, přestože musela otáčet z 0-1 na sety. Druhý set ubojovala v tiebreaku, a třetí set opět ovládl Češka. Ve čtvrtfinále ji vyřadila ve dvou setech druhá nasazená a pozdější finalistka Li Na 3-6 a 5-7.

Mutua Madrid Open

Na turnaji v Madridu kategorie Premier Mandatory byla osmá nasazená. V prvním kole zdolala Belgičanku Yaninu Wickmayerovou 6-4 ve třetím setu. +more Ve druhém kole neudržela vedení 1-0 na sety proti slovenské divoké kartě soutěže Daniele Hantuchové. Poprvé se Slovenkou prohrála po šesti výhrách.

Internazionali BNL d'Italia

Na římský turnaj Internazionali BNL d'Italia přijížděla jako osmá nasazená. V prvním kole měla volný los, ve druhém udolala Němku Lisickou 6-4, 0-6 a 7-5, i když ve třetím setu prohrávala 1-3. +more V dalším zápase ale nestačila na sousedku v žebříčku, Australanku Stosurovou po třísetovém průběhu, a neobhájila tak čtvrtfinále z předešlého ročníku. Vzhledem k tomu, že Kerberová neobhájila semifinálovou účast, se posunula na sedmé místo žebříčku WTA.

French Open

French Open Na přelomu května a června zavítala na pařížský grandslam French Open v roli sedmé nasazené a obhajovala semifinálovou účast. +more V prvním kole zdolala Francouzku startující na divokou kartu Aravane Rezaïovou po třísetovém průběhu. Ve druhém kole, o den později, nedala šanci Šuaj Pchengové, kterou porazila ve dvou setech. Byla to její první dvousetová výhra od semifinále v Katowicích. Ve třetí fázi však skončila na raketě stejně staré Američanky Jamie Hamptonové výsledkem 1-6 a 6-7, čím neobhájila své loňské semifinále a opět se vrátila na osmé místo.

Travnatá sezóna

AEGON International

Travnatou sezónu jako už tradičně zahájila na AEGON International v Eastbourne. Jako turnajová čtyřka porazila v prvním kole Rumunku Moniku Niculescuovou ve dvou setech, ve druhém kole ale prohrála se svojí kamarádkou a občasnou partnerkou do čtyřhry Yaninou Wickmayerovou po setech 6-3, 4-6 a 5-7, přestože se ve třetím setu ujala vedení 4-2 a 30:0 při svém podání.

Právě s Wickmayerovou obdržely divokou kartu do ženské čtyřhry. V prvním zápase ale prohrály s nenasazenou dvojicí Sie Šu-wej a Mirjana Lučićová Baroniová ve dvou setech.

Wimbledon

Do nejslavnějšího turnaje světa ve Wimbledonu vstupovala jako osmá nasazená a chtěla zde napodobit své úspěchy z předešlých let, především vítězství z roku 2011.

V prvním kole vyhrála s Američankou Coco Vandewegheovou lehce první set 6-1 a ve druhém otočila z 1-3 na 5-3, ale při podávání na postup udělala dvě dvojchyby a dovolila Američance čtyřmi hrami v řadě srovnat na 1-1 na sety. Ve třetím dějství i přes bolest nohy dovolila Vandewegheové získat už jen čtyři hry a postoupila do druhého kola

V něm se měla střetnout s Kazaškou Švedovovou, která ale k zápasu kvůli potížím s rukou nenastoupila.

Ve třetím jí potrápila další levoruka tenistka, Ruska Jekatěrina Makarovová. Zápas byl poprvé přerušen za stavu 3-3 v prvním set, hned po přestávce se Kvitová ujala vedení už 6-3 a 2-0. +more Česká tenistka ale ztratila 8 her v řadě a ocitla se tak blíže porážky, když prohrávala 0-2 ve třetím setu. Následnou hru při své podání i přes brejkové šance soupeřky ubojovala a nepustila Rusku do vedení s double brejkem. Kvitové však pomohlo druhé přerušení, tentokrát kvůli tmě. Dohrávku zvládla lépe česká tenistka, za 23 minut ztratila jenom jednu hru a postoupila do osmifinále wimbledonu.

V něm nezaváhala v souboji se Španělkou Carlou Suárezovou Navarrovou, kterou porazila podruhé v sezóně, i když první set musel rozhodnout až tiebrejk. Počtvrté v řadě postoupila minimálně do čtvrtfinále Wimbledonu a poprvé se do něj dostala od loňského Wimbledonu.

Ve čtvrtfinále však našla kromě Williamsové svoji první přemožitelku od roku 2009. Stala se jí Belgičanka Kirsten Flipkensová. +more Česká tenistka sice vyhrála první set, druhé dějství ovládla její soupeřka. Kvitová se následně nechala vyšetřit a dostala prášky. Ve třetím setu vedla s Flipkensovou vyrovnanou partii, ale mrzet jí mohou dva momenty - nevyužití brejkbolů ve čtvrtém gamu na 3-1 a devátá hra, kde nevyužila na svém podání vedení 40:15 a poté hloupou chybou na brejkbol darovala soupeřce vedení 5-4. Belgičanka zápas dopodávala a postoupila do svého první semifinále na grandslamu.

Po grandslamu udržela ve světové klasifikaci osmou pozici.

TurnajUtkáníDatumKoloSoupeřkaPořadíVýsledekSkóre
Brisbane International1. 30. +more prosince1. koloCarla Suárezová Navarrová#34Výhra6-3, 6-4
Brisbane International2. 1. ledna2. koloAnastasija Pavljučenkovová#36Prohra4-6, 5-7
Qatar Total Open12. 15. únoraČtvrtfináleSerena Williamsová#2Prohra6-3, 3-6, 5-7
Dubai Tennis Championships13. 19. února1. koloDaniela Hantuchová#67Výhra6-2, 6-1
Dubai Tennis Championships14. 20. února2. koloAna Ivanovićová#13Výhra7-5, 7-6 (7-1)
Dubai Tennis Championships15. 21. únoraČtvrtfináleAgnieszka Radwańská#4Výhra6-2, 6-4
Dubai Tennis Championships16. 22. únoraSemifináleCaroline Wozniacká#10Výhra6-3, 6-4
Dubai Tennis Championships17. 23. únoraFináleSara Erraniová#7Výhra6-2, 1-6, 6-1
BNP Paribas Open--1. koloVolný los---
BNP Paribas Open18. 8. března2. koloOlga Govorcovová#67Výhra6-4, 3-6, 6-3
BNP Paribas Open19. 11. března3. koloLesja Curenková#74Výhra6-2, 7-6 (7-5)
BNP Paribas Open20. 12. března4. koloKlára Zakopalová#22Výhra6-2, 6-3
BNP Paribas Open21. 13. březnaČtvrtfináleMaria Kirilenková#15Prohra6-4, 4-6, 3-6
Sony Open Tennis--1. koloVolný los---
Sony Open Tennis22. 21. března2. koloPcheng Šuaj#34Výhra5-7, 6-2, 6-2
Sony Open Tennis23. 23. března3. koloKirsten Flipkensová#28Prohra0-6, 6-4, 1-6
BNP Paribas Katowice Open24. 10. dubna1. koloMisaki Doiová#88Výhra6-4, 6-4
BNP Paribas Katowice Open25. 11. dubna2. koloMandy Minellaová#98Výhra7-5, 6-2
BNP Paribas Katowice Open26. 12. dubnaČtvrtfinálePetra Martićová#91Výhra6-3, 6-2
BNP Paribas Katowice Open27. 13. dubnaSemifináleAlexandra Cadanțuová#117Výhra6-0, 6-4
BNP Paribas Katowice Open28. 14. dubnaFináleRoberta Vinciová#13Prohra6-7 (2-6) , 1-6
Fed Cup Semifinále29. 20. dubnaSemifináleRoberta Vinciová#12Prohra4-6, 1-6
Fed Cup Semifinále30. 21. dubnaSemifináleSara Erraniová#7Výhra2-6, 6-2, 6-0
Porsche Tennis Grand Prix31. 24. dubna1. koloAnnika Becková#60Výhra7-6, 6-7 (0-7) , 6-3
Porsche Tennis Grand Prix32. 25. dubna2. koloJulia Görgesová#30Výhra2-6 7-6 (4-7) 6-2

Turnaj#PartnerkaDatumKoloSoupeřkyPořadíVýsledekSkóre
Open GDF Suez1. Yanina Wickmayerová29. +more ledna1. koloAndrea Hlaváčková Liezel Huberová#3 #7Prohra6-7 (8-6) 7-6, 6-4, 1-10
BNP Paribas Open2. Yanina Wickmayerová8. března1. koloČan Chao-čching Janette Husárová#41 #50Prohra6-7 (4-7), 7-6 (7-8), 6-10
AEGON International3. Yanina Wickmayerová17. června1. koloMirjana Lučićová Baroniová Sie Šu-wej#40 #9Prohra1-6, 4-6
Southern California Open4. Tamira Paszeková30. července1. koloČan Chao-čching Janette Husárová#37 #47Prohra3-6, 3-6
Rogers Cup5. Angelique Kerberová7. srpna1. koloDaniela Hantuchová Martina Hingisová#51 #185Prohra4-6, 2-6
Western & Southern Open6. Kirsten Flipkensová12. srpna1. koloKatalin Marosiová Megan Moultonová-Levyová#47 #54Výhra7-6 (7-4), 6-4
Western & Southern Open-Kirsten Flipkensová15. srpna2. koloJulia Görgesová Barbora Záhlavová-Strýcová#21 #31bez bojebez boje
Toray Pan Pacific Open7. Kirsten Flipkensová24. září1. koloAshleigh Bartyová Casey Dellacquová#12 #11Výhra7-6 (7-3), 3-6, 10-8
Toray Pan Pacific Open-Kirsten Flipkensová26. záříČtvrtfináleAlla Kudrjavcevová Anastasia Rodionovová#46 #32bez bojebez boje
.

Rozvrh turnajů

;Legenda

Grand Slam

Datum (od-do)TurnajMísto konáníKategoriePovrchObhajované bodyZískané bodyWTAVýsledek
-30. prosince 5. +more lednaBrisbane InternationalBrisbaneWTA PremierTvrdý, venkuNehrála60
-6. ledna 12. lednaApia International SydneySydneyWTA PremierTvrdý, venku2001
-14. ledna 27. lednaAustralian OpenMelbourneGrand SlamTvrdý, venku900100
-26. ledna 3. únoraOpen GDF SuezPařížWTA PremierTvrdý, halaNehrála120
-9. února 10. únoraFed Cup, 1. koloOstravaFed CupTvrdý, hala---
-11. února 17. únoraQatar Total OpenDauháWTA Premier 5Tvrdý, venku0225
-18. února 23. únoraDubai Tennis ChampionshipsDubajWTA PremierTvrdý, venku0470
-4. března 17. březnaBNP Paribas OpenIndian WellsWTA Premier MandatoryTvrdý, venku80250
-
18. března 31. březnaSony Open TennisMiamiWTA Premier MandatoryTvrdý, venku580Třetí kolo prohra - Kirsten Flipkensová, 0-6, 6-4, 1-6
-8. dubna 15. dubnaBNP Paribas Katowice OpenKatowiceWTA InternationalAntuka, halaNehrála200
-21. dubna 22. dubnaFed Cup, SemifinálePalermoFed CupAntuka, venku---
-22. dubna 28. dubnaPorsche Tennis Grand PrixStuttgartWTA PremierAntuka, hala200120
-6. května 12. květnaMutua Madrid OpenMadridWTA Premier MandatoryAntuka, venku8080
-13. května 19. květnaInternazionali BNL d'ItaliaŘímWTA Premier 5Antuka, venku225125
-26. května 9. červnaFrench OpenPařížGrand SlamAntuka,venku900160
-17. června 22. červnaAEGON InternationalEastbourneWTA PremierTráva, venku160
-24. června 7. červenceWimbledonLondýnGrand SlamTráva,venku500500
29. července 5. srpnaSouthern California OpenCarlsbadWTA PremierTvrdý, venkuNehrála120Čtvrtfinále prohra - Virginie Razzanová,7-6 (8-6), 5-7, 7-6 (8-10)
3. srpna 11. srpnaRogers CupTorontoWTA Premier 5Tvrdý, venku900225Čtvrtfinále prohra - Sorana Cîrsteaová, 6-4, 5-7, 2-6
12. srpna 19. srpnaWestern & Southern OpenCincinnatiWTA Premier 5Tvrdý, venku3951253. kolo prohra - Caroline Wozniacká, 6-3, 2-6, 3-6
16. srpna 24. srpnaNew Haven Open at YaleNew HavenWTA PremierTvrdý, venku470320Finále prohra - Simona Halepová, 2-6, 2-6
26. srpna 9. záříUS OpenNew YorkGrand SlamTvrdý, venku280160Třetí kolo prohra - Alison Riskeová, 3-6, 0-6
22. září 28. záříToray Pan Pacific OpenTokioWTA Premier 5Tvrdý, venku1900Vítězství výhra - Angelique Kerberová, 6-2, 0-6, 6-4
29. září 6. říjnaChina OpenPekingWTA Premier MandatoryTvrdý, venku80450Semifinále prohra - Jelena Jankovićová, 7-6 , 1-6, 1-6
7. října 13. říjnaGenerali Ladies LinzLinecWTA InternationalTvrdý, halaNehrála0Odhlásila se
12. října 20. říjnaKremlin CupMoskvaWTA PremierTvrdý, halaNehrála0Odhlásila se
.

Zápasy proti hráčkám z desítky žebříčku WTA: 9 (5-4)

Prohra2Na Li#5Porsche Tennis Grand PrixAntuka (hala)Čtvrtfinále3-6, 5-7
Prohra3Samantha Stosurová#10Internazionali BNL d'ItaliaAntuka3. kolo5-7, 6-2, 1-6
Prohra4Caroline Wozniacká#10Western & Southern OpenTvrdý3. kolo6-3, 2-6, 3-6