Theo Walcott

8
4
2

Theo James Walcott (* 16. března 1989 Londýn) je anglický profesionální fotbalista, který hraje na pozici křídelníka za anglický klub Southampton FC. Mezi lety 2006 a 2016 odehrál také 47 zápasů za anglickou reprezentaci, ve kterých vstřelil 8 branek. Zahrál si také na závěrečném turnaji EURO 2012.

...
...

Kariéra

Začátky

Narodil se v části Londýna zvané Stanmore, vyrůstal ale v malé vesničce Compton blízko Newbury, kde hrál za místní klub AFC Newbury. Walcott v jediné sezóně v dresu AFC Newbury vstřelil více než 100 gólů předtím, než odešel do Swindon Townu a později do Southamptonu. +more Podepsal smlouvu s Nike, když mu bylo 14 let.

Southampton FC

V sezóně 2004/2005 účinkoval v Southamptonu ve finále FA Youth Cupu proti Ipswich Town FC. Stal se nejmladším hráče rezervním týmu Southamptonu. +more Ve svých 15 letech a 175 dnech se zúčastnil zápasu proti Watford FC v září roku 2004. V dresu Southamptonu si ale nikdy nezahrál Premier League, neboť právě na konci sezóny 2004/05 spadl Southampton FC zpět do Coca-Cola Football League Championship.

Před začátkem sezóny 2005/2006 byl s prvním týmem Southamptonu na turné po Skotsku. 6. +more8. 2005 se stal nejmladším hráčem prvního týmu Southamptonu ve svých 16 letech a 143 dnech po příchodu na hřiště (jako střídající hráč) v domácím zápase proti Wolverhampton Wanderers, který skončil remízou 0:0.

Celý zápas v prvním týmu Southamptonu odehrál v utkání proti Leeds United (venku - 18. října 2005), kde také poprvé skóroval. +more O 4 dny později přidal další gól proti Milwallu a další pak v domácím zápasu proti Stoke City FC následující sobotu.

Theo Walcott v dresu Arsenalu (v oranžových kopačkách).

Arsenal FC

V roce 2006 přestoupil do klubu Arsenal FC. Po odchodu Thierryho Henryho do Barcelony zdědil číslo 14.

Reprezentace

Theo Walcott hrál za vícero anglických mládežnických reprezentací.

A-mužstvo

6. září 2008 nastoupil Theo Walcott poprvé v kvalifikačním zápase na Mistrovství světa 2010 proti Andoře. +more V následujícím zápase vstřelil 3 góly do sítě Chorvatska (Anglie vyhrála v Záhřebu 4:1) a stal se nejmladším anglickým hráčem, který docílil v A-reprezentaci hattricku.

Euro 2012

Figuroval i na soupisce trenéra Roye Hodgsona pro Euro 2012. V základní skupině se objevil na hřišti ve druhém poločasu zápasu proti Švédsku (utkání Angličané vyhráli 3:2, což znamenalo, že Švédsko ztratilo naději na postup do čtvrtfinále již ve druhém zápase základní skupiny). +more Theo Walcott skóroval na průběžných 2:2 krátce po svém příchodu na hřiště. V 74. minutě utkání vybídl přihrávkou Dannyho Welbecka k jeho vítěznému gólu na 3:2. Trenér Anglie Roy Hodgson po zápase vyzdvihl jeho přínos pro mužstvo.

Walcott také odehrál závěrečné utkání základní skupiny proti Ukrajině, které Anglie vyhrála 1:0 a postoupila tak z 1. místa do čtvrtfinále proti Itálii. +more V tomto čtvrtfinálovém zápase šel Theo Walcott na hřiště v 60. minutě, zápas dospěl do prodloužení, v němž gól nepadl a tak musely rozhodnout pokutové kopy, které vyhrála Itálie v poměru 4:2.